Що робити, коли смог: Поради лікаря

Протягом кількох днів у мережі ширилася інформація, що Україну накрила хмара чадного газу (СО)

Марія Гурська
Журналіст відділу «Життя»
Що робити, коли смог: Поради лікаря…

Зокрема, не так давно з'явилися дані, що супутники NASA фіксують над Україною чи не найвищий рівень забрудненості на планеті. 

Однак, за даними Центральної геофізичної обсерваторії ім. Б. Срезневського, чутки про високі рівні забруднення атмосферного повітря оксидом вуглецю є безпідставними: мовляв, в останні дні концентрації СО залишались у своїх звичних параметрах. 

"Осінні погодні умови – тумани, наявність приземних інверсій, коли при землі утворюється затримуючий шар повітря, можуть сприяти накопиченню забруднювальних речовин. Але за даними спостережень на мережі моніторингу гідрометслужби в останні дні високих рівнів забруднення оксидом вуглецю не зафіксовано", - пишуть у відомстві.

Читайте також: Смог у Києві: Чи слід містянам вже одягати респіратори

Тобто, брудний міський туман - смог (такий собі аерозоль із туману, диму, пилу і кіптяви), є. Без завищених рівнів СО, однак це не робить його безпечним явищем, адже під час "смогу" жителі міст вдихають підвищені концентрації частинок важких металів (ртуть, свинець, кадмій і т.д), діоксиди азоту і сірки, оксиди вуглец , хлористий водень та інші хімічні сполуки.

Сайт Depo.ua поговорив із терапевтом, сімейною лікаркою Анною Крутько про те, чи може смог викликати погіршення самопочуття, як берегти себе в особливо туманні дні і хто знаходиться у групі підвищеного ризику. 

Чи становить смог загрозу, якщо гранично допустимі норми забруднюючих часточок у повітрі не перевищені?

– Навіть якщо визначені граничні норми забруднюючих часточок не перевищені, смог може становити додаткові ризики для найбільш вразливих груп населення – це люди літнього віку, маленькі діти, і люди які мають хронічні захворювання. Перш за все ми говоримо про хронічні захворювання серцево-судинної системи та легенів, зокрема  бронхіальну астму. Забруднюючі частки у смозі здатні проникати дуже низько у легені і накопичуватися там – в результаті організм отримує менше кисню. А враховуючи, що це хімічні сполуки, то можуть виникати алергічні реакції і реакції по типу алергічних, які призводять до набряку слизової оболонки та обструкцій. 

Якщо ми говоримо про двооксид натрію, то до нього дуже чутлива серцево-судинна система. Можуть виникати спазми периферійних та центральних судин, що призводить до загострення стенокардії.

21 жовтня аеропорт "Бориспіль" на 2 години частково припинив роботу через випари аміаку у повітрі - як з’ясувалося, внаслідок розпилення хімікоотруйних речовин на сусідніх полях. При цьому гранично допустимі норми не були перевищені, але люди жалілися на сморід, погане самопочуття та нестачу повітря.

– Тут є два фактори: ми маємо хімічну сполуку, яка може викликати дані симптоми, але також ми не відкидаємо ще і невеликий психосоматичний фактор. Якщо людина знає/відчуває, що поруч є викид у повітря якихось хімічних речовин, вона починає більше прислуховуватися до себе і таки "знаходить" відповідні симптоми – важко дихати, десь запекло, швидше забилося серце.

А новина про небезпечні концентрації СО над Україною могла "запустити" загальний психосоматичний ефект? 

– Так, люди дуже схильні до таких масових панічних впливів. Але, якщо ми будемо говорити навіть не про викид хімікатів, а просто про високі концентрації вуглекислого газу, то і це дійсно може викликати головний біль, нудоту. Наші клітини крові переносять кисень, але за його нестачі він легко замінюється на СО2. В результаті у тканини нашого організму потрапляє недостатньо кисню – ми перебуваємо у стані гіпоксії. Серце починає швидше скорочуватися, аби насичити організм киснем, болить голова.

Тривале перебування біля скупчень транспорту можуть викликати подібні симптоми?

– Звісно, там особливо висока концентрація викидів. Взагалі, перебуваючи у заторах, рекомендується не відчиняти вікна в автомобілі і зайвий раз не прогулюватися вздовж трас. 

Основними ознаками отруєння може бути біль у грудній клітині, печіння в очах, біль у горлі, першіння, кашель. Потрібно дивитися по самопочуттю. Варто прополоскати горло сольовим розчином. Відійти подалі від скупчення автомобілів. Забризкати ніс сольовим розчином. Випити склянку води. 

Якщо ж вам не вистачає повітря, біль у грудях посилюється, то варто звернутися за медичною допомогою.

Чи є сенс  одягати у таких випадках медичні маски або респіратори?

– При нормальних показниках та невеликих перебільшеннях немає сенсу одягати маски – ми лише дужче вганятимемо організм у стан гіпоксії. Маска має дуже широку мембрану. У нас наразі немає респіраторів, які могли б затримувати дуже дрібні часточки.  А ми говоримо про розміри іноді у 2,5 нанометрів. Вони легко проникнуть крізь маску, тому сенсу у них немає. Навіть у Пекіні не рекомендують постійне носіння масок. Для нас це не актуально.

У яких діях у такому випадку є сенс?

– Є сенс зволожувати слизові оболонки сольовим розчином – тобто, механічно змивати хімічні речовини. Дітям до 4 років це варто робити з обережністю, але навіть для немовлят є передбачені краплі на сольовій основі. Дорослим – полоскати горло сольовим розчином. Після приходу з вулиці варто обов’язково приймати душ. 

Окрім того, варто  намагатися не виходити зайвий раз на вулицю, особливо вранці. Не провітрювати квартири і будинки.

Обов’язково потрібно пити достатньо рідини – звичайної води, а не солодких газованих напоїв чи алкоголю, який лише зневоднюватиме організм. 

Якщо ви займаєтеся спортом – варто обмежити пробіжки вранці, або ж робити це до 6 ранку. У Києві з 7.30 іде масове скупчення автомобілів, і кількість викидів значно збільшується. 

Відмовитися від розведення вогнищ. Тобто, перенести похід "на шашлики", не палити листя. "

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme