Щеплення неповнолітніх: Чому вакцинувати підлітка від COVID-19 в Україні – справжній квест

У багатьох країнах вакцинація неповнолітніх від COVID-19 розпочалася ще кілька місяців тому. У ЄС щеплювати підлітків дозволили у травні, в Україні – з 13 жовтня. Проте механізм вакцинації й досі не відпрацьований
 

Аліна Євич
Журналістка
Щеплення неповнолітніх: Чому вакцинувати…
фото: Getty

Журналісти Depo.ua дізнавалися, чому вже кілька тижнів вакцинувати дитину від COVID-19 – справжнє випробовування батьків на стійкість.

Черкаси: "Наказу немає, інструкцій немає, дітей не вакцинуємо"

Черкащанка Алла Юрковська намагалася вакцинувати дитину 29 жовтня. Але попри впевненість у рішенні матері й дитини, реалізувати намір не вдавалося.

"Зробити дитині щеплення від коронавірусу – справжній квест. В результаті спроб нам відповіли, щоб ми прийшли через 10 днів. А зараз у медичних закладах досі не знають "як, кому й коли". Сказали, що "наказу немає, інструкцій немає, лише позиція", - розповіла Алла Юрковська на своїй сторінці.

Як з’ясувалося, черкащанка чекала кілька днів після заяви МОЗ, аби в лікарнях напрацювали практичний механізм, але зрештою таки вакцинувала дитину. 

Пост Алли Юрковської

У коментарі журналістам Depo.ua директор департаменту охорони здоров’я Черкаської міської ради Всеволод Кульчиковський, зі щепленням підлітків проблем виникнути не повинно. 

Всеволод Кульчиковський

Директор департаменту охорони здоров’я Черкаської міськради Всеволод Кульчиковський

"Ми не ведемо окремо облік того, скільки підлітків вакцинували вже. Оскільки така процедура тільки розпочалася, в цьому ще нема потреби. Але вже зняті всі обмеження, тобто дитину можна щепити від коронавірусу навіть якщо вона не їде за кордон, як це було раніше. Тому зараз ця послуга доступна, потрібно лише звернутися до сімейного лікаря підлітка за направленням".

Київ: "Сімейна лікарка сказала, що не дасть згоди на щеплення дитини"

Мама 12-річної дівчинки Ярослава Золочко розповідає, що їй вдалося вакцинуватися лише у приватній лікарні. В державному медзакладі дитині відмовили в дозволі на щеплення.

"Навесні вся моя родина захворіла на COVID-19. На жаль, мій дідусь цю хворобу не пережив – я бачила весь перебіг хвороби і знаю, до чого це може призвести. Ми й самі, хворі на коронавірус, їздили по всьому Києву, шукаючи кисневий концентрат. Тому щойно з’явилися новини про щеплення дітей за кордоном – вирішила, що свою дитину вакциную, щойно з’явиться можливість, аби вберегти від хвороби, - розповідає Ярослава. – Моїй доньці 12. І коли ми кілька тижнів тому почали шукати можливість зробити таке щеплення – дізналися, що спершу потрібно отримати дозвіл у сімейного лікаря. Потрібна була довідка, що дитину можна вакцинувати за медичними показниками".

Проте лікарка пані Ярославі відмовила. "Вона сказала, що нікому не давала ще дозвіл на таке щеплення й нікого не відправляла на нього. Можливо, в них взагалі є якийсь наказ не вакцинувати дітей – я не знаю. Але єдиний можливий варіант, при якому можна робити це щеплення – якщо дитина їде навчатися за кордон. Тому я почала шукати далі – і мені написали, що в Києві є приватна клініка, яка має договір з НСЗУ щодо вакцинації від коронавірусу Pfizer після огляду педіатра", – каже наша співрозмовниця. 

Перед щепленням дитину оглянув лікар, особливо уважно обстежив горло; послухав, чи немає шумів у легенях. Після цього вдалося зробити щеплення.

Киянам вдається вакцинуватися лише у приватних клініках

Вірі колють вакцину від COVID-19

Жителька столиці Інна також розповідає, що вакцинувала дитину в приватній клініці – її 13-річну доньку Віру оглянув лікар, послухав, чи немає шумів у легенях та серці, й дав дозвіл на щеплення. Того ж дня дівчинці вкололи вакцину.

Львів: "Найскладніше було дочекатись, поки робитимуть щеплення"

Львів’янка Оксана Задорожна

Львів'янка Оксана Задорожна

Львів’янка Оксана Задорожна вирішила щепити свою 16-річну доньку ще кілька тижнів тому – до того, як МОЗ дозволило вакцинувати неповнолітніх. Вона була впевнена, що доведеться вмовляти сімейного лікаря.

"Коли я зателефонувала їй, налаштовувалася вмовляти написати якийсь документ, можливо, і неправдивий,  щоб нам дозволили вакцинувати дитину (у мене є старший син, якому ми зробили щеплення за місяць до 18 років. У нього астма і це право нам потрібно було відвойовувати в пункті вакцинації). Але лікар сказала, що  дасть направлення,  лише потрібен огляд. У черзі в пункті щеплення за нами стояли батьки з дітьми. Тому у Львові вже почався процес вакцинації дітей", – каже пані Задорожна.  

Дніпро: "Лікар сказала, що не відповідатиме за наслідки вакцинації"

Яніна Сущенко розповідає, що протягом двох тижнів їй так і не вдалося зробити вакцинувати від коронавірусу 13-річному сину. Сімейна лікарка відмовилася давати направлення і навіть проводити огляд – відразу після того, як почула, що Данилу хочуть зробити щеплення від COVID-19.

"В кабінеті я пропонувала навіть гроші – в мене батько помер від цієї хвороби, я бачила всі його страждання. А лікар сказала, що не знає, як вакцина вплине на організм дитини та "що з ним зробить". З криками ми таки вийшли з кабінету".

Вакцинувати дитину вдалося лише у приватній  клініці, проте це коштувало родині 350 гривень – саме стільки взяв педіатр за повний огляд хлопчика.

"Знайомі медики сказали: "хочеш мати повноцінних внуків – не щеплюй дитину"

Киянка Марина кілька днів тому також планувала зробити своїй дитині щеплення від коронавірусу. Проте після спілкування зі знайомими медиками вирішила зачекати або й взагалі не робити це щеплення.

"Знайомі медики сказали так: "хочеш бути бабусею повноцінних внуків – краще не робіть щеплення. А у нас і так в дитини підвищений тиск і вона, виходить, у групі ризику. Тому вирішили не робити нічого", – розповідає вона. 

"Бездітність через вакцину – це міф"

Дмитро Муштин

Лікар-педіатр медцентру "Первинка" Дмитро Муштин

Натомість лікар-педіатр медцентру "Первинка" Дмитро Муштин пояснює, що єдиним справжнім протипоказанням до щеплення є серйозна алергічна реакція на першу дозу – наприклад, анафілактичний шок. І попереджає: у будь-якої вакцини є побічні ефекти. Але найпоширеніші для щеплення від COVID-19 – біль, почервоніння та набряк у місці щеплення. Можлива лихоманка, нудота та втома, проте ці ефекти зустрічаються рідше.

 "Бездітність чи вплив щеплення на статеву систему дітей – це міф. Наразі немає доказів того, що будь-які вакцини, враховуючи й вакцини проти COVID-19, викликають проблеми з фертильністю у жінок або чоловіків. Зате обов’язково щеплені він коронавірусу мають бути діти, в яких є супутні хронічні захворювання — наприклад, цукровий діабет, бронхіальну астму, ожиріння", – коментує медик. 

Відтак на сьогодні, щоб зробити дитині щеплення від COVID-19, потрібно:

- Мати щеплення від дифтерії, правцю, поліомієліту, гепатиту B, корі, краснухи та паротиту;

- Пройти огляд у сімейного лікаря та отримати від нього направлення на щеплення;

- В окремих центрах вакцинації медики просять мати з собою паспорт одного з батьків чи опікунів та свідоцтво про народження дитини. За можливості – принести медичну картку підлітка або копії записів про наявність щеплень.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme