Розлади харчової поведінки: Як розпізнати і що робити при анорексії або булімії

Нерідко у тих, хто цілковито прагне відповідати загальноприйнятим стандартам, з'являються серйозні проблеми зі здоров'ям, зокрема так звані порушення харчової поведінки

Розлади харчової поведінки: Як розпізнат…
Фото: Рixabay

Depo.ua розповість, що таке розлад харчової поведінки, як він проявляється і що робити, якщо РХП перейшов в запущену форму.

Порушення харчової поведінки: що це таке і які симптоми

Розлад харчової поведінки (РХП) — це нездорове ставлення до їжі, фізичної активності та свого зовнішнього вигляду. Симптоми РХП проявляються в надмірному вживанні їжі або відмові від неї, а також в нав'язливому бажанні позбутися від отриманих калорій. Хворі зазвичай зациклені на фігурі й не можуть адекватно сприймати своє тіло — в будь-якому разі воно здається їм занадто товстим.

У більшості випадків розлади харчової поведінки провокують тривожність

У більшості випадків розлади харчової поведінки провокують тривожність, самоізоляцію і відразу до себе. Хворі відкидають допомогу, впадають в депресію і втрачають зв'язок з реальністю — їм стає нецікаве навчання/робота, рідні та близькі відходять на другий план. При РХП людині властиво себе карати: навіть після легкого перекусу їй здається, що без виснажливої пробіжки вона сильно набере вагу і часто після цього взагалі відмовляється від їжі.

Основні типи харчових розладів

Розлади харчової поведінки провокують тривожність, самоізоляцію і відразу до себе

Харчові порушення психіки діляться на кілька типів.

Нервова анорексія

Проявом її є одержимість худорбою: людина мало їсть і багато займається спортом, бажаючи схуднути. Таких людей приваблює кістлява статура, вони часто доводять себе до виснаження.

Нервова булімія

Характеризується втратою контролю над прийомами їжі й прагненням якомога швидше від неї позбутися. Це зазвичай проявляється викликанням блювоти, виснажливими тренуваннями та прийомом проносних.

Обжерливість або компульсивне переїдання

Як і булімія, характеризується безконтрольними прийомами їжі. Але відмінність цих типів харчового розладу в тому, що при компульсивному переїданні людина хоч і відчуває провину, але не прагне очистити шлунок або швидко спалити калорії.

У кого найчастіше проявляється розлад харчової поведінки

Нервова булімія або анорексія може виникнути у людини в будь-якому віці

Нервова булімія або анорексія може виникнути у людини в будь-якому віці. Однак до цієї хвороби більше схильні дівчата у віці 13-17 років і жінки від 25 до 35 років. У підлітковому віці булімія або анорексія можуть виникати внаслідок серйозних життєвих змін: зміна школи, перше кохання, розлучення батьків. Багато випадків РХП виникає серед спортсменок (гімнасток, легкоатлеток), балерин, актрис і моделей.

Булімією й анорексією часто хворіють і чоловіки. На розвиток хвороби впливають і стереотипи, що переважають в оточенні людини, зауваження з приводу зовнішнього вигляду. Крім цього, розлади харчової поведінки виникають і у тих, хто намагався знайти ідеальну дієту, але не отримав належного ефекту: відмова від харчових продуктів або неконтрольовані прийоми їжі — це наслідок втрати контролю над собою.

Ознаки РХП, які не можна ігнорувати

При анорексії хворий максимально часто зважується

Кожен тип РХП проявляється по-різному, але при наявності хоча б кількох ознак того чи іншого розладу, потрібно звернутися до психолога, щоб зупинити розвиток хвороби.

5 ознак анорексії

1. Людині постійно здається, що вона товста і некрасива, тому їй хочеться скинути вагу, щоб знову полюбити себе. Також хворі на анорексію не можуть об'єктивно себе оцінювати — їм здається, що вони товсті, навіть якщо всі навколо говорять про їхню надмірну худорбу.

2. Хворий на анорексію максимально часто стає на ваги, а від цифри на вагах залежить його настрій.

3. Зациклена на худорбі людина не може їсти на публіці, оскільки їй здається, що інші вважають її й без того товстою. Вона дуже боїться бути відкинутою і постійно створює для себе обмеження.

4. Людина часто рахує калорії, розділяє їжу на інгредієнти й довго налаштовується, перш ніж приступити до трапези.

5. Хворий зациклений на тому, щоб скинути вагу: кожну вільну хвилину він намагається виконувати фізичні вправи, навіть якщо сили вже на межі.

Нервова булімія характеризується втратою контролю над прийомами їжі

5 ознак булімії

1. Після кожного прийому їжі хворий приймає проносні препарати або викликає блювоту.

2. Людина під час їжі не може зупинитися і продовжує їсти, навіть коли у неї немає почуття голоду.

3. Як і при анорексії, хворі булімією прагнуть харчуватися на самоті. У останніх це викликано або почуттям сорому (їм здається, що інші будуть засуджувати їх за дуже великі порції), або бажанням усамітнитися після прийому їжі, щоб викликати блювоту.

4. У людини починають кришитися і гнити зуби — це пов'язано з впливом шлункового соку, який виходить під час блювоти, на емаль.

5. Після прийому їжі з'являється почуття сорому і розчарування.

5 ознак обжерливості

1. Не дивлячись на те, що у хворих компульсивним переїданням є зайва вага, вони все одно поглинають велику кількість їжі в короткі терміни.

2. Людина відчуває себе винуватою, але переїдає, часто вже не пережовуючи їжу.

3. З'явилася звичка запасатися їжею і ховати її від інших.

4. Прийом їжі перетворився на культ: хворий перед їдою виконує своєрідні ритуали, розмовляє з продуктами.

5. Під час стресових ситуацій людина намагається компенсувати тривожність їжею, але це переходить в переїдання.

Як лікують розлад харчової поведінки

Лікування РПП зазвичай має на увазі сімейну психотерапію

Кожна хвороба РХП несе смертельну небезпеку для організму, тому важливо вчасно звернутися за допомогою. Зазвичай лікування РХП відбувається амбулаторно, але в критичних випадках може знадобитися госпіталізація. Працюючи з пацієнтами, психологи й дієтологи розробляють індивідуальну методику одужання, виходячи зі стану здоров'я і мотивації.

Лікування зазвичай містить в собі сімейну психотерапію, а також складання планів-зобов'язань для хворого. Іноді при анорексії людині може знадобитися прийом антидепресантів, тоді як хворим булімією або переїданням – арт-терапія або спілкування в спеціальних групах. Фахівці контролюють своїх пацієнтів за допомогою щоденника поведінки, де останні записують свої дії на шляху до одужання.

Якщо у людини є серйозні проблеми зі здоров'ям, викликані РХП, то їй можуть рекомендувати лікування в стаціонарі.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme