Відстрілюватися від окупантів: Чи справді Рада дозволить вогнепальну зброю цивільним українцям

Сьогодні Верховна Рада України підтримала в першому читанні проект Закону №5708 про право на вогнепальну зброю. Втім, овації на адресу документу швидко змінилися дошкульною критикою

Аліна Євич
Журналістка
Відстрілюватися від окупантів: Чи справд…

За даними швейцарської організації Small Arms Survey, в Україні в незареєстрованому обігу перебуває від 3 до 5 мільйонів одиниць вогнепальної зброї. Водночас автори законопроекту акцентують, що питаннями озброєння цивільних опікується МВС України, а це створює підґрунтя для бюрократизму та корупції. Натомість законопроект №5708 ніби як має законодавчо врегулювати режим власності зброї та умови її застосування цивільним населенням.

Попри багатообіцяючу ідею, все ж законопроект фактично не передбачає серйозних нормативних змін для законослухняного українця, який хоче мати зброю вдома. Хіба що, за проектом, тепер вогнепальну зброю має право купити особа, звільнена зі служби в поліції, а також охоронці для своєї діяльності. Вони мають право нею скористатися, якщо на зауваження охоронця не відреагували, а дії агресора несуть загрозу життю, здоров'ю чи майну. Але спершу охоронець повинен голосно попередити про намір вистрілити, аби це почув нападник, або показати жестами. Якщо реакції немає - має бути попереджувальний вистріл угору.

Окремі ж обмеження передбачені зокрема для тих, хто заборгував аліменти: боржнику пропонують заборонити користуватися вогнепальною, пневматичною чи охолощеною зброєю, допоки він не виплатить всю заборговану суму.

Зброя не для всіх: що хочуть змінити

Проект №5708 мав врегулювати питання виробництва, володіння, носіння, транспортування, ремонту та застосування цивільної вогнепальної зброї. Це має дозволити вивести обіг зброї з незаконного й таким чином убезпечити українців та допомогти правоохоронцям розслідувати скоєні злочини - оскільки більшість "вогнепалів" буде зареєстровано. Однак правозахисники наголошують: насправді законопроект, який би захищав цивільне населення, має інший номер - 5708-1. І між двома версіями - разюча різниця, головна ж суть у тому, що ухвалений сьогодні законопроект нічого не змінює для українців.

Адвокат Олександр Кудрявцев пояснює: єдиним плюсом проголосованого документу є те, що відтепер обіг зброї в Україні буде регулюватися законом, а не відомчою інструкцією МВС (підзаконним актом). 

Адвокат Олександр Кудрявцев

Фото зі сторінки Олександра Кудрявцева

"В усьому іншому для пересічного громадянина суттєво нічого не змінюється. Цим законом заборонено носіння короткоствольної вогнепальної зброї (бойового пістолета), за виключенням нагородної вогнепальної зброї. Також закон забороняє пересічному громадянину зберігати короткоствольну вогнепальну зброю за місцем проживання чи іншого місцеволодіння власника. Така зброя повинна бути передана на зберігання в стрілецький тир або стрільбище. Знову ж таки, окрім нагородної вогнепальної зброї.

Ті, хто володіють нагородною вогнепальною зброєю, можуть застосовувати її для захисту життя, здоров'я і власності, але тільки в стані необхідної оборони або крайньої необхідності. Тобто виключно коли нападників декілька, коли нападник озброєний або коли іде проникнення в житло. Отже теж є певні обмеження. 

У підсумку можна зазначити, що персічний громадянин як був, так і залишається незахищеним перед вуличною злочинністю. По-перше, він не має права носити на собі легально придбану вогнепальну зброю. По-друге, якщо навіть таке право і передбачене (для нагородної зброї), раелізовувати його треба дуже обережно, адже право на самозахист не є абсолютним. Крім того, законом забороняється застосовувати цивільну вогнепальну зброю щодо жінок з явними ознаками вагітності, осіб з явними ознаками інвалідності, неповнолітніх, коли їхній вік очевидний або відомий, за винятком випадків здійснення зазначеними особами збройного або групового нападу.

Як наслідок, зброя перетворюється на непотрібний шматок металу, за який не варто платити гроші", - пояснює адвокат.   

Фото зі сторінки Антона Сененка

"На відміну від основного законопроекту, 5708-1 дає право на самозахист для громадян і виводить у правове поле цілу галузь економіки - де розділені функції регулювання, ліцензування та контролю зброї (...).

Проєкт закону 5708 не змінює ситуацію із громадською безпекою і не вирішує проблем обігу цивільної зброї, а лише легалізує існуючу дозвільну систему. Коли МВС має монополію на регулювання ринку зброї: контролює видачу й анулювання всіх дозволів на зброю, керує ринком травматичної зброї, роздає нагородну зброю всім, кому захоче, і це ніяк не можна проконтролювати зовні", - додає нардеп Андрій Шараскін. 

Як і раніше, дозвіл на отримання зброї не можуть отримати особи, які мають медичні протипоказання, судимості (непогашені або не зняті за вчинення кримінальних правопорушень), які притягались до адмінвідповідальності протягом року та ті, кого суд позбавив права володіти вогнепальною зброєю.

Іншими словами, ніякого вільного обігу зброї в України не буде. Відповідно до законопроекту, на якому наголошувало МВС, простим людям використовувати короткоствольну зброю (зручну для самозахисту) - не можна. Натомість повністю легалізується так звана схема з нагородними пістолетами від МВС. З нагородним пістолетом можна ходити де завгодно, окрім визначених законом місць.

Кого в Україні нагороджують зброєю: критерії

Іменна зброя в Україні

Фото: "Зброя.інфо"

Відзнакою Президента України "Іменна вогнепальна зброя" нагороджують осіб за особисті заслуги у забезпеченні обороноздатності України, недоторканності її державного кордону, підтримці високої бойової готовності військ, зміцненні нацбезпеки, боротьбі зі злочинністю, захисті конституційних прав і свобод громадян. Окрім цього можуть нагородити за бездоганну багаторічну службу, зразкове виконання військового та службового обов'язку, виявлені честь і доблесть.

У разі втрати чи псування посвідчення до відзнаки "Іменна вогнепальна зброя" дублікат не видається. Його можуть видати, як виняток, за умови, що нагороджений не міг запобігти втраті чи псуванню посвідчення. Дублікат такої зброї не видається.

Позбавити відзнаки "Іменна вогнепальна зброя" та самого пістолету може Президент України у випадку засудження нагородженої особи за тяжкий злочин або недотримання правил та закону "Про зброю".

Особливість нагородної зброї - у тому, що це пістолет моделі "ФОРТ-12". Його корпус виготовляють з легованих конструкційних сталей, а рукоятку - з благородних порід дерев. Пістолет має заводське маркування, товарний знак, а також пластинку, на якій гравірують прізвище, ім'я, по батькові нагородженого. 

Хто має право користуватися зброєю: умови та обмеження

Право на користування зброєю: вимоги до українців

Фото: Pexels

Також короткоствольну зброю, як і раніше, дозволять носити приватним детективам. Щоправда, в Україні (принаймні, за законом), їх немає. Журналісти, депутати, судді та адвокати також матимуть право носити таку зброю.  Окрім них, дозвіл на неї можуть отримати повнолітні спортсмени, які мають звання майстра спорту зі стрільби та двічі на рік брали участь у спортивних змаганнях у складі збірних України. На цьому перелік закінчується - усі інші отримуватимуть дозвіл на самооборону з довгоствольною зброєю (фактично різновиди мисливських рушниць).

Відтак, знову ж таки, як і раніше, дозвіл на "довгоствол" можуть отримати повнолітні особи (від 18 років), які не порушували правил поводження зі зброєю. 

Але для цього потрібно пройти вишкіл - курс навчання тривалістю від 3 до 11 тижнів. У різних містах та закладах вартість вишколу різниться - від 5 тисяч гривень, наприклад, в Івано-Франківську до 10 тисяч у Києві. Зазвичай ці курси можна пройти та отримати у тирах, а іспит відбувається за участі представників МВС, які й зафіксують результати й уже на їх основі видаватимуть довідку на дозвіл.

Документи, необхідні для того, щоб отримати дозвіл на зброю: 

Як повідомляє "Zaxid.net", щоб отримати дозвіл на придбання зброї, треба написати заяву у поліцію, до якої долучити пакет документів, серед яких:

  • Заява щодо видачі дозволу на придбання зброї на ім'я керівника органу поліції за місцем проживання заявника (шаблон);
  • Заповнена картка-заява (шаблон);
  • Довідка про вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування (їх видають тири);
  • Документ, що підтверджує фактичне місце проживання громадянина (договір оренди житлового приміщення, свідоцтво про право власності на житлове приміщення тощо);
  • Копії 1, 2 та 11 сторінок паспорта громадянина України;
  • Медична довідка;
  • Платіжний документ (платіжне доручення, квитанція) про сплату за послугу – 46,68 грн.

Протягом 30 днів поліція розглядає заяву, і якщо з документами все гаразд – видає дозвіл. Цей документ складається з трьох частин, одна залишається у поліції, другу зберігає власник зброї, а третя залишається в магазині зброї. Після отримання дозволу протягом 10 днів рушницю треба зареєструвати за місцем проживання. І все, тепер ви можете зберігати й носити рушницю. 

Тим, кому таки дозволять отримати зброю, видаватимуть посвідчення власника зброї. Перше - на 3 роки, а кожне наступне - на 5 років.

Однак важливе зауваження: зберігати таку зброю вдома можна лише у сейфі, а носити на вулиці - лише у розрядженому стані. Тому самозахист нею можливий, якщо вдарити пістолетом чи рушницею по голові нападнику. 

Зате вдома у вас є шанс нею скористатися - наприклад, якщо у вашу квартиру проникають грабіжники чи окупанти.

Дорогий самозахист: скільки коштує легальна зброя

Хоч законопроект №5708 лише сьогодні додав ажіотажу, попит на зброю та патрони збільшився ще тиждень тому. Як розповідає активіст Олександр Горобець, задіяний у вишколах для цивільного населення в Черкасах, такий попит спостерігається, відколи вперше в Україні розпочалася мова про загострення бойових дій.

Ціни протягом цього періоду на зброю зросли незначно - на відміну від попиту. На сьогодні орієнтовні розцінки на зброю наступні: 

  • Гладкоствольна довгоствольна зброя (яку дозволять носити після так званого вишколу) коштує від 4 тисяч гривень. Її особливість - у тому, що вона переважно стріляє дробами й на невелику відстань.

  • Довгоствольна нарізна зброя чи комбінована - від 16 тисяч гривень. Нарізна зброя є фактично аналогом справжньої бойової зброї, але в ній немає автоматичного вогню.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme