Психологія зайвої ваги: 4 кроки до гармонії

Лікар-терапевт, експерт по здоровому харчуванню, сертифікований дієтолог МОЗ України Тетяна Фіалкова розповіла ДеПо про те, які заходи дійсно допоможуть схуднути

Психологія зайвої ваги: 4 кроки до гармо…

«Все, з понеділка сідаю на дієту», «до Нового року залишився тиждень, треба терміново схуднути на 5 кг» і т.д. - Такі думки пролітають в голові у всіх охочих розлучитися із зайвою вагою. Отже, ви прагнете до конкретної цифри бажаних кіло, яку хочете отримати за конкретний і часто короткий термін. Бажання сісти на дієту зазвичай виникає раптово, ми імпульсивно і категорично вирішуємо почати життя з чистого аркуша.

Але це буде завтра, а сьогодні - прощальне «свято живота». Як правило, «сьогодні» триває ще не один день. Нарешті, ми категорично беремося за схуднення і, припустимо, досягаємо бажаного ваги за потрібний термін. Але що відбувається потім? Рано чи пізно ми переходимо на колишній «комфортний» раціон, і загублені кілограми найчастіше до нас повертаються. Нерідко, з лишком.

Як бачимо, маса тіла помінялася тимчасово. І причина криється в тому, що акцент був поставлений на кількість кілограмів, а не на зміну звичок. Харчова поведінка залишилося та сама. Дієта - це неусвідомлене харчування, яке незабаром поверне вас на до минулих звичок. Тому міняти потрібно саме свою поведінку, а не вагу.

1. Отже, перше правило успіху: забудьте про ваги, кіло і дієти. Займіться створенням нових здорових харчових звичок. Наприклад, після пробудження випивайте склянку теплої води з медом, виключіть поєднання м'яса з хлібом, прийоми їжі на ніч, каву натщесерце та ін. Адже харчування - це багато в чому умовні рефлекси, а значить, корисні звички можна закріпити за 1 місяць.

Необхідно радикально відмовитися від деяких продуктів або зменшити порцію. Перший час ці обмеження порушать звичний спосіб життя. Тимчасове зниження якості життя буде легше перенести при поступовому, поетапному, але радикальну відмову від шкідливих продуктів і звичок.

Така тактика сформує у вас певний спосіб життя, який гарантовано буде підтримувати набуту вагу.

Адже механізми, що контролюють вагу, діють повільно і досить непомітно. Дієта ж працює швидко плюс призводить до нездорових обмежень в раціоні. В результаті організм не може відрізнити, худнемо ми голодуємо. Включається «аварійний режим» запасання життєво важливими калоріями, коли кожен грам їжі максимально відкладається у вигляді жиру «про запас».

Організм повинен змінюватися поступово і природним шляхом, коли зміни в харчуванні приносять задоволення.

2. Перепрограмуйте мислення. Не фіксуйте думки на те, який ви товстий. Адже поки ви будете нав'язливо думати про свої пишні форми або про їжу - успіху не бачити. Неможливо стати струнким, якщо весь час думати про те, який ви товстий. Фокусуйтеся на те, яким ви хочете стати.

3. Перед тим, як приступити до їжі, зробіть паузу на 10 секунд. Цей час необхідний, щоб зрозуміти причину, чому ви збираєтеся поїсти. А варіантів може бути декілька. Звичайно ж, ми їмо, коли відчуваємо фізіологічний голод. Але нерідко це буває психологічний голод, коли «заїдається» ряд життєвих проблем і негативні емоції (погана погода, рутинна робота, неприємна подія та ін.).

Ще ми вміємо їсти за звичкою - «на автоматі» жувати і при цьому читати, дивитися фільми і т.д. У цей момент ми не усвідомлюємо процес їжі і не відчуваємо насичення. А до тих пір, поки прийом їжі відбувається за звичкою, однозначно буде з'їдено набагато більше, ніж треба. Отже, кожний прийом їжі здійснюйте усвідомлено, і в результаті приблизно 15-20% добового раціону виявляться цілісіньким.

4. Фіксуйте самоаналіз на папері. Це важливий крок для грамотного схуднення. Записуйте все: що поїли, скільки, коли і навіщо. Також бажано вести щоденник фізичних навантажень (адже здорове зниження ваги припускає регулярну фізичну активність). Щотижня записуйте результати вимірів: вага та обсяги тіла. Також корисно вести фотозвіт свого перетворення.

Раніше ДеПо розповів, як залишатися стрункою без жодних дієт.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme