Примара депутата Брагаря: Як в українців забирають тварин за борги


20 травня низка українських видань поширила інформацію, що на сайті системи електронних торгів арештованим майном (СЕТАМ) Міністерство юстиції продає за борги породистих собак. І міністр це підтвердив, щоправда - з уточненнями

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
Примара депутата Брагаря: Як в українців…

Зокрема, йшлося про лот "Собака породи Пітбультер'єр" 2015 року зі стартовою ціною 112,5 грн і лот "Собака породи Східноєвропейська вівчарка" з початковою ціною 1300 грн.

У мережі ситуацією обурилися і одразу ж згадали випадок, коли взимку один із "слуг народу" Євген Брагар в ефірі програми "Голос народу" порадив пенсіонерці продати собаку, щоб розрахуватися за комунальні послуги. То невже той коментар виявився реальністю і за борги в українців відбирають домашніх улюбленців, виставляючи їх на аукціон?

Це питання поставила і народна депутатка України від фракції "Європейська солідарність" Вікторія Сюмар, яка написала до Міністерства юстиції депутатське звернення з проханням пояснити, на які норми посилається відомство при конфіскації домашніх тварин, як "майна".

"У міністра юстиції хотілося б запитати, звичайно, як би відчував себе він, якби його собаку забрали з дому за борги. Але поки запитала, які саме норми вони використовують для вилучення домашніх тварин, як "майна" і головне, де і як їх містять. За результатами напишемо зміни в закони. Тому що після таких історій все більше думаю, як собаки краще від людей ", – написала Сюмар на своїй сторінці у Facebook.

 

 

З точки зору законів, домашня тварина дійсно може бути майном, так само як кінь, корова, холодильник чи автомобіль. А значить її можна конфіскувати. Проте не дарма в світі поступово змінюється ставлення до домашніх улюбленців, яким все частіше дозволяють відвідувати разом із власниками кафе, готелі, пляжі і літати в літаках не в якості багажа. Є поняття тварини-компаньона, а в тварин, на відміну від автомобілів і холодильників, є свої, записані в законах права. Тому вилучення домашніх тварин, разом з майном, за борги, може заподіяти, по-перше, значну моральну шкоду їхнім власникам. Людина, в якої конфіскують по суду останнє, і відібрали ще й собаку чи кота, може від відчаю навіть вкоротити собі віку. Чимало людей ставляться до домашніх тварин як до своїх дітей, а комусь вони дітей заміняють.

А по-друге, це вилучення можна кваліфікувати як жорстоке поводження з твариною, в разі, якщо доведено, що власник з нею нормально поводився. Собака чи кіт дійсно може не пережити такої трамви, загинути чи мати потім великі проблеми з психікою.

В соцмережах, цілком логічно, піднялася хвиля обурення і було поставлено ще купу актуальних питань.

 

Є і ті, хто сумнівається, що собаку було забрано не за борги:

 

Через день після того, як новина відгриміла, ситуацію на своїй сторінці у Facebook прокоментував міністр юстиції України Денис Малюська. Він іронічно нагадав про вислів Брагаря і зазначив, що тварин за борги дійсно забирають, але зазвичай не собак і котів, а худобу. Хоча і домашніх улюбленців теж.

"Ми дійсно на виконання рішень судів вимушені відбирати тварин у їх власників. Часто це йде на користь тваринам, яких забирають від неналежного утримання. Іноді тварин забирають за борги, але тут мова, як правило, йде про свійських тварин, що мають вартість. Якщо тварина є домашнім улюбленцем, її за копійки (ціна лотів мізерна) викуповують назад власники (через родичів або близьких). Розумію, що у багатьох відклалася у голові необдумана теза депутата про продаж собак для оплати комунальних послуг. Реалії життя дещо складніші", – сказав Малюська.

Щоправда, що відбуватиметься з домашнью твариною і її власником, поки він зможе її викупити, залишається під питанням. Хоча це сфера не тільки почуттів, але про це докладніше - трохи згодом.

Малюська додав, що наразі з народними депутатами Мін’юст обмірковує варіанти належного законодавчого врегулювання таких ситуацій. Також він прокоментував долю пса породи пітбультер’єр, який, виходячи із його слів, є агресивним і становить небезпеку для оточуючих.

"Спочатку про цю конкретну собаку, якій не пощастило з господарями, не пощастило з характером. Результат – покусані звичайні перехожі, власник оштрафований постановою Краснолиманського міського суду Донецької області і цією ж постановою суд постановив цю собаку конфіскувати", - повідомив Малюська, наголосивши, що мова не йде про продаж за борги.

Він також пообіцяв самостійно викупити собаку і віддати на перевиховання, якщо не знайдеться нормальних господарів.

"Щиро сподіваюся, що у нових господарів їй буде краще. Якщо нових нормальних господарів не з‘явиться, викуплю цю собаку на аукціоні сам і віддам на перевиховання/навчання", – сказав міністр.

Втім, все одно залишається питання, чому на порталі СЕТАМ у описі собаки немає жодних вагомих характеристик її особливостей. Те, що собака конфіскований рішенням суду за агресію та недогляд – не дуже вичерпна інформація. Одних покупців вона просто відлякне, а інших - навпаки привабить, адже нелегальні собачі бої і інші жорстокі розваги за участю тварин зі зламаною психікою в світі досі відбуваються.

Викликають питання і умови утримання "лотів", щодо яких у Мін'юсті пояснень не надають. Де тварин утримують, як їх годують, чи працюють з ними кінологи, чи проходять вони ветеринарний огляд? Новому власнику може дістатися хвора, залякана і від того агресивна тварина? Чи може тварину викупити будь-хто і чи є хоча б мінімальні критерії відбору потенційних господарів? Це важливо, адже, наприклад, у притулках для тварин існує чітка і часто жорстка система контролю за долею тимчасових вихованців – майбутні хазяї часто проходять кілька етапів співбесід та зустрічей, перш ніж їм дозволять забрати тварину додому, а притулок впевнюється у належних умовах утримання тварини.

На жаль, ці питання залишаються без відповіді. Але Depo.ua готовий їх опублікувати після того, як вони будуть надані компетентними установами.

Поки ж залишається радіти, що практика вилучення домашніх тварин за борги в Україні не така вже і поширена, порівняно з іншими видами майна. Але маємо надію, що вподальшому її буде заборонено на законодавчому рівні.
 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme