Після Covid-19 пацієнтів з Індії вражає смертоносний "чорний грибок": Що це таке

У сотень пацієнтів, які перехворіли на COVID-19 в Індії, розвинулася рідкісна і потенційно смертельна грибкова інфекція: мукормікоз, також відома як "чорний грибок"

Марія Гурська
Журналіст відділу «Життя»
Після Covid-19 пацієнтів з Індії вражає…
Фото: Getty Images

Мукормікоз – рідкісне явище, тож поширення такої інфекції викликало занепокоєння у медиків по всьому світу. Тим паче, зважаючи на плачевні наслідки грибка. Зокрема, одинадцяти пацієнтам потрібно було хірургічно видалити око, оскільки цвіль може легко поширитися від очей до мозку. Десятки людей померли.

Журналісти Depo.ua розповідають, що таке "чорний грибок", чим він небезпечний та де може ховатися.

Що таке "чорний грибок"?

Мукормікоз відносять до хвороб групи пліснявих мікозів, яку викликають гриби порядку Mucorales. Вона може вражати не лише шкіру та підшкірну клітковину, а й очі, внутрішні органи: легені, бронхи, мозок тощо).

За даними Центру з контролю і профілактики захворювань США (CDC), гриби Mucorales зазвичай зустрічаються в грунті, рослинах, гної і гниючих фруктах і овочах, гнилому листі і деревині (по всьому світу). Загалом, із потенційними джерелами інфекції ми взаємодіємо майже постійно: збудник виявляють у грунті, повітрі та навіть у слизових оболонках здорових людей.

Гарна новина у тому, що організм більшості людей здатен спокійно "відбити" інфекцію без жодних симптомів. Можливо, ви вже стикалися з нею і навіть про це не підозрюєте.

Втім, гірша ситуація у людей, імунна система яких ослаблена з тих чи інших причин: це можуть бути імунодефіцитні стани, певні захворювання або прийом препаратів. В найгірших випадках – все і одразу.

Хто у групі ризику?

Першочергово, ця інфекція може загрожувати життю хворих на цукровий діабет (дослідження, що вивчало інфекції муркоміскозу в Індії у минулому виявили, що найчастішим основним захворюванням є діабет, який зустрічається у 54% - 76% випадків), людей із ослабленим імунітетом або імунодефіцитними станами (серед них пацієнти з онкологічними захворюваннями та люди з ВІЛ/СНІДом).

Також вразливі люди після трансплантації органів. Відомі випадки, коли пацієнти підхоплювали "чорний грибок" прямо у лікарнях: коли цвіль потрапляла на постільну білизну та проходила через вентиляційні системи.

Також серед факторів – системне внутрішньовенне вживання наркотиків, тяжка нейтропенія, імуносупресивна терапія, тривалий прийом антибіотиків широкого спектра дії, явний дефіцит маси тіла, ушкодження шкіри через травми, опіки у імуноскомпроментованих хворих.

Крім того, у групі ризику – пацієнти, що приймають або нещодавно приймали стероїди, які також пригнічують імунну систему.

Люди після Covid можуть бути вразливими до мукормікозу зокрема через прийом цих препаратів, а також наявність супутньої хвороби (частіше за все – діабету). Принаймні, саме із цими факторами нині пояснюють спалахи грибку у Індії. 

Довідка: Стероїди зменшують запалення в легенях при Covid-19. Але вони також знижують імунітет і підвищують рівень цукру в крові як у діабетиків, так і у хворих на Covid-19 без діабету.

"Хворі на діабет вже мають підвищений ризик зараження, навіть до прийому стероїдів. Діабет сам по собі знижує імунний захист організму, коронавірус посилює цей ефект, і тоді стероїди, які допомагають боротися з COVID-19, діють як паливо, кинуте у вогонь", - йдеться у матеріалі BBC News.

Втім, медики застерігають: переважно у таких випадках йдеться про тривалий прийом даних препаратів. У правильному дозуванні вони не мають зашкодити пацієнту.

Як інфекція потрапляє до організму?

Цвіль може потрапити в організм через порізи та інші садна на шкірі, або ж інфекція може занестися в носові пазухи чи легені після того, як людина вдихне спори грибка. Власне, вдихання – найпоширеніший спосіб зараження. 

"Розплідниками" можуть бути райони, де є підвищена вологість, а також тривають роботи із грунтом, що сприяє викидам його часточок у повітря.

Потрапивши в організм, грибок іноді може поширитися по кровотоку і вразити інші органи, такі як мозок, очі, селезінка і серце. Власне, кільком людям із важким перебігом цієї інфекції в Індії довелося вирізати око.

Наскільки смертоносний "чорний грибок"?

Незважаючи на те, що інфекція піддається лікуванню, CDC оцінює рівень смертності від неї у близько 50%, хоча цей показник варіюється залежно від супутніх хвороб, типу грибка та ураженої ділянки тіла.

Наскільки поширена ця інфекція?

Інфекція серйозна та має високу смертність, якщо змогла закріпитися в організмі людини. Втім, здебільшого – рідкісна. Точні цифри захворюваності, на жаль, назвати неможливо: комплексної статистики немає, включно з даними по Україні. Згідно з даними одного  дослідження, з 1885 по 2005 рік зафіксовано менше тисячі випадків. Втім, як пише The Guardian, приблизно 500 випадків на рік цієї інфекції траплялися в США до пандемії (але навіть там точну кількість важко визначити, оскільки немає національного нагляду за даною інфекцією).

Та нині, зокрема в Індії, ці показники зростають.  В штаті Махараштра, де знаходиться Мумбаї, 200 осіб заразилися мукормікозом після одужання від COVID-19, а вісім людей померли від чорного грибка, повідомляє газета NY Times з посиланням на місцеві новини.  У штаті Гуджарат зареєстровано близько 300 випадків у чотирьох містах. Місцевий уряд вже замовив  5000 доз протигрибкового препарату амфотерицин В для лікування захворювання.

Втім, до національного масштабу проблемі ще далеко. "Ми чули, що в деяких районах люди, заражені COVID або видужали, страждають від мукормікозу, але великого спалаху цього захворювання немає", - сказав минулого тижня на прес-конференції лікар В.К. Пол, керівник індійської цільової групи з Covid, передає Times. 

Які симптоми "чорного грибка" та як його лікують?

До ранніх симптомів відносяться закладеність носа і виділення, односторонній біль на обличчі, оніміння або набряклість, зубний біль і розхитування зубів, розмитість або подвоєння об’єктів в очах, почервоніння навколо очей, лихоманка, утруднене дихання а також біль у грудях.

чорний грибок

Фото: випадок мукормікозу

Пацієнтам з мукормікозом призначають хірургічне втручання та протигрибкові препарати, які можуть бути досить токсичними. При цьому хірургічне втручання, зазвичай, є обов’язковим пунктом лише при важких перебігах – потрібно фізично зачистити  джерело грибка, яке зазвичай розміщується у синусі, задній частині горла і задній частині носа. Подекуди, аби вирізати весь грибковий матеріал, операцію потрібно проводити у досить делікатних місцях, таких як основа (нижня частина) головного мозку.

Чому спалах саме у Індії ? 

Мукормікоз був в Індії ще до початку пандемії Covid-19. Офіційних статистичних даних недостатньо через відсутність якісних досліджень, але деякі дослідницькі групи вважають, що поширеність мукормікозу в країні приблизно в 70 разів більша, ніж в усьому світі.

Якщо ці дані реалістичні, то "бум" чорного грибка просто проявив себе через гіганстський тиск на систему охорони здоров’я Індії у зв’язку з Covid-19. Нині там – нова хвиля, а ситуація близька до катастрофічної. За даними Reuters, нещодавно там було побито ковідний антирекорд – у минулу п'ятницю від коронавірусу в країні померли 4187 людей. (всього 240 тисяч смертей), і, за невтішними прогнозами, до серпня у цій країні від Ковіду можуть померти близько 1 мільйона осіб.

Додайте сюди фактор, що в Індії більше 10 відсотків дорослого населення страждає на діабет (це  77 мільйонів людей) – основний фактор ризику.

Крім того, варто враховувати сприятливий теплий та вологий клімат Індії для поширення даної грибкової інфекції, а також те, що нині багатьом сім'ям доводиться лікувати родичів від ковіду на дому. Отже, після прийому стероїдів або кисневої терапії люди, перебуваючи у менш стерильних домашніх умовах (а подекуди і геть нестерильних) є більш вразливими до мукормікозу.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme