Пам'ятка про сонце: Чому важливо захищати очі та шкіру, і як це робити правильно

Сонячні окуляри з найближчого прилавку можуть зробити вас схожими на агентів K та J з "Людей у чорному" та стати непомітною зброєю проти ваших же очей. І все це – через неправильно підібрані лінзи

Марія Гурська
Журналіст відділу «Життя»
Пам'ятка про сонце: Чому важливо захищат…

Так, навіть із сонячними окулярами не все просто – будь-яка пластмаска темного кольору не лише не захистить, а навіть зможе нашкодити зору.

Так само важливо дбати про свою шкіру: українське "погодне пекельце" небезпечне не лише високими температурами і ризиком схопити тепловий удар. 

Журналісти Depo.ua дізнавалися, як захистити себе від сонячних променів та чому це важливо.

Навіщо нам сонячні окуляри?

Питання, у відповідь на яке перше, що спадає на думку: для захисту від світла. Для комфорту очей, щоб можна було спокійно дивитися на світ, не мружачи очі щосекунди. Та однак саме по собі яскраве світло – не головний ворог, від якого мають захищати окуляри.

Перша і головна причина носити їх  – захист від шкідливого впливу ультрафіолетових променів. Саме їхній вплив на очі може мати серйозні наслідки, від помутніння кришталика, макулярної дистрофії сітківки до навіть тимчасової сліпоти (тимчасової – у кращому випадку).

Окуляри від сонця

Як обрати сонячні окуляри

 Перше і найважливіше – зверніть увагу на наклейку або ярлик на виробі, який демонструє: ці окуляри блокують 99-100% ультрафіолетового випромінювання. Найнебезпечніші промені – UV-A і UV-B. Якісні окуляри блокуватимуть обидва цих типи.

Наступний пункт – розмір. Це саме той випадок, коли чим більше – тим краще. Що ширшу площу довкола очей охоплюють лінзи, то краще захищені очі і ніжна шкіра довкола них – це завадить її передчасному старінню.

На окуляри-циліндри (ті, що мають невеликі фасади згори та бо боках оправи) теж варто звернути увагу: вони допомагають зменшити потрапляння УФ в око з боків та згори.

І якщо розмір – важливий, то колір – не дуже. Популярна омана: чим темніша лінза в окулярів, тим краще вона захищає від сонця. Втім, це геть не так. Найтемніша лінза може бути абсолютно безкорисною без спеціального покриття, а досить світла – мати до 100% захисту від нього.

Поляризація не означає захист від сонця. Якщо продавець вам буде пропонувати окуляри з такою опцією, переконайтесь, що додатково до цього вони достатньо захищені від УФ. Втім зайвою така функція не буде: поляризуючий фільтр зменшує відблиски на гладких і блискучих поверхнях. Це перевага для водіїв, адже може зробити керування автівкою більш безпечним і приємним, з найменшими шансами бути засліпленими чиїмсь дзеркалом у годину пік. 

Ну і, врешті, про гроші. Так, захищені від УФ випромінювання окуляри можуть бути не дорогими, виконаними з пластику чи зі скла – на їхню ефективність це ніяк не вплине. Критерії: захист та якісний виробник (для надійності).

Сонцезахисний крем

Як вберегти тіло від сонячних променів

Навіщо берегтися? Через ті ж ультрафіолетові промені, що вельми шкідливі для людей. Промені UV-A викликають старіння та зморщування шкіри, сприяють розвитку раку шкіри, наприклад меланоми (найнебезпечніша форма раку шкіри). UVA-промені легко проходять через озоновий шар, і ми взаємодіємо з ними більшу частину часу, коли перебуваємо на сонці.

UV-B-промені також небезпечні: вони викликають сонячні опіки, катаракту та негативно впливають на імунну систему.

У американському CDC захищатися від УФ-променів наполегливо радять не лише влітку, а і протягом року. Ультрафіолет потрапляє до нас і у прохолодні та досить похмурі дні, а ще може відбиватися від поверхонь, таких як вода, цемент, пісок та сніг.

Звісно, багато людей нехтують цими загрозами і намагаються засмагнути (а засмага сама по собі – ознака пошкодження шкіри), та й сильніше за будь-яку ціну. Та чи готові ви ризикувати?

Як вберегтися:

Наносити сонцезахисний крем протягом усього дня. Незалежно від вашого тону шкіри - наносьте сонцезахисні креми з SPF 30 або вище. Також переконайтеся, що крем має широкий спектр дії (захищає відUV-A і UV-B променів). Якщо ж ви плануєте відпустку десь біля водойми, пошукайте водостійкий сонцезахисний крем. Бо вхопити опік спокійно можна прямо під час купання.

Також намагайтеся залишатися в тіні, коли сонце дошкуляє найбільше (зазвичай з 10 ранку до 16 вечора воно найактивніше). При цьому кремом із захистом нехтувати не варто. Якщо ж вам потрібно у ці години перебувати на сонці, потурбуйтеся про кілька шарів крему на відкритих ділянках шкіри, і замініть 30 SPF на товар із показником захисту понад SPF 50.  Якщо знаєте, що швидко "згораєте" на сонці, беріть максимальний захист.

Перевірте термін придатності вашого сонцезахисного крему. Витягнути і намаститися засобом із досі нерозібраної валізи 4-річної давнини – кепська ідея. Сонцезахисний крем без вказаного терміну придатності має термін зберігання не більше 3 років і скорочується, якщо крем зазнав впливу високих температур.

Також один з найкращих способів захистити шкіру - це одяг. Щоб переконатися, що речі забезпечують достатній захист, покладіть руку  під вашу сорочку, сукню чи штані: її не має бути видно. Цупкі, не прозорі натуральні тканини якнайкраще підійдуть для дуже сонячних днів, хоча за пекельних температур це може звучати абсурдно. 

Для максимального захисту краще одягнути капелюх, який має досить широкі поля і затіняє ваше обличчя, вуха та потилицю. Ткана тканина, така як полотно, найкраще працює для захисту шкіри від ультрафіолетових променів. Уникайте солом’яних шапок з дірками, які пропускають сонячне світло. 

І ще один важливий аспект – перевірте свою аптечку. Деякі ліки роблять шкіру більш чутливою до ультрафіолетових променів, особливо антибіотики та ліки від акне. Проконсультуйтеся зі своїм лікарем, чи не мають ваші пігулки та сиропи подібного ефекту.

 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme