Недитяча корупція: Як з батьків продовжують вичавлювати гроші у школах і садочках

Чи змінилося щось у дитячах садочках та школах в плані поборів після приходу до влади нової політичної команди

Недитяча корупція: Як з батьків продовжу…
sarnynews.in.ua

Depo.ua вирішив дізнатися, як йдуть справи у школах та садках цього нового навчального року, який розпочався 2 вересня. 

Рік назад, коли МОН на чолі з міністеркою Лілєю Гриневич звернув увагу на тему поборів у садках та школах, здавалося, що все йде на краще і українські навчальні заклади очищуюються від корупції у вигляді постійних поборів та "благодійних" внесків, які насправді є примусовими. Українцям нагадали про незаконність поборів, а на захист свідомих та активних громадян було випущено закон про булінг, який мав захищати права дітей і батьків, які встали на шлях боротьби з корупцією і бюрократією. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Побори процвітають: Чому у дитячих садочках досі живе корупція

Звісно, ніхто не вірив у те, що такі застарілі традиції здирництва можна побороти за рік чи за два, але, судячи з того, що нині коїться у школах та ДНЗ, ситуація виглядає загрозливо та безнайдійно.

Неблагодійні "благодійні" внески: Нема грошей - нема садочку, або Здайте хоча б на ремонт, купіть хоч щось

Перед початком нового навчального року у мережі активізувалися батьки майбутніх вихованців дитячих садочків із питанням про законність благодійних внесків при вступі до ДНЗ та з питанням, чи може державний садок бути платним. 

У разі таких запитань потрібно розуміти низку нюансів. Наприклад, у Києві після скандального рішення Київради про програму "Гроші ходять за дитиною", у разі, якщо батьки дитини, яка вступає до ДНЗ у Києві, не мають київської реєстрації або Картки киянина, вони мають сплачувати щомісячну платню у розмірі 3 тис. грн та оплачувати харчування дитини. Насправді, механізм такий, що садок у Києві має оплачувати місцевий орган того міста чи села, куди ви не відвели свою дитину. Набагато легше оформити Картку киянина чи зробити реєстрацію.

Але у випадку, коли ви кияни і потрапили за електронною чергою до державного або комунального садочку Києва, ви не повинні платити у садочку ні за що, окрім харчування дитини. 

Ще один приклад. Хочеться сказати: "Люди, агов! Ви себе чуєте?! Сплатити благодійний внесок, Карл!".

Батьківські комітети: Рекет, мафія, або "Це ж для ваших діток"

Хоча моя дитина ще не вчиться у школі, але за декілька років "варіння" у спільноті "Батьки SOS" у мене вималювалася картина того, що таке батьківський комітет і з чим його їдять. У 10% усіх випадків і історій – це дійсно свідомі та активні батьки, яки дбають про своїх дітей і покращують їм життя – підказують керівництву шкіл та садочків, як діяти у тій чи іншій ситуації, пишуть звернення до відділів освіти, роблять усе, а головне, – слідкують за тим, аби все відбувалося законним шляхом.

До речі, побороти будь-яке незаконне угрупування легше за все - очоловши його. Насправді, це не складно. Алгоритм дії з'ясування виділення субвенцій та грошей на ваш заклад - не складний і зустрічається на просторах інтернету постійно. Наприклад:

Усі інші 90% – це рекет. Злочинні угруповання, які вимагають гроші. Хто їх кришує? Є декілька варіантів – директори навчальних закладів, а інколи "ноги ростуть" з місцевих відділів освіти. Буває і таке.  Головна задача голів БК, які, нагадую, є незаконними, вибити гроші з батьків і мінімізувати звернення директорів шкіл або садочків до Департаменту освіти щодо субвенцій на потреби учнів. Схема така – батьки роблять усе своїм коштом, адже це "для ваших дітей, аби вони були щасливі, аби їм було комфортно". Хтось здає гроші із страху, хтось - аби не бути "білою вороною", а інші - бо звикли.

Яскравою ілюстрацією брехні директорів є такі приклади, коли батьки здають шалені гроші на плазму, якої потребують деякі навчальні програми, офіційно схвалені МОН, або парти, або ремонт. А потім, надіславши запит, активні батьки з'ясовують, що всі ці речі були придбані за рахунок держави, а гроші батьків "цеждлянашихдіточок" йшли у кишеню директора навчального закладу. 

До речі, а ви знали, що ті директори ДНЗ та шкіл, які найменше звертаються зі своїми потребами (читай – забили на свої заклади і тягнуть гроші з батьків, – ред.) – отримують найбільші премії наприкінці навчального року? Суми солідні – до 2 тисяч доларів. Офіційно. 

На початку навчального року по всьому Facebook вже прокотилася хвиля розпачу та агресії, адже не встигли школярі розпочати навчання, як почався збір "врожаю".

У комунальних, державних школах, які утримаються за рахунок податків, що сплачує майже кожен українець і є безкоштовними, не може існувати ані "фонду школи", ані "фонду класу". Привітання з днем народження, зі святом, харчування – це все на ваш розсуд. Повірте, якщо з вас вимагають гроші на воду, туалетний папір – нема нічого складного навіть першокласника навчити користуватися своїм. Покладіть до рюкзаку пляшечку чистої води та дайте упаковку серветок. 

Окремо хочеться сказати про батьків, які шукають закони про заборону поборів, аби сунути їх у пику очільникам БК чи дирекції. Дорогі друзі, такого закону нема і бути не може. Це все одно, що вимагати закон про те, що не можна просити милостиню чи закон про заборону благодійної діяльності. Просто зрозумійти, що це маячня. Ніхто не може вас змушувати платити гроші за щось безкоштовне. Я розумію, що у реаліях нашої країни це звучить наївно та безглуздо, але у нашому законодавстві вже є механізми та важілі супротиву цій корупційній машині під назвою "побори". Головне змінити свою свідомість, знайти однодумців і зрозуміти, що завжди щось нове та хороше починається з маленьких кроків. Для натхнення раджу почитати цю групу.

Приклади цьогорічного рекетирства, здирництва та дурості керівників школ та так званого БК можна почитати нижче.

Хочете дізнатися про користні поради, як не платити побори та благодійні внески? Дочитайте статтю до кінця. 

Прибирання у школах: Чи законно примушувати до цього дітей

Так само хочу нагадати про прибирання дітьми у класах та школі. Це незаконно. Ніхто не може змушувати вашу дитину виконувати роботу персоналу, який входить до штату навчального закладу. Аби перевірити це – напишіть запит на спеціальному сайті, наприклад, "Доступ до правди", вказавши школу і запитавши про кількість працівників школи, а саме – технічний персонал. Повірте, усі одразу зачешуться і може виявитися, що тьотя Галя працює на три ставки і отримує всі гроші світу, чи бувають навіть такі випадки, коли люди ніби є, насправді ніхто не прибирає, а гроші йдуть директору у кишеню.

Батьки, якщо ви - за трудове виховання, робіть це вдома, не змушуйте дитину виконувати не свої обов'язки. Якщо ж ви все таки за те, аби прибирати у школі замість персоналу, проявіть ініциативу та покажіть дитині приклад – почніть прибирати у офісах, у держустановах. 

Ще раз – якщо ваша дитина чи ви не хочете прибирати – змушувати вас не можуть. Саме про це каже закон.

Ілюстрація "Батьків року"

Насправді, лише ви, батьки, можете і маєте відстоювати честь і гідність своєї дитини і пояснити їй з дитинства, що усе має бути законно. Кожен має виконувати свою роботу. Робота учня – вчитися, а не прибирати. Якщо ви боїтеся реакції керівництва чи вчителя на відмову прибирати – обґрунтуйте свою відмову письмово, посилаючись на незаконність таких дій. Не забувайте, що права вашої дитини захищені законом про булінг.  Такі самі справи і з трудовими практиками, які є незаконними. 

Але факт є фактом: не встигло розпочатися навчання, як усі батьки опинилися перед вибором – не здаєте гроші на прибирання – прибираєте самі. 

Побори у школах та садках: Що робити, якщо з вас вимагають гроші 

1) Вийдіть з усіх груп, де є такі літери і слова як БК і Батьківський комітет. Якщо станеться щось важливе, що ви маєте знати, – вам зателефонують, усі інші листування з цифрами, проханнями та вимаганнями – вас не стосуються;

2) Якщо ви не вийшли з таких груп, а від вас вимагають "здати борг", "заплатити фонд" – фіксуйте. Збирайте записки від БК, класних керівників, записуйте шкільні збори, на яких озвучують інформацію про фонди та благодійні внески. Усе це стане гарним доказом здирництва та фактів корупції для вашого звернення до поліції чи прокуратури;

3) Не нехтуйте спілкуванням з керівництвом садочків та шкіл. Лише після спілкування ви зможете вирішити, чи звертатися вам до органів чи ситуацію можна вирішити у мирному правовому полі;

4) Благодійний внесок на те і благодійний, аби ви самостійно змогли вирішити, чи хочете ви і чи можете ви здавати гроші. Ніхто не може змушувати вас чи загрожувати благополуччю вашої дитини. Керуйтеся законом. Якщо хтось погрожує вам булінгом, або ваша дитина вже відчуває "особливе" ставлення – бийте на сполох, керуйтеся положеннями закону про булінг. Завжди захищайте ваше дитину. 

5) Побори - незаконні, прибирання дітьми шкіл та пришкільних територій – незаконне, благодійні внески не можуть бути обов'язковими. 

6) Не соромтеся у разі потреби звертатися до РУО, Департаменту освіти, МОН. У разі боротьби із корупцією, сайт dostup.pravda.com.ua має стати вашим вірним помічником. Шукайте однодумців у спільноті Батьки SOS. Сайт "Освітня карта Києва" також допоможе зрозуміти, як фінансується ваша школа чи дошкільний заклад.

7) Пам'ятайте, забезпечити школи, садочки – це завдання місцевої влади по всіх містах та селах України! Ви вже зробили свій внесок, сплачуючи податки. Ваше завдання – відстоювати закон та захищати інтереси, честь і гідність вашої дитини. 

ФОТО: sarnynews.in.ua

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme