Не хочу сексу: Як робота впливає на статеве життя і що з цим робити

Доки романтичні комедії показують, як умовні Джон та Сара повертаються з офісу і їх охоплює нестримна пристрасть, вами і вашим партнером/кою оволодіває нестримне бажання спати, дивитися ту ж романтичну комедію, але точно не займатися сексом. Знайомо? 

Марія Гурська
Журналіст відділу «Життя»
Не хочу сексу: Як робота впливає на стат…

 

 

Для спаду сексуальної активності у парі можуть бути десятки причин: від негараздів у стосунках партнерів до особистих переживань кожного з них, банального виснаження і, звісно ж, фізіологічних порушень. Але сприяти "затишшю" може і ваша робота.

Про проблеми у ліжку через робоче напруження ми поспілкувалися з психотерапевткою Іриною Майстренко.

Чи може робоча перевтома призвести до майже повного зникнення лібідо?

- Звісно. У нас все дуже пов’язано, і все на все впливає. А сексуальне задоволення ми можемо отримувати лише тоді, коли ми розслаблені. Відповідно, перенапруга, мобілізація зусиль, стрес...Все те негативне, що може давати робота - це взагалі не про режим задоволення. 

- Чи правда, що надто завантажені роботою люди схильні до певного стереотипу у сексі? Вони не вносять у статеве життя нічого нового через втому і діють по шаблону?

- Знову ж таки, коли говоримо про секс, ми говоримо про задоволення, розслаблення, творчість, спонтанність, інтуїтивність. А якщо у людини напруга, зібраність, сконцентрованість, вона входить у режим мінімізації енерговитрат. Діючи по шаблону, ми витрачаємо менше енергії - йдемо по проторенній доріжці. Ніякої творчості.

- Дуже часто на таке зняття напруги ще потрібно знайти сили.  А якщо ще із партнером у ліжку не все гаразд, то секс може здаватися обов’язком: займатися ніби треба, а ти  не можеш...

- У такому випадку ми отримуємо ще й додатковий стрес. Тут починає додаватися ще й почуття провини, і сором. Може з’являтися відчуття, що ти недостатньо бажаний/а, нездібний/а, думки про те, що з тобою щось не так. Все це, звісно, не сприяє сексуальному бажанню і лише погіршує ситуацію. 

- Припустімо, у нас є досить класичний персонаж. Він чи вона спить десь по 6 годин на добу, працює в офісі, харчується абияк: пончики і хот-дог запиває солодкою газованкою. Приходить після роботи, і нічого йому чи їй вже не хочеться. А вдома ще й хатні справи. Що такій людині можна порадити?

- Зупинитися і переглянути свій спосіб життя. У такому випадку секс - це вже просто симптом. Такий спосіб життя накладає свій відбиток на різні його сфери: тут починають страждати і стосунки, і статевий потяг, і здоров’я - як фізичне так і психічне. Варто максимально збалансувати життя, ввести якомога більше розслаблення. Додати хоча б мінімальні, базові задоволення: гарячу ванну, контрастний душ, можливо, заняття спортом. Це індивідуально. 

Ірина зазначає, що у такому випадку допомагає ще і так зване "перемикання каналів". 

"Якщо робота, припустімо, пов’язана із розмовами, варто знайти заняття, пов’язане із творчістю і мінімумом зовнішніх контактів. Якщо робота сидяча, концентрована і розумова - варто розглянути заняття, пов’язані із рухом. Танці, плавання, прогулянки, тощо. Секс ніколи не буває єдиним наслідком. Це завжди комплекс. Просто, ймовірно, це одна з найбільш чуттєвих і вразливих сфер, хоча все залежить від конкретної людини і випадку".

А що про зниження статевого потягу через роботу думають науковці? Depo.ua зібрали кілька тематичних досліджень і порад, які у комплексі можуть зарадити у вирішенні проблеми.

Причина 1. Сон

Ви пізно лягаєте, і рано прокидаєтеся, щоб йти на роботу. Недостатня кількість сну негативно впливає як на лібідо, так і на стан організму в цілому.

Дослідження 2015 року опубліковане в журналі "Сексуальна медицина"демонструє, що жінки, які не виспалися вночі, мали значно нижчий рівень лібідо наступного дня. На противагу їм, жінки, які  спали на годину довше, ніж зазвичай, збільшили свій сексуальний потяг на 14%.

Майже такі самі дані демонструє і дослідження щодо статевого потягу чоловіків. Так, основний чоловічий статевий гормон - тестостерон, дуже залежний від тривалості нічного відпочинку. Тиждень із 5-годинним нічним сном знижував кількість виробленого тестостерону у молодих чоловіків до 15%. Таке зниження можна порівняти із падінням рівня гормону за 10- 15 років старіння чоловічого організму.

Більше того, крім зниження статевого потягу, недостатня кількість сну як у жінок, так і у чоловіків негативно відображається на продовжуваності та якості життя в цілому, зниження концентрації та працездатності, а якщо ви не виспалися, і сіли за кермо, це може прирівнюватися до водіння у стані алкогольного сп’яніння.

Що робити:

  • Намагайтеся спати вночі не менше 7-9 годин, в залежності від потреб вашого організму. Це оптимізує рівень гормонів, якщо ви не маєте специфічних захворювань.

  • Якщо ви регулярно спите менше 7 годин протягом тижня, і поки що не можете це змінити, намагайтеся спати довше норми на вихідних. Так ви частково можете компенсувати той збиток, який ви нанесли організму протягом робочого тижня.

Причина 2. Їжа

Як часто, сидячи на робочому місці, ви їсте пончик, запиваючи солодкою газованкою? На місці пончика може бути будь-який фастфуд, і саме він, ймовірно, є однією з причин ваших проблем у ліжку.

Не є таємницею, що тривале вживання нездорової їжі підвищує ризик розвитку гіпертонії, діабету і безлічі інших захворювань. Але, як свідчить дослідження, проведене в Університеті Калгарі, навіть один прийом "поганої" їжі може мати безпосередній вплив на вашу продуктивність. Так, робота демонструє , що у студентів, які поснідали гамбургерами та сендвічами, кровоток у судинах рук уповільнився на 20% через дві години. Те, що ви п'єте, також має значення - дослідники в Бостоні виявили, що рівень тестостерону у чоловіків, які випили дві пляшки солодкої газованки, знизився на 25%, а такий ефект тривав протягом двох години. Додайте сповільнений кровотік до зниженого рівня тестостерону, і це може бути рецептом "затишшя" у спальні.

Що робити:

Їжте якомога більше здорової домашньої їжі, щоб контролювати кількість солі і насичених жирів у вашому раціоні.

Якщо у вас немає часу на приготування ланчу, купуйте "на перекус" овочі та фрукти.

Замініть солодку газованку та упаковані соки на напої без цукру. Це допоможе уникнути "зависання" як в середині робочого дня, так і ввечері, у спальні.

Причина 3. Несправні "гальма"

У нас в організмі є кілька нервових систем. Ми зосередимося на двох із них - симпатичній та парасимпатичній.  Симпатична нервова система є прискорювачем, а парасимпатична нервова система - гальмом. Ми використовуємо прискорювач у моменти стресу, напруги, подолання труднощів. Це можна відчути фізично: ваше серцебиття збільшується, долоні пітніють, ви відчуваєте внутрішній дискомфорт. Всі ці речі є реакцією тіла, що дає вам заряд енергії, щоб або боротися з проблемами, або тікати від них.

Щойно проблема вирішена і умовна небезпека минає, організм "гальмує". Тепер ви можете розслабитися. Але коли ми відчуваємо стрес протягом тривалого періоду часу, може виникнути відчуття, що наш прискорювач "застряг". Тіло працює понаднормово весь час і ми просто не дозволяємо гальмам увімкнутися.

Від цього страждає наше суксуальне життя, адже статевий потяг нерозривно пов'язаний з нашими гальмами. З біологічної точки зору, для нас немає сенсу насолоджуватися еротичними дотиками або ж дурити нашого партнера нещирими поцілунками, якщо організм постійно тисне на "педаль газу".

Стрес і сексуальний потяг не поєднуються. Ви просто не можете тримати у голові сто різних турбот, і у той же час насолоджуватись хорошим сексом.

При постійному перевантаженні тіло починає виробляти більше кортизолу, відомого як "гормон стресу". При цьому організм використовує ті ж "будівельні блоки", що і для виробництва тестостерону. Тому у більшості людей, які тривалий час перебувають у стресі, вироблення тестостерону зменшується.

За словами норвезького лікаря, психіатра і клінічного сексолога Хаакону Аарса, тестостерон - це статевий гормон, який має найбільше значення для статевого потягу як у чоловіків, так і у жінок. Це означає, що ваше сексуальний потяг зменшується з цілком фізіологічних причин.

Окрім того, якщо ви постійно стресуєте, то віддаляєтеся від свого партнера.  На вашу сексуальність впливають не тільки гормони, а й соціальні, реляційні та психологічні фактори. Майже неможливо бути "включеним" у стосунки - слухати і цікавитися оточуючими вас людьми - якщо ви відчуваєте стрес. Важко мати справу з кимось, крім себе.

Що робити:

Зосередьтеся на своїх "гальмах". Шукайте заняття, які допоможуть вам розслабитися. Це можуть бути сеанси масажу, спа, басейн, медитація.

Говоріть із своїм партнером/кою про стрес і те, що саме вас турбує. Можливо, вам знадобиться допомога сімейного  психотерапевта.

Прийміть факт того, що ваш статевий потяг буде змінюватися під впливом безлічі факторів, і це нормально. Головне навчитися "вмикати" свої гальма.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme