Занепад Інтернету: Що загрожує Google та Facebook

14 грудня у США проголосує за скасування так званого мережевого нейтралітету. Противники "реформи" виходять на акції протесту і голосять, що після голосування Інтернет зміниться назавжди. Причому, не лише для їхньої країни

Журналіст відділу "Життя"
Занепад Інтернету: Що загрожує Google та…

Голосуватимуть у Федеральній комісії з комунікацій (FCC), і долю питання вважають майже вирішеною. Адже більшість у комісії - республіканці, які твердо стоять за скасування норми.

Якщо нейтралітет скасують, американські провайдери отримають можливість визначати, до яких сайтів і на якій швидкості відкривати доступ. А за надання оптимальних умов ще й брати гроші.

Голова комісії Аджит Пай акцентує, що нова норма позитивно вплине на розвиток Інтернету, адже провайдери отримують додаткові прибутки і можливість інвестувати в розвиток мережі. До того ж, деяким новаторським проектам середньої швидкості, на якій інтернет працює зараз, недостатньо.

Противники ж акцентують, що комерційна цензура може бути ледь не менш згубною, ніж політична і закріпить на ринку лише прокачаних інтернет-гігантів. Натомість талановиті молоді проекти ризикують залишаться в тіні, розпрощавшись з амбіціями щодо американського, а згодом і світового ринку.

"Інтернет стимулював розвиток інновацій саме тому, що був відкритим полем, на якому повністю зникли бар'єри для нових продуктів. У 2004-му ми починали Facebook, сплачуючи $85 за сервер на місяць. Сьогодні базовий хостинг можуть надати безкоштовно на рік, або довше. Це означає, що кожен може донести світові свою ідею. Якщо ми дозволимо провайдерам зводити бар'єри на шляху до користувачів, цей тренд зміниться на протилежний", - пише співзасновник Facebook і бізнес-янгол Ендрю Макколам у New York Times.

Наразі Макколам займається стартапом Philo, який стрімить події онлайн. Вважає, що його проект і схожі на нього якраз і стануть жертвами інтернет-китів. Якщо Google без сумнівів вистоїть, новачки програють.

Через невтішні перспективи люди вийшли на протести у різних штатах країни - від Флоріди до Вашингтону, зазначає The Verge.

"Bye, bye Mr. Ajit Pai (До побачення, пане Аджит Пай)", - йдеться на банерах мітингувальників.

Відреагували і деякі селебритіс.

"Залишилися дні до того, як FCC знищить мережевий нейтралітет. Провайдери хочуть контролювати. що ми бачимо і робимо онлайн. Робіть щось зараз!" - написала співачка.

Актор Марк Руффало зазначив, що скасувати нейтралітет - мрія авторитарного режиму.

"Так інформація консолідується у руках декількох, яких контролюють ще декілька", - акцентував актор.

Обурилася і Алісса Мілано.

"Я знаю, ми стикнулися з чималою кількістю питань, які загрожують нашій демократії. Але чесно, скасування FCC та Аджитом Паєм мережевого нейтралітету, мабуть, найсерйозніше", - написала акторка.

ВРЯТУЮТЬ IT-ГІГАНТИ

У США лише кілька інтернет-провайдерів, тож радше вони змусять споживачів грати за своїми правилами, ніж підлаштуються під потреби клієнтів. В таких умовах інтернет може почати деградувати, а користувачі будуть змушені додатково платити за доступ до потрібних сайтів.

Так, наприклад, якщо провайдери обмежать доступ до головних сайтів новин, користувачі можуть податися на "зливні" платформи, які не гребують фейками, пише Кара Алаймо для Bloomberg. А заради прихильності нинішньої влади провайдери можуть обмежувати швидкість на сайтах політичних конкурентів.

Проти скасування нейтралітету виступають не лише інтернет-новачки, але й справжні IT-гіганти. Зокрема, протести вікдрито висловили такі імениті члени Асоціації Інтернету як Google, Facebook, Twitter, Amazon, Uber, Netflix, Airbnb та eBay.

Наразі експекрти прогнозують ще один ймовірний сценарій. Оскільки владу, вочевидь, дотиснути не вдасться, компаніям доведеться об'єднатися і створити власного провайдера, який гратиме за правилами нейтралітету і забезпечуватиме рівний доступ до інформації.

В такому разі у нових поколінь американців, а потім і українців є шанси відкрити для себе новий Google.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme