На Чорнобильській АЕС встановлюють новий саркофаг. Що відбувається

У Чорнобилі на АЕС розпочалася фінальна фаза встановлення нового саркофага "Укриття-2"

На Чорнобильській АЕС встановлюють новий…

Конструкцію, що носить назву "Арка", почали насувати на четвертий енергоблок ЧАЕС, закритий старим саркофагом. Роблять це зі швидкістю 10 метрів на годину, а пряму трансляцію можна дивитися в Інтернеті

Проект "Укриття-2" стартував у 2007 році. Він представляє собою аркову конструкцію, яка має накрити собою старе "Укриття". 

Як все відбувалося

На Чорнобильській АЕС встановлюють новий саркофаг. Що відбувається - фото 1

У вересні 2007 компанії "VINCI Construction Grand Projects" і "Bouygues Travaux Publics", одна з компаній промислової групи Bouygues, що входять до складу консорціуму "NOVARKA", підписали з Чорнобильською атомною електростанцією контракт на реалізацію проекту "Новий Саркофаг". Він передбачав проектування і будівництво захисної оболонки у формі арки. 

Старий саркофаг, який досі закриває четвертий енергоблок ЧАЕС, де 26 квітня 1986 року сталася катастрофа, необхідно було замінити у терміновому порядку, оскільки термін експлуатації добігав кінця. Після катастрофи він будувався в екстренному режимі, і був завершений через сім місяців після вибуху реактора. Саркофаг мав багато технологічних недоліків і люфтів між плитами, бо його будували за допомогою кранів і роботів, оскільки через радіацію людська праця саме на спорудженні була виключена. Між бетонними блоками було чимало зазорів, через які радіація знаходила волю і "вихлюпувалася" у навколишній світ. 12 лютого 2013 року, на старому саркофазі обвалилося кілька навісних плит, які накривали машинний зал четвертого енергоблоку. Проектний термін служби старого саркофагу після додаткових робіт був розрахований до 2023 року. Будівництво "Укриття-2" трошки затягнулося через брак коштів та вирішення технічних завдань. Його мали здавати ще у 2012-2013 роках.

Вартість проекту

На Чорнобильській АЕС встановлюють новий саркофаг. Що відбувається - фото 2

Розмови про новий саркофаг велися ще з 1992 року, але активна робота по реалізації проекту з ініціативи Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР) почалася тільки в 2004. Саме ЄБРР узяв на себе зобов'язання у фінансуванні будівництва нового об'єкту укриття "Арка". До процесу приєдналися 40 країн-донорів. "Укриття-2" обійшлося в 1,63 млрд євро. Основними донорами були США та Євросоюз.

Що це за "Укриття-2"

На Чорнобильській АЕС встановлюють новий саркофаг. Що відбувається - фото 3

Це частина Нового безпечного конфайнмента. Герметична оболонка навколо четвертого енергоблоку. Стіни "Арки" виконані так, що вони будуть максимально щільно прилягати до споруд ЧАЕС, а можливі щілини закриють спеціальними мембранами. Ширина об'єкту становить 257 метрів, висота - 108 метрів, довжина - 150 метрів, а вага конструкцій - 29 000 тонн.

Термін експлуатації - 100 років. 

Всередині "Арки" знаходитимуться два крани, за допомогою яких будуть розбирати старий саркофаг. Її також оснастять спеціальною технікою, в тому числі відеокамерами, за допомогою яких персонал ЧАЕС зможе спостерігати і контролювати ситуацію всередині об'єкта. Між кріпленнями нового "Укриття" також можуть бути щілини. Там, де не вдасться закрити їх спеціальними мембранами, щоб радіоактивний пил не потрапляв у навколишнє середовище, у простір між внутрішнім і зовнішнім корпусом будуть постійно закачувати повітря, створюючи надлишковий тиск, який унеможливить це.

Остаточно герметизують станцію лише наприкінці 2017 року.

Які були труднощі

На Чорнобильській АЕС встановлюють новий саркофаг. Що відбувається - фото 4

Для реалізації проекту довелося вирішити кілька складних технічних задач. Наприклад, необхідно було демонтувати вентиляційну трубу, яка забезпечувала підтягування повітря в будівлі 3-го і 4-го енергоблоків. Труба висотою 150 метрів і масою близько 350 тонн була пошкоджена під час вибуху ЧАЕС і могла впасти на дах "Укриття". Для здійснення демонтажу з Італії був доставлений спеціальний надважкий німецький кран DEMAG СС-8800-1. Його вантажопідйомність якого становить 1600 тонн. Труба була розпиляна на 6 фрагментів, демонтована по частинах і похована в будівлі 3-го енергоблоку.

Вартість даних робіт склала $11,7 млн.

Що буде далі

На Чорнобильській АЕС встановлюють новий саркофаг. Що відбувається - фото 5

Коли за допомогою двох кранів, котрими керуватимуть дистанційно, під конструкцією "Укриття-2" вдасться розібрати старий саркофаг, має розпочатися процес вилучення з реактора понад тисячі тонн ядерного палива, переплавленого з уламками будівлі. Все це мають захоронити у спеціальних сховищах для зберігання ядерного палива, що мають бути розміщені під ЧАЕС. Проте, наразі фінансування даного проекту немає.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme