Хто той Марко, на честь якого перейменували Кіровоград

Сьогодні Верховна Рада дала обласному центру Кіровоград нове ім'я - відтепер місто називатиметься Кропивницький

Хто той Марко, на честь якого перейменув…

Depo.ua пропонує згадати, чим прославився український драматург Марко Кропивницький, і зрозуміти, чому його ім'я може носити велике українське місто. 

Отже, свою першу п'єсу Марко Кропивницький написав ще студентом. Відвідуючи лекції юридичного факультету Київського університету як вільний слухач, Кропивницький цікавився творчістю більше, ніж законами. І от, після чергових відвідин одного зі столичних театрів хлопчина сам взявся за перо. Так народився твір "Микита Старостенко". Сам драматург-початківець визнав свій дебют вельми посереднім. 

Диплом хлопець так і не отримав, а просвітлявся переважно самостійно, зачитуючись творами Шекспіра, Байрона, Гете, Спенсера та ін. 

У 31 рік Кропивницький подався в актори, влаштувавшись в одеську трупу графів Моркових. Так він зрозумів театр зсередини. А вже через рік його водевілі - "Помирились" і "За сиротою і Бог з калитою, або ж Несподіване сватання" вийшли друком у пресі. 

На честь кого перейменували Кіровоград - фото 1

Марко Кропивницький з родиною

Далі драматург працював режисером і актором у театрі "Руська бесіда".

А у 1882 році організував власну трупу, де, звісно ж, став головним режисером. Через рік до його Театру корифеїв приєдналася трупа Михайла Старицького. Цей період в історії вважається моментом створення українського професійного театру. 

Театр користувався шаленим успіхом - на його сцені виступали Марія Заньковецька, Микола Садовський, Іван Карпенко-Карий, Панас Саксаганський. Велику увагу приділяли творчості українських письменників - Тараса Шевченка, Івана Котляревського. 

Та і сам Кропивницький видавав п'єсу за п'єсою. В цей час в Києві виходить збірка його творів. Світ познайомився з його п'єсами "Глитай, або ж павук", "Дай серцю волю, заведе в неволю". 

На честь кого перейменували Кіровоград - фото 2

Глядачі на виставі театру у 1912 році

У пізній період творчості драматург почав називати свої п'єси малюнками сільського руху. У 90-ті роки XIX століття народилися його твори "Скрутна доба", "Конон Блискавиченко", "Старі сучки і молоді парості", "Зерно і полова".

Загалом Кропивницький написав понад 40 п'єс різних жанрів. До речі, вважається, що саме він привніс в українську драматургію жанр трагікомедії, запропонувавши українцям не просто посміятися, але і поміркувати над серйозними проблемами. 

На честь кого перейменували Кіровоград - фото 3

Сучасна будівля театру Кропивницького

Як стверджують історики та літературознавці, Кропивницький не лише створив професійний театр в Україні, але і доклав зусиль, щоб сценічні таланти українців оцінили у світі. У Театру корифеїв завжди був  напружений графік - трупа виступала у різних містах Молдови, Білорусі, Польщі, Росії. Примітно, що і помер Марко Кропивницький... по дорозі з гастролів додому. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme