Мозок і друзі: Що поєднує близьких людей

Давно відомо, що ми обираємо у друзі людей, чимось схожих на нас самих. А нещодавні дослідження відкривають неочікувані факти про природу дружби

Мозок і друзі: Що поєднує близьких людей…

Науковці вже давно довели, що приблизно однаковий вік, рівень освіти та статків, схожі політичні погляди підвищують ймовірність зав'язати діалог, а згодом і подружитися, передає Depo.ua із посиланням на New York Times.

Втім, згідно з результатами нового дослідження, бекграунд дружби набагато глибший. Вчені довели, що мозок друзів схожим чином реагує, наприклад, на перегляд відео: люди у близьких стосунках концентруються і відполікаються на одних і тих самих моментах та й нудьгувати починають майже водночас.

Група америкнських вчених зібрала в аудиторії 270 студентів випускних курсів Дармутської школи бізнесу. Студенти знали один одного, деякі жили в одному гуртожитку, а деякі навіть в одній кімнаті.

Їх попросили заповнити невелику анкету, вказавши, з ким із однокурсників вони мають найближчі стосунки, з ким приятелюють, а з ким просто вітаються у коридорах. Потім науковці створили своєрідну карту стосунків.

Студентам запропонували взяти участь у дослідженні, яке включало сканування мозку, 42 погодилися.

Відео підібрали різнопланові - він експериментів астронавтра Кріса Хедфілда з водою в умовах ослабленої гравітації до весілля геїв, просвітницького ролика про фастфуд і комедійних робіт.

У деяких студентів нейронна активність була дуже схожою - особливо в ділянках мозку, які відповідають за відчуття задоволення та розподілення уваги. За результатами комп'ютеру "доручили" з'ясувати, хто з учасників найлижче спілкується один з одним. Машина чудово впоралася із завданням.

"Експеримент показує, що друзі мають не лише схожий досвід, але і, власне, структуру мозку", - стверджує соціобіолог Йелльського університету Ніколас Крістакіс.

Себто, популярна фраза "між ними існує якась хімія" актуальна не лише щодо кохання, але і щодо дружби.

"Дослідження підтверджує припущення про те, що друзі можуть схожим чином фокусувати увагу і діяти у навколишньому світі. Це створює основу для ефективної соціальної взаємодії. А такий рівень розуміння відчувається як надзвичайна приємність", - каже когнітивна вчена Університету Каліфорнії Каролін Паркінсон.

Так, друзі мають здебільшого спільну картину світу, сприймати багато аспектів однаково, навіть якщо їх не обговорювали.

Крім того, міцні соціальні зв'язки - неоцінений бонус для здоров'я. Так, вчені припускають, що дружба здатна знизити рівень фібриногену - протеїну, який зумовлює хронічне запалення і є причиною багатьох хвороб. А от сам механізм ще потребує вивчення.

Цікаво, що дружити можуть не лише люди. І навіть не лише примати, дельфіни або слони.

Так, минулого року вчені Смітсоніанського тропічного дослідницького інституту Панами відкрили цікавий факт. Виявилося, що самки вампірових кажанів налагоджують стосунки з представницями свого ж виду і навіть діляться з ними їжею. При тому, що такі кажани не можуть прожити ані дня без харчування.

А от в Оксфордському університеті дослідили схоже явище щодо деяких пташок. Пернаті обирали собі приятелів, до яких ставилися прихильніше, ніж до інших. Якщо ж фаворит гинув, починали "залицятися" до інших в пошуках заміни.

Але звичайно ж, у вмінні дружити люди - чемпіони. Вчені стверджують, що нещодавня робота - лише перший крок до дослідження природи дружби. В наступному експерименті запросять взяти участь незнайомих людей, аби перевірити, наскільки схожість у нейронній активності підштовхує зав'язувати стосунки один з одним.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme