Мовний скандал у школі: Як пісня до суду довела

Нещодавно місто Глухів на Сумщині прогриміло на всю Україну скандалом через російську мову у школі – історія не думає вщухати і наразі з'ясовувати стосунки її учасники готуються у суді

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
Мовний скандал у школі: Як пісня до суду…

Журналісти Depo.ua вирішили розібратися у ситуації та поговорити із фігурантами справи. 

Примітка: освітній процес і робоче спілкування в закладах освіти мають відбуватися українською, згідно з законами "Про освіту" і "Про забезпечення функціонування української мови як державної".

Отже, при підготовці до свята Миколая у школі №3 Глухова діти готували танці під російські пісні. Цей факт обурив Алісу Ковальову – маму одного з першокласників. 

"Я почула, що син наспівує російську пісню. На моє запитання відповів: "ми таке вчимо у школі". Я подзвонила вчительці і вона підтвердила, що таке є. Наступного дня я подзвонила директору. Він сказав, що навчальним планом вивчення російськомовного контенту не передбачено, і ситуацію буде виправлено", – розповідає нам пані Аліса.

Втім, прохання про заміну пісень проігнорували. 

"14 грудня у школі відбулося свято: посвята у першачки, 100 днів школи. Я на святі присутня не була через карантинні обмеження. Згодом у батьківський вайбер-чат почали скидати відео. Там було чітко видно та чутно, як діти танцюють під російські пісні. Дзвоню до директора із запитаннями, відповідь:  "Ну ви ж розумієте...". . Дзвоню до вчительки, вона каже – батьки не проти. Нібито вони зібрали якісь підписи. Які саме підписи, хто не проти, так і залишилось незрозумілим", – каже пані Аліса.

Відео з фрагментами виступів під російські пісні у школі №3 міста Глухів.

Ковальова розповідає, що дії адміністрації її шокували, і вона звернулася до одного з депутатів. Далі директору школи рекомендували відмовитися від російськомовних пісень під час навчального процесу. Але адміністрація закладу розцінила ситуацію як заклик скасувати свято загалом. 

"17 грудня вчителька пише у вайбер-чат батьків, що свято Миколая скасоване, бо не усі батьки підтримують проведення шкільних свят. Але з мого боку жодного слова проти святкування не було", – пояснює мати першокласника, додаючи до своїх слів скріншоти з чату.

За словами пані Аліси, того дня, забираючи сина зі школи, вона підійшла до вчительки аби з’ясувати ситуацію.

"На мене почали кричати при дітях. Що це я винна, що все це через мене, що я переступила через неї і через директора пішла жалітися далі, і що вона зі мною спілкуватися більше не буде", – розповідає жінка.

Далі у справі з'явилися нові нюанси. З'ясувалося, що замість великого свята дітям збиралися провести міні-свято у класі 18 грудня, з солодкими подарунками. Аби їх забезпечити, у цей день прибрали гаряче харчування. Пані Аліса попросила проводити заходи у позаурочний час і не прибирати гарячий обід. Адже її сину Нестору їсти солодощі не можна. Ковальова знала, що батьки збирають певні гроші на святкування, але брати в цьому участь відмовилася. 

 

"Того дня дитину я забираю зі школи, а у них на партах якісь великі пакунки.Син мені розповідає: "всі мали великі подарунки, мені вчителька мовчки поставила маленьку торбинку з кількома цукерками". Каже, мовляв, діти гралися і їли цілий день. Фактично, вчителька публічно принизила маленьким подарунком, хоча я її повідомила: дитині солодкого не можна", – каже наша співрозмовниця. Такі дії вчительки пані Аліса розцінює як булінг. 

Того ж дня її та її чоловіка було видалено із батьківського чату.

"Ввечері я написала повідомлення у групі Батьки SOS, де розповіла про дану ситуацію. Тоді ж на сторінці школи з'являється допис, що я брешу і на школу наговорюю. Але у мене є відео зі свят, скріншоти переписок у чаті. Коли ми переглядали відео, то побачили, що три пісні, під які танцювали діти, були російськими. Виникає питання, чи взагалі були на святі українські пісні. В тому числі, з дітьми спілкувалися російською під час освітнього процесу. Як мені пояснили у секретаріаті уповноваженого з питань державної мови, коли вчитель переступає поріг школи, він спілкується виключно державною мовою. Це офіційний обов'язок", – каже пані Аліса.

Пост на сторінці школи №3 міста Глухів.

Жінка стверджує, що з 18 грудня по 10 січня не мала ніякої інформації про освітній процес дитини. 

"Я написала офіційні запити до школи та відділу освіту. Надала матеріали, де чітко чути російську. На обидва запити відповіли, що порушень не зафіксували. Мовляв, "Десь вчителька вжила русизм, їй зроблено зауваження". Органи міста – на стороні вчительки. Щодо булінгу скликали комісію на рівні міста, де мені заборонили здійснювати аудіо та відеофіксацію і намагалися тиснути. Звернення до поліції та прокуратури результатів не дали", – розповідає Ковальова.

Додає, що через таке ставлення написала звернення вже на обласний департамент, а також уповноваженому з прав дітей, уповноваженому з прав людини і до Міністерства освіти. За її словами, станом на зараз у неї є дві компетентні відповіді: зі служби якості освіти та з обласного департаменту освіти Сумської області, про факти зафіксованих порушень. Очікує ще кілька. "Але у місті і далі кажуть, що я щось надумую, вигадую, і звинувачують мене у переслідування вчительки", – стверджує пані Аліса. 

Тим часом дійшло до судового позову.

"Вчителька на мене позивається до суду за приниження ділової репутації. На сьогодні я готуюся відбиватися у суді. Вона хоче, щоб було спростовано 5 вирваних із контексту речень з мого повідомлення у мережі, і хоче щоб я їй компенсувала послуги адвоката та лікарні, тому що її стан здоров'я різко погіршився. Ніби то вона потерпала від того, що я намагаюся захистити свою дитину", – каже наша співрозмовниця. 

Наразі конфронтація продовжується, ще й із публічними зібраннями.

"26 лютого відбувся мітинг проти мене – фактично, акт публічного цькування, інакше я цього не розцінюю. У коментарях потім ті люди, які там були, писали, що то були батьківські збори, а не мітинг. Але є відеозапис", – каже пані Аліса. 

Відеозапис з мітингу.

Журналісти Depo.ua поспілкувалися із адвокатами пані Аліси, аби детальніше зрозуміти суть позову. 

 

Партнер юридичної фірми MORIS, яка взялася захищати жінку у суді, Андрій Савчук вважає, що поданий позов не може бути підставою для притягнення підзахисної до відповідальності. Детальніше про справу нам розповідає Володимир Бабій.

"Вчителька звернулася з позовом до мами про спростування недостовірної інформації, яку та виклала у публічний простір. Але певна частина тих висловів стосується адміністрації школи, а не безпосередньо вчительки. Намагатися ж спростовувати можна лише інформацію про конкретну особу. Вчителька ж у вказаних нею словосполученнях у позові не фігурує. 

У певних висловах мають місце оціночні судження (за оціночні судження не можна притягнути до відповідальності, – ред.) – зокрема, що мама вважає дії вчительки помстою. Вчителька також заперечує, що відмовлялася від спілкування з мамою. 

Також позивачка просить спростувати інформацію, яку мама викладала у зверненні на адресу відділу освіти. А відповідно до законодавства України, за звернення до органів державної влади людина переслідуватися не може. Просити спростувати те, із чим людина звертається до держави прямо заборонено і неприпустимо", – стверджує правник.

Думка директора школи

Прокоментувати ситуацію ми також попросили директора школи Едуарда Маринченка. До безпосередньо класного керівника, яка подала позов проти мами першокласника, нам додзвонитися не вдалося.

"Я не бачу приводів для такого масштабного скандалу. Скандал починається, якщо цього скандалу хтось прагне. У закладі освіти прагнуть лише одного – надавати якісні освітні послуги.  Російські пісні замінили. Російськомовних пісень ми не вивчали. Ніхто тих пісень не співав. Діти просто танцювали під музику. У цьому є порушення чинного українського законодавства?", – каже він.  

Що ж до розмов про заміну російськомовного контенту, вони, за словами пана Едуарда, стосувалися іншого заходу. 

"Там, де діти танцювали під музику – це один захід. А вказівка була щодо заміни пісень, які вчили на новорічні свята. І там дійсно, всі пісні замінили. Не було ніякої іншої мови крім української", – каже наш співрозмовник. 

Також додає, що спілкування вчителя з батьками дитини продовжується.

"Щодо булінгу та цькування: те, що пані Аліну видалили з батьківського чату, я ніяк не можу коментувати. Чат створював не я, не за моєю вказівкою. Ніякого цькування у відношенні до мами немає. Вчитель з нею як спілкувалася, так і спілкується, хоч вона це ігнорує. Зверталися до правоохоронних органів, вони також не знайшли факту цькування. Це далі можна розкручувати виключно в інтересах медіа . На мою думку, чим швидше ця ситуація вляжеться, тим краще буде для всіх – і для країни, і для закладу освіти. Бо 2,5 місяці розповідати про те, що дитина потанцювала під якусь пісню...а якби це була пісня англійською? Чи польською, французькою? Можливо, причина у тому, що у нас за 8 км від міста російський кордон, і будь-яка ситуація, яка провокує той чи інший мовний конфлікт,  так педалюється?", – каже директор. 

 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme