Не мочити, не тренуватися, не пити: Чи є сенс у заборонах після вакцинації від Covid-19

Вакцинація проти коронавірусу оповита міфами від підготовчого етапу до періоду задовго після неї. Частину цих міфів інколи розповідають прямо у кабінеті щеплень

Марія Гурська
Журналіст відділу «Життя»
Не мочити, не тренуватися, не пити: Чи є…
Фото: УНІАН

Журналісти Depo.ua після особистого досвіду вакцинації отримали наступні настанови від медпрацівників:

- Заборона мочити місце вакцинації (не приймати душ у день вакцинації)

- Заборона купатися у відкритих водоймах (протягом 2-3 днів)

- Заборона навантажувати руку (у день вакцинації)

- Заборона фізичної активності (найближчі кілька днів)

- Заборона пити алкоголь (протягом 3 днів)

Ба більше, ми чули про історії, коли медики радять своїм пацієнтам після вакцинації "Коронаваком" відмовитися від...кави (про цю ситуацію ми чули від дівчини, яка робила щеплення в м. Ірпінь).

Але чому такі заборони існують, чи справді вони виправдані і що буде, якщо їх не дотримуватися?

Все це нам допомогли з’ясувати фахівці: лікар-імунолог Олег Назар, лікар-імунолог Федір Лапій та епідеміолог Катерина Сояк.

– Що буде, якщо не виконати всі ці правила після вакцинації?

Практично нічого  не повинно бути. Це все старі заборони, які ми раніше давали, але життя показало, що нічого надважливого у цьому немає.

Що стосується алкоголю, то це, мабуть, казати варто – бо наш народ почне "святкувати подію", і нічого доброго у тому немає. А от чи впливає він на ефективність, ми говорити не можемо, бо немає досліджень і відповідних публікацій з цього питання. Вакцини ці використовуються недовго, тому ніхто не знає що і як. Але заборона – не виправдана.

Що стосується мочити чи не мочити – то з цим жодних проблем немає, мочити можна.

Купатися у відкритих водоймах... Якщо була ін'єкція, то незначно пошкоджена цілісність шкірних покривів, і теоретично може бути інфікування, але цей прокол малий і швидко затягується. В принципі, пірнати в озеро одразу після щеплення, мабуть, не варто. Але і кілька днів перестороги – то забагато.   

Заборона фізичної активності невиправдана. При ін'єкції пошкоджується цілісність тканини. При навантаженні пришвидшується кровоплин і може посилитись місцева реакція – набряк, можливо, свербіж чи оніміння. Але на ефективність вакцинації воно ніяк не впливає.

Але все, що трапиться після вакцинації, відноситься до несприятливих реакцій. Тому, мабуть, і перестраховуються. Усі ці правила – старі, стандартні і стосуються будь-яких вакцин чи ін’єкцій, але здебільшого забобонні. Та від них не відмовляються.

– А як щодо рекомендації не пити каву після щеплення Короноваком?

В цього немає жодного підґрунтя. Ну добре, кава розширює судини, і це знову таки може незначно сприяти місцевій реакції – тому ж набряку або почервонінню. Але це все, що я заледве можу сюди притягти. 

– Чи виправдані усі ці заборони після вакцинації?

Вони ніяк не виправдані, жодна з них. Відповіді можна знайти у збірнику від МОЗ 

"100+ відповідей на запитання про вакцинацію проти COVID-19". Але всі ці питання, зокрема про алкоголь виникають не лише в Україні, бо вакцинують дорослих людей. І жодна інформація не свідчить про те, що це має якийсь стосунок до вакцинації. Звичайно, є попередження, що зловживання алкоголем шкодить здоров'ю.

Щодо "не мочити манту", то це традиційне. Важко після років міфологізації зрозуміти, що можна купатися, ходити в душ, йти на річку, куди ви хочете. Коли я прийшов на другу дозу вакцини, медсестра мене не впізнала, і сказала "2 дні не купатися, тільки легенький душ, не займатися спортом і не вживати алкоголь". Але це не має під собою грунту. 

От щодо занять спортом… Було засідання Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики на запит МОЗ, бо у міністерстві отримали запит від олімпійського, паралімпійського комітету та інших. Йде вакцинація спортсменів, зараз вони їдуть до Токіо на олімпіаду, потім за ними їдуть паралімпійці, всі вони вакцинуються, і звичайно у них клопіт: як бути з фізичними навантаженнями.

Ми розглядали питання: які потрібні модифікації фізичних навантажень спортсменам після вакцинації. Відповідь: ніяких.

Але ж все залежить від окремої реакції. Наприклад, у вас висока температура, а вам потрібно піднімати штангу: ну, не підіймайте штангу. Полежіть вдома з високою температурою. Вам зле, у вас грипоподібний синдром? Ломота у тілі, болять суглоби, а ви легкоатлет? Ну не біжіть у цей день чи кілька марафон, не займайтеся, побудьте вдома. Якщо ж у вас нічого такого немає – то немає і ніяких обмежень. 

– Які шанси вхопити зараження крові при купанні після вакцинації?

 Ніякого. Це фактично те саме, коли вам беруть кров із пальця. Вам прокололи бар'єр, шкіру. Пішла кров, ви потримали, викинули ватку, і далі собі пішли мити руки, посуд, купатися, стрибати і так далі. 

-- Ми також чули про випадок, коли після Короноваку радили не пити каву....

(Сміється)

Я такого ще не чув. І взагалі кофеїну більше у чаї зеленому… Я можу сказати так.../бренд кави/ не пийте, гидота ще та. А от нормальну арабіку візьміть. 

–  Багато бригад розповідають про заборони. На вашу думку, чому так відбувається?

Це непояснювано… Адже доказова база вказує на те, що подібні речі ніяк не впливають на вакцинацію, на її ефективність, результат тощо. Місце ін'єкції після вакцинації проти Ковід-19 нічим не відрізняється від будь-якого іншого місця ін'єкції, навіть звичайного уколу.

Тут ніяких додаткових застережень не потрібно. Думаю, транслювання усіх цих пересторог – некомпетентність тих медиків, які це рекомендують. Але за великим рахунком вони всі проходили навчання, тому це все дуже дивно.

– А є хоч якісь об'єктивні протипоказання після вакцинації?

Ніяких. Потрібно почекати півгодини у пункті щеплення, бо можливі побічні алергічні реакції на введений білок. Це все.

Побічні дії, ті ж грипозні тощо, можливі, але їх ми ніяк не профілактуємо. Вони виникають у певного відсотка людей, ми це фіксуємо  і далі вже розбираємо кожен окремий випадок з сімейним лікарем або профільним спеціалістом.

-- Ми чули про рекомендацію: після Короноваку не варто пити каву…

(Сміється)

Що тільки не вигадають. Зараз на "ура" йдуть будь-які новинки. Всі і так боялися "Короноваку", тож, мабуть, вигадують способи як уникнути тривоги. 

–  А звідки взялися загалом всі ці рекомендації? 

Раніше було набагато менше доказової бази, тому, можливо, були ось такі певні перестороги. На сьогодні ж, коли є маса інформації і купа досліджень увесь цей перелік здається смішним. Але лікарі і медичні сестри усе одно їх транслюють.

Бо, по-перше, є велика недовіра до вакцинації. В тому числі у медиків. Це фігурує усюди, так у нас історично склалося, міфи переплітаються і передаються з вуст у вуста. Також на мій погляд, дуже великий відсоток медиків у нашій країні не цікавить доказова медична база. Вони не читають дослідження і застрягають у минулому.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme