Півроку без вакцини: Чи загрожує Україні епідемія дифтерії та правця

До кінця року через відсутність вакцини АКДС дітям не будуть робити щеплення від дифтерії, коклюшу і правця

Півроку без вакцини: Чи загрожує Україні…

Про це depo.ua повідомили власні джерела у Верховній Раді. Кореспонденти видання звернулися до експертів з проханням пояснити, як ситуація може вплинути на здоров'я українців, і чи є ризик розвитку епідемії.

На думку директора Київського центру клінічної імунології Олега Назара, на глобальному рівні ситуація з вакцинами безпеці українців не загрожує.

"Якщо ми не будемо  робити щеплення, можливе збільшення кількості хворих, але якщо і так, то на пару відсотків випадків. Зазвичай лікарі говорять про страшні наслідки, аби мотивувати пацієнтів приходити вчасно".

Епідемія країні через збої у графіку, на думку Назара, не загрожує.

"Якщо буде відтермінування до року, особливих ризиків немає. Дещо зіб’ється графік, але є окремі накази щодо вакцинації дітей при порушенні календаря. У нас є маса дітей, які не щеплені через медичні показання. Просто варто проводити комплекс заходів з підтримки імунітету, профілактики захворювань", - акцентує імунолог.

У школах, за даними лікаря, гроші на заходи з підтримки імунітету не виділяються.

"Наша профілактика здебільшого полягає у інформуванні людей, роботі з батьками. Адже навіть дотримання елементарних правил гігієни здатне в багатьох випадках захистити дітей від хвороб", - говорить Назар.

ВИРОБНИКИ НЕ МОЖУТЬ РОЗРАХОВУВАТИ НА УКРАЇНУ

Головний дитячий імунолог Києва Федір Лапій стверджує, що інформація про відсутність вакцин АКДС аж до початку наступного року не зовсім відповідає дійсності.

"У 2016 - 2017 роках загалом у світі буде відчуватися дефіцит комбінованих вакцин, до складу яких входить ацелюллярний кашлюковий компонент. Але, як запевняє МОЗ, у червні-липні ця вакцина буде в обмеженій кількості в Україні", - коментує імунолог.

Також додає, що вакцини від правцю та дифтерії (без коклюшного компоненту – ред.) окремо поставлять в Україну орієнтовно впродовж кількох місяців.

Наразі ж у графіках щеплень справді перебій. Наприклад, ризик заразитися правцем влітку більше, адже чимало людей активно відпочивають на природі і можуть поранитися. 

"Зараз у нас є дуже незначна кількість протиправцевої вакцини для дітей. Вакцини для дорослих немає зовсім", - каже лікар.

Як варіант, в Україну можуть поставити комбіновану вакцину більш старого покоління, але проти всіх трьох хвороб.

"Вакцини менше коштують, саме їх використовували в Україні до 2008 року. Наприклад, в Польщі використовують і зараз. Я б не сказав, що вони небезпечні, хоча і більш реактогенні. Це означає, що після щеплення у людини може частіше підніматися температура. Але ризики від захорювань страшніші, ніж ризики 1-2 дні провести з температурою", - запевняє імунолог.

Що ж до вже звичних для українців вакцин нового покоління, їх продовжують продавати у Канаду, США, Європу. Себто в ті країни, де продумані оптимальні умови.

"В Україні давно йдеться про те, щоб у сфері закупівель вакцин переходити на рамкові угоди – коли договір про постачання вакцин укладається на три-п’ять років вперед. Це певні гарантії стабільності для виробника. А не так, що вакцини вироблять, а Україна їх потім не купить", - коментує Лапій.

Але навіть якщо Україна перейде на рамкові угоди, відчутні результати будуть лише через 2-3 роки – саме стільки триває процес виробництва сучасних вакцин.

ДІТЯМ ЩЕПЛЕННЯ "СТАРОЮ" ВАКЦИНОЮ МОЖУТЬ РОБИТИ В СТАЦІОНАРІ

Як вважає завідувач інфекційною реанімацією у Київській дитячій лікарні №12 Віктор Буяло, якщо дітям не будуть робити щеплення півроку, ситуація може обернутися чималим ризиком для життя.

"Що стосується коклюшу, півроку – це не дуже багато. Щодо дифтерії – якщо йдеться про теплий період – півроку теж може минути без особливих наслідків. Але тут варто пам’ятати, що коли був підйом дифтерії у 1990-х, хворіли і взимку, і влітку, а підйом може статися у будь-який момент. А от щодо правця, літо – найбільш ризикований час для зараження", - каже лікар.

Зауважує, що більш стару "версію" комбінованої вакцини надто сильно боятися не варто.

"Її використовували близько 30 років, на території всього СРСР. Якщо була б велика кількість побічних реакцій, про це б знали", - зауважує Буяло.

Погоджується, що сучасні вакцини краще очищені, а значить, людина легше переносить щеплення, у неї рідше підвищується температура. Також визнає, що, можливо, дітям з алергією перед щепленням більш старою версією доведеться більш ретельно готуватися до процедури.

"Дітям, які схильні до алергії, можуть призначатися антигістамінні препарати. Є варіант, що пацієнтам з анафілактичними реакціями в анамнезі доведеться робити щеплення в умовах денного стаціонару, аби знаходиться під наглядом кілька годин", - стверджує експерт.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme