Мавпа із замороженого яєчка: Як наука дарує надію на батьківство

Завдяки вченим університету Орегона макака Грейді стала науковою сенсацією. Її зачали за допомогою сперми, створеної із замороженої тканини яєчка

Журналіст відділу "Життя"
Мавпа із замороженого яєчка: Як наука да…
Університет науки і здоров'я Орегона

Вчені стверджують, що позитивні результати експерименту дають надію дітям, хворим на рак, стати батьками у майбутньому. Терапія хвороби часто згубно впливає на фертильність, а попередньо заморожена статева тканина може стати рішенням проблеми. Щоправда, на людях метод ще не протестований, пише The Verge

Хіміотерапія і радіаційне випромінювання здатні знищувати клітини, які утворюють сперму. І якщо дорослі можуть попередньо здати сперму у банк, з дитьми усе складніше: їхній організм виробляти сперму ще не здатен. 

Наразі кілька центрів фертильності почали пропонувати онкохворим дітям зберегти клітини статевої системи перед тим, як починати терапію. Адже дуже вірогідно, що коли хлопчики подорослішають, поки що експериментальний метод стане широковживаним і доступним. 

Медики розраховують, що коли діти виростуть і почнуть планувати продовження роду, їм запропонують розморозити клітини і транспортувати назад в організм. Під дією гормонів статеві клітини дозріють і почнуть виробляти сперму. Оскільки ідеально інтегрувати клітини у репродуктивну систему таких чоловіків ще не навчилися, після цього трансплантант знову виймуть і використають сперму для запліднення яйцеклітин. 

Аналогічні досліди на мавпах дали більш-менш обнадійливі результати, хоча зі 138 ембріонів лише 11 розвинулися настільки, щоб їх можна було пересадити у тіло самок. 

Одна мавпа успішно виносила дитинча - так народилася Грейді.  Кайл Орвіг, професор акушерства, гінекошлогії та репродуктивних наук Університету Піттсбургської школи медицини та керівник експерименту зізнається, що надзвичайно пишається результатом. 

"Це зайняло чимало років. Це була велика справа. І ми допомогли народитися дитинчаті у спосіб, який ніхто раніше не використовував", - стверджує він. 

При цьому вчені вважають, що перевіряти метод на людях надто рано. Адже до цього треба відповісти на кілька запитань. Наприклад, статева тканина, яка заморожуються, можуть містити і ракові клітини, тож метод може бути неприйнятним для людей із раком яєчок та певних типів раку крові. Також на вчених чекає велика робота з пошуку ідеального методу заморозки клітин - адже сперма повинна не лише утворюватися, але й утворюватися у безпечний спосіб.

Але важко заперечувати, що експеримент дає людству велику надію на омріяне майбутнє попри пережиту хворобу. Та й загалом, протягом останніх десятиліть вчені зробили чимало, аби перемогти обставини на шляху до щасливого батьківства. 

Depo.ua пропонує міні-огляд новітніх репродуктивних методик, які раніше вважалися фантастикою. 

1. Заморожена тканина яєчників

З жінками подібні операції вже проводяться. Так, у 2014-му - бельгійка народила здорового хлопчика.  Випадок не перший в історії, але на той момент унікальний тим, що на момент заморозки клітин пацієнтка була підлітком, і в неї навіть не почалися місячні. 

Тканину яєчників у дівчини взяли, коли тій було 13 років. Вона готувалася до лікування серповидноклітинної анемії - порушення, при якому гемоглобін набуває патогенної форми. 

Лікарі вирішили, що врятувати життя може пересадка кісткового мозку, а до цього - курс хіміотерапії. Його призначили, аби пригнітити імунітет, щоб той не "бунтував" проти нових клітин. Аби забезпечити пацієнтці можливість мати дітей у майбутньому, її статеві клітини заморозили. 

Лікування хвороби пройшло успішно, і через десять років дівчина вирішила стати мамою. Взяті раніше клітини повернули до її організму. Через п'ять місяців "нова" тканина адаптувалася. Жінка змогла народиити. 

2. Пересадила матку і народила

У 2017-му 32-річна бразильянка стала матір'ю, хоча довгі роки до цього взагалі не мріяла дати нове життя. Дівчина народилася без матки, і навіть коли їй почали пропонувати пересадити донорський орган, спершу не наважувалася. 

Але зрештою вирішила ризикнути. Пацієнтці пересадили матку 45-річної донорки, в якої було троє дітей, і яка померла від інсульту. Бразильянка народила здорову дівчинку, через рік лікарі констатували: і мати, і дитина почуваються чудово, тож можна готуватися до наступних операцій за цією схемою. 

3. Народження від жінки з на 95% чоловічими генами

Чотири роки тому індійські лікарі допомогли народити близнюків жінці, гени якої на 95% були чоловічими. Вона народилася з рідкісним порушенням, коли зовнішність жіноча, яєчників немає, а матка недорозвинена. 

Протягом трьох років терапії матку жінки вдалося довести до такого стану, щоб вона могла виносити дитину. 

Еншу Жіндал, директорка госпіталю, де народилися діти, зізнавалася, що команда пишається результатом, адже допомогла виносити вагітність у "тілі, яке для цього не створене". 

4. Народження дітей в одностатевих парах

Подібних успішних експериментах на людях ще не було, але Китайська академія наук доповіла про вдалі маніпуляції з мишами. Досвід описали у журналі Cell.  Науковці працювали з геномами яйцеклітин, намагаючись наблизити їх до геномів сперми і навпаки. 

Зрештою мишенята, народжені в результаті використання генного матеріалу двох самок, народилися здоровими, успішно подорослішали і навіть самі народили. А от з самцями ситуація виявилася гіршою, хоча і теж обнадійливою. Мишенята народжувалися, але жили недовго. 

Вчені не заперечують, що у інновації гігантський потенціал, хоча з народженням людей можуть виникнути складнощі. Бо ж наш геном унікальний, і в кожному випадку необхідно враховувати певні нюанси. Навіть найменша помилка може призвести до катастрофічних наслідків. 

5. Генетичне редагування

Не так давно у світі дізналися про народження близнючок з модифікованими генами. Про свій експеримент дослідник Хе Хіанкуі говорив вже давно, хоча спершу його слова не сприймали серйозно. 

Вчений залучив вісім сімейних пар, які планували народжувати. В усіх парах чоловік був ВІЛ-інфікованим, а жінка - здоровою. За допомогою техніки генетичного редагування Crispr він змінив гени ембріонів, аби діти не могли заразитися вірусом від батька.

Дівчата народилися здоровими, а одна з них - нібито ще й з пожиттєвим імунітетом проти ВІЛ. 

У самого ж Хіанкуі почалися проблеми з законом - йому закидають, що він свідомо уникав перевірок та ще й підробив схвальний висновок комісії з етики. Насправді ж, гуманісти організувалися ледь не в армію проти амбітного китайця: на їхню думку, такі експерименти, по-перше, загрожують життю людей, а по-друге, можуть призвести до появи "ідеальної раси" генетично редагованих істот та дискримінації усіх інших. 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme