Марихуана в Інтернеті та на пошті: Як в Україні дістати траву

В Україні наркотики з однієї сторони – поза законом, з іншої – на відстані витягнутої руки. І це не метафора, адже для того, щоб замовити заборонені речовини, достатньо мати смартфон. А щоб отримати їх – навіть не потрібно шукати "закладку". Вам просто надішлють їх поштою, ще й додадуть детальні інструкції, як не "спалитися"

Марія Гурська
Журналіст відділу «Життя»
Марихуана в Інтернеті та на пошті: Як в…

У рамках тривалої дискусії щодо легалізації в Україні медичного канабісу та марихуани у рекреаційних цілях, редакція Depo.ua експериментальним шляхом перевірила, наскільки легко в Україні знайти траву та інші наркотики, дізналася, чому купити кокаїн так само легко, як і марихуану та чи покращить показники з наркозалежністю легалайз в Україні. 

Загалом ситуацію із канабісом в Україні можна описати так:

1. Лікуватися – не можна.

2. Досліджувати – теж не можна.

3. Купити на чорному ринку – легко.

4. "Ловлять" переважно не дилерів, а споживачів.

5. В Україні є посадові особи, зацікавлені в тому, щоб канабіс не легалізували і не декриміналізували. 

Наркотики – на відстані кількох кліків

І "трава" стоїть поруч із героїном

Менш ніж 10 років тому дістати наркотики легше за все було через "своїх людей". Втім, зараз "перевірені знайомі" – вже вимираючий спосіб отримати марихуану чи різноманітні синтетичні наркотики. Зараз для того, аби купити будь-яку речовину достатньо вміти або гуглити, або сканувати QR-коди, які наркоторговці повсюдно лишають на стінах будинків.  

Нет описания фото.

Ще один популярний серед дилерів варіант – залишати написи з назвами Telegram-каналів або ж своїми нікнеймами. Таким чином, перейшовши у месенджер, можна у кілька кліків замовити собі посилку з наркотиками – через бота або ж живого оператора.

При цьому дилери і магазини пропонують травку в одному списку із метамфетаміном, кокаїном, героїном та безліччю інших позицій. Тобто, доступ до летальних наркотиків настільки ж легкий, як і до незрівнянно менш шкідливої і легалізованої у деяких країнах марихуани, що у рази збільшує ймовірність бажання споживача спробувати "ще щось".

 

Telegram-бот для замовлення наркотиків

Оплатити пропонують різними способами. Найпопулярніші – криптовалюти або ж білоруська платіжна система Easy Pay. З доставками цікавіше – окрім трьох типів закладок дилери і магазини кажуть, що нібито використовують для переправлення товару "Нову пошту". При цьому щедро розповідають, як не "спалитися" при отриманні.

Ми напряму зв’язалися у Telegram із двома дилерами під виглядом потенційних "новеньких" і дещо переляканих перспективами доставки наркотиків поштою покупців. У них обох замість імен – ніки, особисті мобільні телефони приховані, фото замінене на тематичні картинки. Покупці, які діляться відгуками у спеціальних чатах, чинять аналогічно – їх майже неможливо ідентифікувати.

Переписка з дилером №1

Обидва дилери пообіцяли надійну доставку – у "стелс-пакетах", без запаху. При відправці посилка маркується як "речі", а сама речовина у пакетику замотується у шорти чи футболку з секонд-хенду.  Аби не "попалитися", знатоки радять обирати відділення пошти у менш людному місці та вимикати телефон.

Переписка з дилером №2

Пряма мова дилера: "Тим часом, у зв'язку із подіями в країні нагадую: до відкриття посилки ви не несете відповідальності за її вміст. Йдете на пошту, блокуйте месенджери, телефони дозволяють ставити ключі-паролі, сам телеграм дозволяє ставити під ключ доступа і двофакторку. Частіше змінюйте дані, на які приймаєте замовлення – купили сім картку, зробили акаунт, викинули її. Змінюйте відділення, місця отримання, не соромтеся просити продавців про додатковий стелс. Якщо берете велике замовлення і сумніваєтеся, просіть знайомих зі сторони знімати процес отримання і транспортування її у більш безпечне місце. Пам'ятайте, у країні діє презумпція невинуватості, не варто вестися на провокації навіть, якщо вам в обличчя кажуть що щось про вас знають", – саме таку інструкцію ми отримали при висловленні сумнівів у безпечності отримання "трави" поштою.

У різноманітних магазинах, що купкуються на спеціальних "нарко-форумах", діють ті ж самі правила. Доставку пропонують як закладками, так і "Новою поштою". Для замовлення потрібна нехитра реєстрація без введення особистих даних.

Редакція Depo.ua спробувала поговорити про наркотрафік із представниками "Нової пошти", втім, у прес-службі це прокоментували наступним чином:

"Правилами компанії наркотичні речовини заборонені до перевезення, це прописано в Умовах надання послуг компанії. З повним переліком заборонених до перевезення відправлень можна ознайомитися за посиланням.

"Беручи посилки для відправки, оператори в відділеннях "Нова Пошта" діють в рамках чинного законодавства України. Згідно ч. 2 ст. 917 Цивільного кодексу України відправник повинен пред’явити у встановлений строк вантаж, який підлягає перевезенню, в належній тарі та (або) упаковці; вантаж має бути також замаркований відповідно до встановлених вимог. Перевізник має право відмовитися від прийняття вантажу, що поданий у тарі та (або) упаковці, які не відповідають встановленим вимогам, а також у разі відсутності або неналежного маркування вантажу (ч. 3 ст. 917 ЦКУ). Якщо ми бачимо підозрілі вантажі, відразу повідомляємо в компетентні органи. Нам важливо, щоб наші клієнти і співробітники були в безпеці".

Джерела Depo.ua у київській поліції підтвердили, що дилери можуть використовувати пошту, але правоохоронці "нічого не можуть зробити. Якщо сама пошта виявляє поставку, вони вже викликають поліцію".

 Як "закладають" наркотики

Про процес "закладання" наркотиків, ловлю закладників та покупців редакція Depo.ua поговорила із поліцейським з Києва, який попросив не називати його посаду та прізвище.

"Процес дуже простий, – розповідає він. – Закладник – це звичайний чувак, найчастіше з рюкзаком, який намагається не виділятися. Як правило, одна людина отримує не менше 10 локацій в межах району на закладку. Якщо це прикоп, йому доведеться робити це в робочий час в обід, щоб не палитися, або ж вночі. Як правило закопують у дворах, лісопосадках 3-5 см. Якщо магніт, то роблять це в будь-який час адже справа секундна. Часто ми ловимо закладників, яких "палять" люди, адже багато недосвідчених риються перед вікнами у людей на клумбах".

Поліцейський також розповів про три типи закладок: магніт, прикоп та сховок. 

"Магніт" – це пакетик з наркотиками, до якого липкою стрічкою кріпиться магніт. "Часто такі закладки залишають в залізних трансформаторних будках або під ними, у під'їздах, на перилах підвалів. Усюди, де можна причепити товар. Бувають криворукі закладники і у них товар відвалюється. На цей випадок використовують чорні, добре перемотані пакети, щоб ліві люди не забрали дозу", – розповідає поліцейський.

"Прикоп – це закладка під землею. У Голосіївському районі, на Нивках, на Борщагівці – дуже популярний саме цей тип, адже там багато зелених зон. Прикопи роблять, як правило, на 5 см, заривають під землю. Закладники носять для цього міні-лопатки. Разок копнув грунт, скинув товар, засипав і притоптав", – розповідає наш співрозмовник. – Народ, як правило, не любить такого, адже локацію, яку їм висилають, складно знайти. Та і руки забрудниш".

Ну а сховок – це коли можуть покласти товар під сміттєвий бак, під цеглу, в замок гаража засунути. І попередньо скинути опис точки замовнику.

Сам процес отримання правоохоронець описує так: "Наркоша зв'язується із замовником, оплачує товар. Як правило, наступного дня він отримує геолокацію або точку з детальним описом, де зробили прикоп, сховок чи магніт. Точку відправляють вже після того як, закладник залишив товар. Людина висувається туди і забирає його".

"Була в нас історія, – продовжує поліцейський. – Якось ми зупинилися на подвір'ї на Позняках. За статистикою в цій точці фіксувалося багато квартирних крадіжок. Вимкнули миготілки. Десь о другій годині ночі бачимо хлопця з собакою. Собачка справила нужду, він нахилився. Ну типу прибрав, молодець. Йде далі, ще раз нагнувся, покопошився, причому пес вже просто щось нюхав. Пройшов далі. Підійшов до кришки люка. Опустив в отвір щось. Ми вийшли з машини (у патрулів є властивість – в темряві на парковці їхній автомобіль не відрізниш від звичайної машини) і попросили показати документи. Їх у хлопця не було. Полізли в люк, а там магніт з шишками. Обшукали. У хлопця 3 грами кристалів. Пройшлися по локаціях, він здав всі відразу. Часто закладники не працюють безпосередньо з дилером. Вони також забирають залишені під замовлення дози не знаючи, з ким мають справу. Проплата йде на Ківі-гаманець".

Він також зазначив про роль ОРДЛО у наркотрафіку. 

"Наркотрафік у нас йде через так звані "ДНР" та "ЛНР", і з Росії, і проходить аж до західного кордону на Європу. Тут зручні російські оплатні сервіси, адже у нас немає Яндекс-гаманців, тощо. Кінцеві партії часто замовляють в ОРДЛО, в тому числі – за рублі", – каже він. – Важливо розуміти що часто органи самі створюють фейкові магазини і ловлять таким чином наркош, які приходять забирати закладку. Також у нас є інформатори, цілий список людей під підозрою, є замовники і фіксація зон, де залишають закладки. Ми ловимо, тому неправду пишуть, коли кажуть, що ми нічого не робимо".

Втім, останній пункт, схоже, і є однією з найбільших проблем правоохоронців в Україні у боротьбі з наркообігом. У нас ловлять, здебільшого, споживачів, рідше – дрібних дилерів. Існують проблеми із реальною боротьбою із обігом небезпечних наркотичних речовин.

Довідка: 

Відповідно до чинної в Україні таблиці наркотичних речовин, канабіс знаходиться у списку №1 - категорії найбільш небезпечної групи наркотиків, обіг яких повністю заборонено. У цій же групі зазначені героїн та дезоморфін, на відміну навіть від кокаїну, обіг якого "обмежений". 

За зберігання 5 грамів продуктів з канабісу без мети збуту передбачена кримінальна відповідальність – до 3-х років за ґратами. За зберігання до п'яти грамів відповідальність адміністративна - штраф до 900 грн або ж 15 діб арешту.

Саджають багато, але не тих

Україна має величезні проблеми з ефективністю правоохоронців при боротьбі з наркобізнесом. Велика доля відповідальності за це лежить на самій системі. Так, за минулі 6 років кількість засуджених за скоєння усіх видів наркозлочинів (ст. ст.305-320 КК України) зменшилася у 2,5 разів. При цьому кількість засуджених наркозбувачів (за ст. 307 КК) зменшилася у 8 разів, а за незаконне зберігання наркотиків (ст. 309 КК) – лише у 2,5 рази. Кожен 9 засуджений у 2018 році отримав обвинувальний вирок саме за зберігання наркотиків (ст. 309 КК України).

"6,5 тис. осіб, тобто кожен 11-ий засуджений в Україні (або 64% усіх засуджених за наркозлочини), отримав кримінальне покарання за те, що у більшості розвинених країн взагалі не вважається злочином (ч.1. ст. 309 КК – незаконне зберігання наркотиків у розмірах, що перевищують "невеликі", – наводить статистику Альянс Громадського здоров’я .

"В результаті організований наркобізнес отримує надприбутки, якими ділиться з корумпованими правоохоронцями; правоохоронці – виконують плани розкриття злочинів/демонструють статистику, що виправдовує відволікання шалених людських та фінансових ресурсів на нескінченну "боротьбу"; наркозалежні – регулярно поповнюють контингент ув'язнених або отримують свою першу кримінальну судимість", – зазначають аналітики.

Експерт із наркополітики Павло Скала в коментарі Depo.ua зазначає, що зараз правоохоронна система нічого не може зробити із наркообігом: 

"Немає різниці, що героїн продається, що кокаїн, що марихуана і якісь спайси. Це даркнет, він не контролюється. У нас вся торгівля наркотиками здебільшого зараз відбувається безконтактним способом і за руку когось зловити – дуже складно. Але скажу як людина, яка багато років пропрацювала у системі протидії наркобізнесу. Я в десятках країн бачив, як мають працювати правоохоронні органи, які борються з організованою наркозлочинністю" 

"У нас, в Україні, з організованою злочинністю фактично не борються - її здебільшого кришують"

Він додає, що загалом "вся репресивна машина працює на оці 85% усіх справ по наркотиках, пов’язаних із наркозалежними людьми. Їх перемелюють, відправляють у тюрму, потім вони виходять, і все починається знову".

Окрім того, неефективність правоохоронців пов’язана першочергово із встановленими критеріями останньої:

"Оці норми надмірної криміналізації, в яких встановлені дико низькі розміри (зберігання наркотичних речовин, - ред), з якими наркозалежну людину можна притягувати до кримінальної відповідальності,  у першу чергу є причиною того, що наші правоохоронні органи працюють неефективно і працювати ефективно не хочуть, бо їм нормативно встановлено – ось, це є злочин. А організована наркозлочинність здебільшого кришується правоохоронними органами" 

"Це надприбутки, це мільярди доларів щорічно, у нашій дуже небагатій державі"

"Тобто, в першу чергу, у цьому не зацікавлений організованний наркобізнес, який кришується окремими представниками, перевертнями в погонах, в тому числі тими, які з того мають. Правоохоронна система має бути, в першу чергу, націлена на організований наркобізнес збувальників, організовані злочинні групи, наркотрафік, контрабанду. На серйозні підпільні лабораторії, а не так, що два наркозалежних зварили собі якусь речовину, використали її, а правоохоронці потім звітують, що дві банки та одну каструлю вилучили, мовляв, це нарколабораторія", - каже експерт.  На його думку, якщо змінити самі критерії оцінки роботи, внаслідок зміни законодавства, тоді можна казати про зміни орієнтирів і пріоритетів. 

"У нас взагалі наркокорупція – це один із серйозних складових елементів корупції в Україні.  350 000 людей вживають "важкі" наркотики ін'єкційно, їм вони потрібні кожного дня. Це є величезний нелегальний ринок. Множимо мінімум 10 доларів, що витрачаються кожного дня впродовж року і  маємо дуже орієнтовну суму у  1,3 мільярди доларів  обсягу нелегального наркоринку. І, відповідно, весь цей ринок  сьогодні контролюється. Ну і у цих людей, які отримують надприбутки, все це забрати… Аналогічна історія з декриміналізацією проституції. Поки це криміналізовано, певні чиновники і люди в погонах отримують надприбутки, контролюють цей нелегальний ринок. Якщо він стане легальним і контрольованим офіційно, вони це втратять", – пояснює Павло Скала.  

Важливо, що поліція і силовики намагаються боротися із "кришувальниками" в погонах. Так у ЗМІ регулярно з'являється інформація про затримання правоохоронців, які кришують наркобізнес. Цим займається СБУ спільно з прокуратурою та внутрішньою безпекою Національної поліції.  

Детальніше про декриміналізацію та легалізацію проституції читайте у матеріалі: "По слідах Яременка: як ми повію за $100 знімали"

Медичний канабіс не є наркотиком

Питання легалізації чи декриміналізації марихуани не лише в медичних цілях стоїть особливо гостро в рамках продемонстрованої у 1 розділі картини: так звані шишки продаються поруч з куди більш небезпечними речовинами і отримати їх однаково легко. 

Немає наукових досліджень, які б підтверджували, що після вживання марихуани людині обов’язково заманеться перейти на героїн, кокаїн, тощо.  Втім є високі шанси для дилера підсадити споживача трави на щось ще, особливо якщо мова йде про підлітків. Тим паче, що шлях отримання – однаковий, а різниця хіба що у вартості. Перевіреним клієнтам навіть можуть підігнати одноразовий "подарунок". Потім людина купує дозу вже сама. Потім ще раз, і ще. Саме так і відбувається перехід з трави на важкі наркотики.

Проте не варто забувати, що марихуана – теж наркотична речовина, а користь канабісу обумовлено виключно при використанні у медичних препаратах. 

Довідка:

Чимало досліджень підтверджують медичний потенціал канабісу для лікування або полегшення хронічних болей, нудоти та втрати апетиту, хвороби Паркінсона, ПТСР, епілепсії, розсіяного склерозу і ще ряду захворювань та симптомів.

Втім, потрібно розуміти, що медичний канабіс - це у більшості випадків не про "скурити косяк", адже більшість препаратів з канабісу вимагають чітких фармтехнологій. Легалізація канабісу дасть можливість створювати безпечні та ефективні форми ліків (часто з мінімальним рівнем основної психотропної речовини – ТГК) і контролювати їх поширення.

Зараз в Україні мова йде про легалізацію виключно медичного канабісу, зазначає експертка із медичного та фармацевтичного права Оксана Кашинцева.

"До складу медичного канабісу входить канабідіол і його жодною мірою не можна плутати із марихуаною, в якій переважає вміст тетрагідроканабінолу. Саме останній має так званий наркотичний ефект "кайфу", який немає ніякого відношення до медичного канабісу. Медичний канабіс є порятунком не лише від нестерпного болю при онкологічних хворобах, коли опіоїдні знеболювальні засоби (морфін) перестають діяти у терапевтичних дозах, медичний канабіс – це порятунок також при хворобі Альцгеймера", – зазначає вона.

" Ми не маємо жодного морального права на догоду невігласам позбавляти ефективного знеболення і полегшення симптомів хвороби наших співвітчизників"

"Застосування медичного канабісу немає нічого спільного із курінням трави, і тим паче – з чорним ринком наркодилерів.  У більшості країн ЄС медичний канабіс застосовується в клінічній практиці і позбавляти лікування українців лише через те, що у чиїйсь хворій уяві це те саме, що вживання наркотиків – повна маячня", – додає Кашинцева. 

"Знаєте, дискусія навколо легалізації медичного канабісу мені нагадує дискусію 70-х років минулого століття, чи моральним є знеболення під час пологів, адже нам заповідали народжувати у муках. Сьогодні ж заперечення права на знеболення при пологах видається абсурдним, чи не так? Такий само абсурд – заперечення права застосовувати медичний канабіс при знеболенні"

Окрім того, вона зазначила, що легалізація медичного канабісу жодною мірою не вплине на перехід з трави на важкі наркотики, адже медичний канабіс немає нічого спільного із марихуаною, яка має іншу активно діючу речовину. Хоча, можливо, певні клінічні дослідження й проводяться, щодо використання медичного канабісу для замісної терапії у якій використовують препарати methadone hydrochloride та buprenorphine hydrochloride", – каже Кашинцева.

Павло Скала зазначає, що для обігу медичного канабісу навіть не обов’язково змінювати законодавство. 

"Достатньо змінити постанову кабінету міністрів про перелік наркотичних засобів і внести певні зміни, щоб похідні з канабісу не були тотожні до героїну, а були переведені в інший список, відносно якого діють певні виключення, зокрема – можливості використання у медичних цілях. Таким чином, наприклад, використовується методон для замісної терапії".

Загалом же, на думку експерта із наркополітики, зараз у плані легалізації медичного канабісу в Україні відбуваються позитивні тенденції. 

"Ми не можемо стояти осторонь від тенденції розвитку, передових технологій і досвіду досліджень, які відбуваються у цивілізованих країнах.  Медичний канабіс для медичного вживання, щонайменше для медичного,  легалізується швидкими темпами і це не просто так відбувається. Країни рахують і наслідки, і матеріальні певні моменти, і користь для громадського здоров’я.  Ми нікуди від цього не дінемося, є певний перелік хвороб, під час яких допомагає медична марихуана. До змісту законопроєкту про медичну марихуану, який був у минулому складі парламенту, є багато питань. Він був, м’яко кажучи, недосконалим, але сам факт наявності був прогресивним кроком".

Він також зазначив, що у країнах, де дозволено вживання медичного канабісу є статистика про зменшення споживачів важких наркотиків.
 

Часто противники легалізації марихуани у рекреаційних (та подекуди і медичних) цілях стверджують, що це призведе до збільшення кількості наркозалежних та зростання психічних захворювань. Втім, світовий досвід часто демонструє протилежні тенденції, а легалізація медичного канабісу не вплинула негативно на наркопоказники жодної з країн.

Наприклад, після легалізації марихуани у Колорадо, США, показник вживання трави підлітками у штаті впав до найнижчого рівня за майже десятиліття, передає The Washington Post.  До позитивної тенденції призвело те, що нагляд за виробництвом та продажем марихуани перейшов до рук державних та місцевих органів влади, які в тому числі, суттєво обмежили доступ до речовини неповнолітнім. 

Втім, чи зможе повторити такий досвід Україна, говорити зарано – у США існують серйозні покарання за продаж марихуани, алкоголю та тютюну неповнолітнім, а регульовані державою підприємства, що займаються каннабісом,  пильно стежать за перевіркою посвідчень особи. Наша країна, де дітей із пивом та цигарками можна легко зустріти на вулиці, таким похвалитися поки не може.

Одне з досліджень також продемонструвало, що після легалізації марихуани її вживання, зокрема серед підлітків, падало. Щоправда, мова йшла саме про легалізацію у рекреаційних цілях, а не медичних. 

Також одну з найбільш позитивних тенденцій продемонструвала Португалія, яка фактично декриміналізувала володіння будь-якими наркотиками, навіть героїном та кокаїном (до розміру десятиденного особистого запасу). Відтоді питання наркоманії в країні трактуються швидше як медичні проблеми, ніж питання кримінального правосуддя.

Цікаво, що з моменту вступу в дію закону показники інфікування ВІЛ різко впали, а показники смертності через наркотики знизилися до одних із найнижчих у Європі (3 випадки смерті від передозування на кожен 1 млн громадян).

             Економічні вигоди легалізації

Ринок легальної марихуани та медичного канабісу шалено росте і з часом цьому бізнесу все легше залучати нові інвестиції. Так, дослідницька група Arcview Market Research і BDS Analytics прогнозує, що до 2021 року ринок легальної марихуани зросте до $40 млрд. HealthEuropa стверджує, що до 2028 року європейська індустрія канабісу буде оцінюватись в 115,7 млрд євро, що зробить ЄС найбільшим конопляним ринком у світі. Канада, яка лише минулого року легалізувала марихуану в рекреаційних цілях, очікує прибуток у понад $7 млрд до кінця 2019 року.

Відділ політики щодо наркотиків факультету психології Автономного університету Барселони (UAB) підрахував дохід, який би передбачав легалізацію канабісу в Іспанії. За даними аналізу UAB , Державне казначейство Іспанії отримало би 3,3 млрд євро ($3,71 млрд) на рік податками та внесками на соціальне страхування. У дослідженні також вказується, що в цілому було б ініційовано 101 569 робочих місць для виробництва 820 597 кілограмів, необхідних для задоволення поточних потреб. Крім того, хоча легалізація конопель не скасує чорний ринок, "це значно послабить кримінальні мережі, враховуючи, що їхня ринкова частка знизиться до 15% від загального попиту", - вказує аналіз. Тобто, в економічному плані перспективи – величезні.

Але чи скористається ними Україна? Адже поки Європейський ринок поступово зростає, в Україні з коноплею іде відчайдушно показова боротьба, коли подекуди гектари конопель викошуються "для статистики". 

"У нас її нібито багато вилучається, але це вже схоже на анекдот, що Україна щорічно потрапляє у перелік ТОП-країн, які за статистичними звітами вилучили найбільшу кількість саме конопель. Ми там вже десь конкуруємо з країнами, в яких коноплі спеціально вирощують у великих обсягах. Справа в тому, що у нас під статистику підпадає і вся дикоросла конопля, в тому числі і тонни конопель, які кожні 2 роки періодично знаходять на полях і викошують цілими гектарами. А потім показують їх як вилучені наркотичні засоби, навіть якщо там була мінімальна доля ТГК, але для показників це проходить. Це така гра, маніпулювання статистикою. Останнім часом такого вже менше, але попередні 2,3, 4 роки це було", – зазначає Павло Скала.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme