Контракт на секс: Як в Іспанії збираються карати невгодних коханців

Іспанський уряд збирається подати законопроект, згідно з яким будь-який статевий акт без явної згоди - це зґвалтування

Контракт на секс: Як в Іспанії збираютьс…

Ініціатива стала реакцією на нашумілу справу "вовчої зграї". Нагадаємо, два роки тому п'ятеро чоловіків у Памплоні вступили в статевий акт з 18-річною дівчиною під час фестивалю бичачих перегонів і зняли усе на відео.

Обвинувачення у зґвалтуванні в суді замінили на більш м'яку статтю - образа сексуального характеру. Чоловіків засудили до дев'яти років за ґратами, тоді як прокурори просили 20.

"Нас хочуть змусити повірити, що 18-річна дівчина, яка жила нормальним життям, після 20 хвилин розмови з людьми, яких вона не знала, погодилася на груповий секс з усіма видами проникнення, інколи одночасного, без кондомів", - обурювалася представниця звинувачення Елена Сарасейт.

Пізніше підозрюваних випустити під заставу. Мовляв, справа відома, і вони навряд чинитимуть нові протиправні дії. Серед чоловіків - солдат та охоронець, які повернулися до роботи, пише The Guardian.

Події викликали масові протести у Памплоні - на вулиці вийшли 30 тисяч людей, які вимагали адекватного покарання для злочинців.

Так проявилася юридична колізія: сама історія кричуща, але на відео видно, що опору дівчина не чинить. Згідно ж із нинішнім законодавством країни, зґвалтування обов'язково має містити сліди насильницьких дій. Себто, якщо жертва не в собі і опиратися не здатна, її кривдників ґвалтівниками не визнають. Замість того, щоб думати, як краще прописати такі випадки - скоріше виняткові, ніж масові - у закон, іспанська влада вирішила піти шведським шляхом.

Віце-прем'єр і міністр рівноправ'я країни Кармен Кальво оголосила про підготовку до подання в уряд так званого закону "сексуальної згоди". За новий документ виступив і прем'єр-міністр Педро Санчес.

"Щоб внести ясність, пані та панове: якщо хтось говорить"ні", це означає" ні ", якщо хтось не говорить" так ", це теж означає "ні", - цитує голову уряду країни BBC.

Пояснюють, мовляв, згоду необов'язково проголошувати усно, можна просто демонструвати.

"Якщо дівчина гола, бере активну участь у процесі і насолоджується собою, це очевидно згода. Якщо вона плаче, інертна, ніби лялька, і задоволення не відчуває, згодою це не назвеш", - пояснила співавторка законопроекту, професорка юриспруденції Патрисія Фаралдо Кабана.

Мовчать про одне: як, власне, пари будуть доводити подібні нюанси в суді. Адже відмінність між "насолоджується собою" і "не насолоджується" може полягати в нюансах, які можна визначити в особистій комунікації, але не довести в залі суду. А там, де законодавство заходить у царину суб'єктивних оцінок, право легко стає, наприклад, ставати знаряддям помсти. Причому партнер, який обвинувачує, може до кінця і сам не усвідомлювати, відбувся секс з його згоди чи без неї.

Власне, у міжнародному просторі ситуація не нова. З 1 липня аналогічний закон почав діяти у Швеції, схожі норми є у правових актах Німеччини та Великій Британії.

У Швеції введено поняття "зґвалтування з халатності", яке тягне за собою карну відповідальність у чотири роки тюрми.

Ініціатива шведських законотворців, до речі, викликала хвилю і обурення, в тому числі, серед українців. Дописувачі соцмереж коментували, мовляв, тепер без нотаріально завіреного контракту у ліжко ані ногою.

Між тим, є і більш серйозні аргументи. Адже подібні закони навряд зупинять потенційних ґвалтівників. Злочинці у більшості випадків сподіваються залишитися безкарними. Важко повірити, що ті ж чоловіки з Памплони йшли на злочин, розраховуючи, що їм дадуть дев'ять років замість двадцяти. А от приводів для брехливих звинувачень такі норми можуть створити чимало, і в подальшій перспективі - призвести до віктимізації сексу.

Згідно зі звітом Офісу національної статистики США, американці починають займатися сексом пізніше - кількість юнаків та юнок віком до 18 років, які вже мали статевий акт, у 2016-му знизилася на 11%.

І це можна було б списати на ріст рівню свідомості, але "доросла" статистика підтверджує тенденцію: у ранні 2010-ті американці загалом займаються сексом на 15% менше, ніж у пізні 90-ті. Про це, зокрема, свідчить дослідження Дана Твенже, Райн Шерман і Брук Веллс.

Схожі цифри є по Великій Британії та Австралії.

Тенденцію, з одного боку, можна пояснити механізмами самозахисту. Адже за прогнозами вчених, у 2050-му людей буде вже 9 млрд, що може спричинити гуманітарну катастрофу небаченого розмаху. Тож знижування сексуального потягу, а з ним і народжуваності, людству на руку. З іншого, з розвитком технологій, коли вчені здійснюють прорив за проривом у вирощуванні ембріонів, біологічне відтворення може виявитися взагалі неактуальним.

Тож є сумніви, що секс залишиться настільки ж популярним, як раніше. Тим паче, коли ВІЛ/СНІД майже навчилися тримати під контролем, з'являється вражаючий за розмахом рух MeToo і закони "очевидної згоди", які пропонують оперувати суб'єктивними судженнями замість фактів.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme