Перебої з киснем для хворих на ковід: Чому українцям вже майже нема чим дихати

Кілька днів тому, коли в Україні виявили новий антирекорд захворювань на СOVID-19, медики забили на сполох: у лікарнях не вистачає медичного кисню. При цьому кілька заводів з виготовлення медичного кисню призупинили свою роботу… Пізніше у МОЗ запевнили, що кисень знайти вдалося. Та чи справді ситуація під контролем? 
 

Аліна Євич
Журналістка
Перебої з киснем для хворих на ковід: Чо…
Фото: depositphotos.com

Наприкінці минулого тижня медики та представники місцевої влади попереджали: якщо постачання медичного кисню в необхідних обсягах не відновиться – хворим його просто не вистачатиме. А значить, десятки пацієнтів, що потребують кисневої підтримки, залишаться без шансів на порятунок. 

"Лікарні отримали лист, в якому йдеться, що одна з найбільших компаній перестане забезпечувати медичні заклади Черкас. Це для пацієнтів, яким потрібна киснева підтримка, стане катастрофою", - зазначив на сесії міської ради 21 жовтня головний медик Черкас Всеволод Кульчиковський.

Як розповів лікар-анастезіолог Жовтоводської міської лікарні Олександр Панченко, тепер кисень треба економити. Лікар змушений сам перекривати кисень людям, які можуть прожити без нього. Деякі ж пацієнти просто лежать і радіють своїй черзі, коли можна надягти маску й підключитися до апарату ШВЛ.

"Для 30 ліжок ми за добу використовуємо 15 балонів, хотілося б мінімум 30. Зараз багатьом потрібен медичний кисень, але дихати доводиться по черзі", - написав він.

Пост Панченка

Також відомо, що загрозлива ситуація виникла і в медичних закладах Херсонщини – зокрема, про це розповів заступник голови місцевої ОДА Микола Якименко: "У Херсонській громаді ситуація така із захворюваністю, що ми вже зараз маємо вводити повний локдаун. Ситуація з киснем загрозлива, вона керується зараз виключно в робочому режимі".

На сполох через брак кисню забив славутський міський голова Василь Сидор, про проблеми з постачанням заявили і у Вознесенській лікарні Миколаївщини. 

Виробники стали, хто допоможе?

На сьогодні два заводи, які виробляють медичний кисень в Україні, так і не працюють. За словами Віктора Ляшка, вони призупинили діяльність через регламентні роботи, до яких в Україні готові, тому найближчі 10-15 днів чекати від них поставок не варто. Технічні несправності в критичний момент виникли і в третього великого підприємства. Проте станом на 24 жовтня їх усунули і підприємство продовживло роботу з вироблення медичного кисню.

У МОЗ поки що запевняють, що жодної критичної ситуації не виникне – кисню нібито висточить усім хворим, які його потребують. Попри те, що в Україні медичний кисень два тижні не виготовлятимуть, на цей період нібито є заміна.

"Наразі є можливість купувати кисень з Польщі у розмірі орієнтовно до 240 тисяч тонн на тиждень", - зазначив Віктор Ляшко під час години питань до уряду. 

До того ж, виробляти медичний кисень зголосилися кілька підприємств. "У березні цього року Хмельницька атомна електростанція отримала ліцензію на виготовлення медичного кисню, який є необхідним для важкохворих на коронавірус. Для медичних закладів його постачають зі знижкою 99%", - оголосили в пресслужбі компанії.

Тоді ж і представник черкаського ПАТ "Азот" Іван Сухарьков розповів, що підприємство також проходить ліцензування і вже за кілька днів зможе виготовляти медичний кисень і забезпечувати ним місцеві лікарні. 

Повітря на вагу золота: де кисню критично мало

За словами Віктора Ляшка, один хворий зі штамом "Дельта" споживає у 5-6 разів більше медичного кисню, аніж хворий на попередні варіанти COVID-19. Загалом же необхідний піковий кисневий потік по країні – 977 148 л/хв.

Голова Херсонської ОДА Микола Якименко під час сьогоднішнього брифінгу заявив, що медичного кисню в регіоні лишилося щонайбільше на три доби: "Зараз у нас дуже складна ситуація з киснем. Вона не критична, вона складна. У нас на три доби кисню вистачає. Це при тому, що щодня витрачають медичні заклади області по 15 тонн кисню".

Про таку ж критичну ситуацію повідомляють і в міській раді міста Чортків – там пацієнтам вже не вистачає медичного кисню: "У Чортківській центральній міській лікарні не вистачає рідкого кисню для хворих із коронавірусом через перебої з його постачанням та перезавантаженість лікарні. За одну добу в інфекційному та перепрофільованому кардіологічному відділенні витрачають до 2 тонн кисню із бочки або ж до 190 балонів!".

Вночі у неділю, 24 жовтня, до Чортківської інфекційки доставили 3 тонни рідкого кисню, а станом на сьогодні лишилося вже 1700 літрів. В міськраді не впевнені, чи буде вчасною наступна поставка кисню – гарантувати Львівський хімічний завод не може. Закупити балони з газом – також фактично неможливо. "Чортківська міська лікарня має договір із ТОВ "Сектор газу" із м. Чернівці на заповнення балонів киснем та їх доставку до Чорткова. Втім часто буває, що за балонами доводиться їхати працівникам нашої лікарні, неодноразово – вночі. Чому?.. У ТОВ "Сектор газу" то автомобіля вільного немає, то він на ремонті", – пояснюють у міській раді міста Чортків.

Водночас директор КНП "Вознесенська багатопрофільна лікарня" Володимир Красьоха розповів Depo.ua, що зараз ситуація з медичним киснем більш-менш контрольована: "Далі – подивимось. Сьогодні його достатньо, завтра буде наступна заправка". Про це ж звітує і директор департаменту охорони здоров’я Черкаської міськради Всеволод Кульчиковський: "На сьогодні медичні заклади Черкас киснем забезпечені. Позавчора, 23 жовтня, ми заправили 2,5 тонни кисню в Інфекційній лікарні, Перша також заправлена киснем".

Нова стара проблема

Нестача медичного кисню – не нова проблема для України. З початку пандемії лікарі та Міністерства вже неодноразово били на сполох через критично малу кількість кисню у ковідних лікарнях. Зокрема, у 2020 році проблема набула всеукраїнського розголосу – тоді ліцензію на виготовлення медичного кисню мали 16 підприємств. З терміном "виготовлення" також були непорозуміння – оскільки в цей перелік МОЗ внесло не лише виробників медичного кисню, а й постачальників. Насправді ж рідкий медичний кисень тоді виготовляли лише 6 підприємств.

Найбільшим посередником між лікарнями й заводами є "Кріогенсервіс" - у 2020 році це було найбільше підприємство, яке задовольняло потреби понад 400 лікарень України. Але через пандемію СOVID-19 у грудні минулого року медичного кисню стало критично бракувати.

"Проблема в тому, що договори з лікарнями та виробниками, які ми укладали на початку 2020 року, не могли передбачити COVID-19. Зараз кожній лікарні треба у два-три рази більше кисню. Головні лікарі щодня дзвонять нам і кажуть: "Дайте більше кисню". Ми відповідаємо, що не маємо. Можемо дати тільки те, що є в угоді, бо більше не дає завод", — розповідав Олег Настасяк, керівник юридичної групи "Кріогенсервісу".

За даними 2020 року, найбільше кисню (26,9 %) продала згадана вище компанія "Кріогенсервіс" — на 48,3 мільйона гривень. За весь час вони доставили в лікарні 388 тис. м³ газоподібного та 2 875 тонн рідкого кисню.

Компанія "Львівкисень" доставила лікарням 1 425 тонн рідкого медичного кисню на 31 мільйон гривень. Вона йде наступною на ринку після "Кріогенсервісу" та займає 17,3% від загальної вартості всіх угод. Компанія закуповувала кисень у найбільшого виробника західної України — "Львівського хімічного заводу". Від початку року вони продали рідкого та газоподібного кисню на суму 27,5 млн грн, що займає 15,3 % від загальної суми.

Як розповів "Суспільному" заступник голови МОЗ Олександр Комаріда, загалом у списку виробників та посачальників медичного кисню наразі 22 підприємства – над розширенням списку ретельно працювали, особливо минулою весною. Регламентні ж роботи, через які зупинилося виробництво, компаніям потрібні. А от нарікати на невчасність не варто – мовляв, пік нинішньої хвилі ми ще не пройшли, а "коли кисень буде найбільш необхідним, ці заводи будуть працювати". 

Головне фото: depositphotos.com

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme