Кінець ери вільного інтернету в Україні: Як не стати кібержертвою

Верховна Рада ухвалила проект закону №3014 про електронні комунікації з пропозиціями президента Володимира Зеленського. Чи завершиться після цього ера вільного інтернету в Україні

Ірина Жукевич
Журналіст
Кінець ери вільного інтернету в Україні:…
Фото: depositphotos.com, коллаж: Depo.ua

Передбачається, що законопроект врегулює питання обсягу і порядку доступу до інтернету, та, окрім цього, у ньому є підводні камені.

Згідно з законопроектом №3014, президент вважає за необхідне збереження наявного в ЗУ "Про телекомунікації" підходу до визначення структури власності юридичних осіб. Йдеться про операторів телекомунікацій, які здійснюють діяльність з надання послуг з технічного обслуговування і експлуатації багатоканальних цифрових мереж ефірного теле- та радіомовлення із загальнонаціональним покриттям. У положеннях закону, що регулюють доступ до інформації про споживача та про електронні комунікаційні послуги, отримані кінцевим користувачем, пропонується врахувати ситуації, які вимагають екстрених дій державних органів у разі загроз національній безпеці, економічному добробуту та правам людини.

Так, фахівець з інформаційної безпеки Костянтин Корсун впевнений, що цей законопроект вплине на інтернет в Україні негативно.

"В Україні закінчилася ера вільного інтернету. Разом з ерою дешевого та якісного інтернету. Почалася ера дорого, неякісного, чекістсько-мусорського інтернету. Що сталося? Рада таки проголосувала за закон №3014, яким фактично проголошується священне право "таваріща майора" контролювати українських користувачів всесвітньої Мережі, не встаючи з крісла та не парячись судовими рішеннями. Просто натискаючи кнопки", – пише він у Facebook.

Так, за його словами, обладнання для тотального цифрового стеження за українцями тепер зобов’язані купляти самі провайдери, а це вже історія про перерозподіл величезного ринку доступу до інтернету в Україні.

"Обладнання для стеження коштує мільйони доларів, а значить дрібні провайдери (яких більшість) вимруть як клас і у країні залишаться 10-15 провайдерів, які монополізують ринок та вкрутять ціни до рівня "новий Bugatti кожного тижня". Тобто разів у десять. Зі свободою інтернету та розповсюдженням інформації тепер у нас буде як на Росії: у кожного провайдера стоятиме "чорна скринька", через яку йтиме весь трафік", - прогнозує експерт. Тепер, за його словами будь-який поліцейський може ретельно роздивитися будь-якої миті, у всіх подробицях, по кожному користувачу. Усе: на які сайти ви заходили, які логіни-паролі вводили, про що листувалися електронною поштою, які картиночки роздивлялися та пересилали, чиї пости лайкали, яке відео дивилися.

Корсун додає, що всі дані усіх користувачів складатимуть у колосальні бази даних, і, імовірно, правоохоронці ними торгуватимуть, тому українцям варто захищатися самотужки.

Експерт дає такі поради, як не стати кібержертвою:

Не користуйтеся стільниковим зв’язком

Це варто робити тому, що будь-який дзвінок в Україні легко перехопити, окрім того, у всіх операторів мобільного зв’язку давно використовуються "чорні скриньки", які зберігають дані всіх користувачів.

Використовуйте месенджери, які шифрують дані

Корсун радить використовувати месенджери Signal, Wire та Threema.

Постійно використовуйте VPN

VPN допоможе шифрувати передачу даних та уникнути незаконного прослуховування трафіку.

Depo.ua також запитав про кібербезпеку в керівника відділу консультування з управління ризиками однієї з аудиторських компаній Великої четвірки Максима Батуренка.

"Для того, щоб не стати кібержертвою потрібно захищати особисту інформацію. Вона не має бути у загальному доступі, або ж має бути захищена необхідними засобами, паролями. Ці паролі, звичайно, не мають бути однаковими для всіх сервісів, якими ви користуєтесь. Тому що якщо хтось якимось чином отримав чи дізнався пароль від вашого gmail-акаунту – відповідно, якщо ви користуєтесь таким самим паролем для facebook чи інших соцмереж – людина отримає повний доступ до всього вашого віртуального надбання, можна сказати майна", – пояснює він.

Щодо VPN, його потрібно обов’язково використовувати, якщо ви підключаєтесь до вайфаю в кафе чи іншому публічному місці. Тоді ваш трафік не зможе перехопити зловмисник і заволодіти якоюсь інформацією, особливо це важливо, якщо ви робите якийсь платіж онлайн.

"Ці дані можуть перехопити у банку, який ви використаєте, хоча це малоймовірно. Ймовірніше, що перехоплять дані під час користування якимось онлайн-сервісом оплати на веб-сайті – там пароль може передаватися у відкритому вигляді. Тому якщо ваш трафік буде перехоплений – зловмисник може дізнатися ваш логін та пароль і потім його використовувати для того, щоб замість вас отримати доступ до рахунку та провести якісь злочинні дії.  Якщо ж ви використовуєте VPN, то вибудовується захищений канал зв’язку між вашим пристроєм та тим сервісом, до якого ви маєте отримати доступ", – пояснює він.

Що ж стосується нового законопроекту – Батуренко не береться робити прогнози. Каже, спершу треба буде подивитися як це працюватиме.

Фото: depositphotos.com, коллаж: Depo.ua

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme