Катастрофічно бракує персоналу: Лікар розповіла про ситуацію у лікарнях, де приймають хворих з COVID-19

У столичних лікарнях, які лікують хворих з коронавірусом COVID-19, критично не вистачає медичного персоналу. При цьому обіцяні доплати отримують далеко не всі медики, які залучені до боротьби з COVID-19

 

Катастрофічно бракує персоналу: Лікар ро…
Фото: Facebook Ярослави Дубневич

Про це розповіла лікар Ярослава Дубневич, яка працює в одній із столичних лікарень, на своїй сторінці у Facebook, передає Depo.ua.

Вона розповіла, що кількість захворювань побільшала, також більшає хворих з пневмоніями та важким перебігом хвороби.  

"По Києву в лікарнях, що приймають ковід-пацієнтів критично не вистачає медичного персоналу. Зокрема у моєму відділенні інтенсивної терапії (реанімації) на 9 ліжок ситуація така, що майже весь місяць на день працює лише одна медична сестра без санітарки. Частина цих медичних сестер перекинуті з інших медичних відділень та не мають досвіду роботи в реанімації (навіть в/в периферичний катетер не можуть поставити), що залишає лікаря сам на сам з важкими хворими, які якраз і потребують інтенсивного догляду", – зазначила Дубневич.

Тому, за її словами, лікарі змушені робити і медсестринську, і санітарну роботу (виносити судна, зливати сечу, мити, прибирати і т.д.).

"Причин для такої ситуації декілька: половина медичних сестер – студенти, в яких розпочинається навчальний рік і вони переходять на 0,5 ставки; виснаженість медперсоналу (5 медсестер звільнилося за останній місяць, бо просто вже не витримували важко працювати за "нічого"); захворюваність медперсоналу і т.д", – зазначила лікар.

Другий фактор, який не додає ентузіазму медикам, – це зарплати.

"Те, що лікарі отримують мізерні зарплати і грошову допомогу з міського бюджету всі знають. Так звані "кличковські" 4000 грн, які при оподаткуванні перетворюються в 3180. На рахунок доплати лікарям, які працюють з ковід-пацієнтами - її (і то з великими перебоями) отримували лише медичні працівники лікарень першої лінії. Ні за одного пацієнта з підтвердженим діагнозом COVID-19, які так чи інакше потрапляли в наше відділення і проходили інтенсивне лікування, ніхто доплати не отримав", – повідомила Дубневич.

Вона зазначила, що були періоди, коли лікарі і середній медичний персонал "практично  жили у відділенні тижнями".

"Виплив дуже цікавий момент, що виявляється обіцяне підняття зарплати "на 300%" від окладу у лікарнях, що приймають COVID-19, насправді є підняттям зарплати "ДО 300%". Тобто, будь-яка сума менше цих трьох окладів. Звісно ж всі лікарі також знають, що випадки, коли медичні працівники заражаються на робочому місці і хворіють, не оплачуються ніяк", – обурюється лікарка.

Також наразі не найкраща ситуація з забезпеченням та обладнанням у лікарнях Києва.

"Якщо говорити про ЗІЗ (засоби індивідуального захисту), то можна сказати, що зараз ситуація більш-менш спокійна. Щодо апаратів ШВЛ (штучної вентиляції легень) - колеги добре знають, що реально, щоб лікувати пацієнтів, у яких розвивається важке ушкодження легень на фоні вірусної пневмонії, необхідні апарати високого класу. Так, у моєму відділенні, загалом, апаратів на балансі (з тими, що в операційних) - 12. Але з них реально допомогти можуть лише 5, з яких лише в трьох є режим неінвазивної вентиляції і лише в одного є і цей режим, і вмонтований зволожувач повітря, що є обов’язковим для проведення ШВЛ пацієнтам з важкими пневмоніями. Цей апарат від швейцарської  фірми Hamilton ми отримали лише близько двох тижнів тому від спонсорів (будемо говорити і про позитивні моменти). Також ще один апарат Carina був отриманий протягом карантину; до цього ситуація була ще гірша", – розповідає лікар.

За її словами, у її відділенні з 9 функціональних ліжок в реанімації реально функціональними, тобто таким, що регулюються є лише 2-2,5.

"Варто сказати, що в лікарні немає газового аналізатора крові, без якого не може обходитися повноцінний моніторинг та лікування пацієнтів з пневмоніями, нирковою недостатністю та  багатьма іншими важкими захворювання, що лікуються у відділенні інтенсивної терапії. Частково виходимо з положення  тим, що набираємо кров в спеціальні шприци і відправляємо родичів в Інститут Серця для виконання цього аналізу. Знову ж тут скоріше ситуацію зрозуміють лише колеги", – зазначила Дубневич.

Водночас вона вважає, що COVID-19 за перебігом захворювання можна вважати не страшнішим за грип.

"Але і грип щороку забирає життя, просто ми до цього вже звикли. Особливість вірусу в тому, що він легко поширюється і не має вираженої сезонності перебігу як у захворювань спричинених вірусами грипу та ін. В переважній більшості хвороба переноситься легко. Але у близько 5% хворих розвиваються важкі пневмонії з, на жаль, високою смертністю. Якщо пацієнт настільки важкий, що потрапляє в реанімацію, то шанси у нього 50/50, а якщо є хронічні супутні захворювання, то ще менше. Це статистика наших закордонних колег (де система охорони здоров‘я є набагато розвиненішою та укомплектованою) та вже наш власний досвід", – написала Дубневич.

Лікар також назвала специфічні симптоми захворювання COVID-19:

  • повна втрата нюху (не плутати з закладеністю носа);
  • кашель без виділення мокроти або з невеликою кількістю мокроти (особливо на початку хвороби);
  • задишка в спокої чи при фізичних рухах;
  • втома;
  • може бути діарея.

За її словами, особливістю перебігу пневмоній часто (не завжди) є невідповідність ступеню важкості пневмонії до суб‘єктивних відчуттів пацієнтів, особливо на початку захворювання.

"Наприклад, пацієнт, в якого не враженими були практично лише верхівки легень, а насиченість кисню крові була нижче 70 %, не відчував задишки в спокої (тільки при фізичних навантаженнях) і не до кінця на початку хвороби розумів, чому знаходиться саме в відділенні інтенсивної терапії", – розповіла лікар.

Дубневич також перерахувала позитивні моменти, що вселяють надію у боротьбі з епідемією коронавірусу:

1. На даний момент ситуація ще не є безнадійно критичною.

2. Складається враження, що штам вірусу в Україні менш агресивний, порівнюючи з тим, що був в Ухані, Італії, Британії т.д.

3. Лікарі в Україні володіють достатньою кваліфікацією для лікування COVID-19 (особливо, якщо мають для цього все необхідне та працюють в належних умовах).

4. В суспільстві є поширена думка, що лікарі бояться та відмовляються лікувати COVID-19 пацієнтів. Лікарі не відмовляються це робити і продовжують працювати в нелегких умовах. Але боятися за своє здоров’я та, головне, здоров‘я рідних-близьких - це нормально. Ми вже давно звикли працювати і кожен день контактувати з пацієнтами з туберкульозом, гепатитами, СНІД і т.д.

5. За час карантину, дякуючи спонсорам та волонтерам, більшість медичних закладів наростили кількість необхідного обладнання та засобів захисту.

Поради Ярослави Дубневич, що роботи далі:

1. Не панікувати.

2. Дотримуватися базових правил карантину.

3. З розумінням ставитися до можливостей роботи медичної системи і адекватно щодо свого стану здоров‘я.

"Звертайтеся до сімейного лікаря, як тільки відчуваєте занедужання, не зволікайте. Дотримуйтеся рекомендацій лікаря. Для госпіталізації в лікарню є чіткі показання. Якщо визначено, що ви можете лікуватися вдома, то ізолюйтеся і лікуйтеся вдома. Якщо Ваш стан вдома погіршується (наростає задишка, посилюється кашель, піднімається висока температура), повідомте сімейного лікаря, або ж в нічний час доби зателефонуйте 103. Необхідно віднайти розумну "золоту середину" - не потрібно скандалити, що Вас "нещасних" з температурою 37,3 і без задишки відмовляються госпіталізовувати, але і не треба відчуваючи, що Вам гіршає продовжувати самолікування вдома чи чекати доки вже не можна буде терпіти", – написала медик.

Нагадаємо, станом на ранок 7 вересня в Україні зафіксували вже 138 068 випадків захворювання на коронавірусну інфекцію

Читайте також: Україна на карантині до 31 жовтня: Що відбувається (ХРОНІКА)

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"