Як зберегти талію на відпочинку в Туреччині

Страви турецької кухні настільки різноманітні й смачні, що доведеться дуже постаратися, щоб не погладшати за тиждень-два відпочинку

Як зберегти талію на відпочинку в Туречч…

Турецький гамбіт

Збираючись пообідати за східним звичаєм, відразу виріши, від яких страв доведеться відмовитися, щоб дістатися десерту, радить ДеПо. Подібно досвідченим шахістам, так чинять справжні гурмани, адже гамбіт - початок шахової (а в нашому випадку - в їстівної) партії, в якій заради якнайшвидшого переходу в напад жертвують фігурою або пішаком. Ну ось, скажеш ти, ще й бенкет горою не почався, а вже від чогось доведеться відмовитися. Не засмучуйся, адже наша з тобою мета - не тільки дійти до десерту, а й насолодитися ним від душі і при цьому зберегти талію.

Зважена відмова

Вона необхідна, якщо ти хочеш по-справжньому оцінити всі переваги турецької кухні, не розпилюючи свій апетитний запал по дрібницях. І пам'ятай, що на кухню цю вплинули арабська, вірменська, грецька, єгипетська, італійська, французька і навіть російська «сестри». Втім, незважаючи на такий «сімейний пресинг», у турецької кухні типово середземноморський характер. Місцеві кухарі боготворять дієтичні продукти - зелень, крупи, овочі, фрукти і горіхи, але вважають, що в кожній страві повинен переважати смак основного інгредієнта. А маскувати його різними соусами або приправами - дурний тон. Баранина просто зобов'язана бути бараниною, рис - рисом, а баклажани - захоплювати своїм неповторним «баклажанним» смаком.

Вирішуючи, на яких саме стравах зупинити свій гурманський вибір, пам'ятай, що турецька кухня ділиться на «оливкову» і «фаршировану». З цієї причини більшість овочевих страв існують у двох варіантах: у вигляді холодних закусок і гарячих страв. Простіше кажучи, кабачки, баклажани чи помідори ти можеш скуштувати як у вигляді салату, так і у вигляді холодного соте (без оливкової олії в обох випадках не обійтися), а якщо ці овочі начинити м'ясним або овочевим фаршем, стушкувати або запекти, то вони перетворяться в гарячу страву під назвою каймали або долма. Тож, необачно зробивши замовлення, можна виявити на столі холодні і гарячі варіації на тему одного і того ж продукту.

Ненудний обід по-турецьки        

Почни свій обід з маленьких листкових трубочок або великих слойок під назвою берек, фаршированих, приміром, гострою бринзою, шпинатом, рибою або м'ясом. Потім можна плавно перейти до закусок: бринзи, квасолі, маслинам і, звичайно ж, бастурми - гострої в'яленої яловичині. А до м'яса, до речі, добре б замовити овочевий салат чобан (так званий «салат пастуха»). До його складу входять рубана зелень (петрушка і кінза), цибуля або часник, а також огірки, помідори й оливкова олія.

Взагалі ж зі стравами із зелені та овочів будь обережна - турецькі кухарі обожнюють додавати в них гострий червоний перець. Мабуть, найбільш невинний варіант являє собою хайдарі - зелень декількох сортів (часник і кріп - незмінні інгредієнти) в айрані або йогурті. Під назвою зейтіньяли найчастіше ховається ошпарена зелень з цибулею, часником і лимоном - її подають до багатьох других страв. А от з адімли жарти погані - ця гостра овочева суміш із пасированої моркви, картоплі, стручкової квасолі, кабачків і томатів, яка може викликати в роті справжню пожежу.

Потім цілком логічно буде перейти до перших страв, наприклад, сочевичного або томатного супу в холодну пору року, а влітку, звичайно ж, варто скуштувати джаджик. Це щось на зразок нашої окрошки, яку готують зі свіжих огірків, заправляють йогуртом і приправляють свіжими пряними травами. А ще не зайвим буде знати, що пряні трави місцеві кухарі використовують в гомеопатичних дозах. В якості ж традиційної рідкої приправи до твоїх послуг завжди лимонний сік, йогурт і оливкова олія, які грають роль «свити» для овочевих або м'ясних «султанів».

На друге в Туреччині найчастіше подають плов. Раджу тобі спробувати не звичайний рисовий, а приготований з пшеничних зерен, зварених в м'ясному бульйоні з додаванням помідорів і зеленого перцю. Але краще спробуй турецький шашлик кебаб, який готують на відкритому вогні. Варіантів маса, адже кебаби в Туреччині роблять не тільки з м'яса, але й з риби, курки і всіляких м'ясних фаршів, приправлених горіхами і пряною зеленню.

Традиційний шампурний шашлик називають тут шиш-кебаб. А донер-кебаб - один з варіантів шаурми - готується приблизно так: тонкі пласти яловичини і баранини по черзі щільно нанизуються на вертикальний рожен і обсмажуються на повільному вогні. Коли м'ясо по краях готове, невеликі шматочки зрізаються і подаються на стіл. Якщо ж тобі більше сподобалася назва тандир-кебаб, то знай, що це бараняча туша, яка цілою запечена у спеціальній ямі, викопаній в землі.

Солодке життя

Після обіду традиційно подають десерти. Найпопулярніші і, головне, корисні для фігури - фруктові. Навесні до столу подають полуницю, суницю, черешню і абрикоси; влітку - персики, кавуни, дині і виноград; восени - зелений і червоний інжир, сливи, яблука, груші і айву; взимку - апельсини, мандарини і банани. А якщо захотілося фруктів несезонних, то до твоїх послуг їх сушений варіант або джеми, варення та мармелад. Турецькі хіти - мармелад з айви, кислий вишневий джем і приголомшливе варення з пелюсток троянд. А ще дуже популярні десерти на молоці - кисіль, рисовий сютлач і кешкюль з мигдалем.

Що ж до солодощів, то від їхнього величезного вибору може легко закрутитися навіть найбільш дієтично налаштована голова. А від слів пахлава, рахат-лукум, халва і шербет в роті насправді стає солодко. Але найпоширенішим видом турецького десерту, звичайно ж, є пахлава. Традиційний варіант її приготування вимагає досить багато часу і коротко виглядає так: тісто розкачують на 8 тонких шарів і перешаровують їх солодкою начинкою з фісташок, волоських горіхів і фундука.

А ще зверни увагу на знамениті турецькі пудинги мухаллебі. Їх готують з молока з крохмалем і рисовим борошном, без яєць і масла, від чого вони виходять дуже легкими і ніжними. В пудинги додають лимони, апельсини, рожеву воду, а іноді навіть шматочки курячої грудки. Більш «важким» десертом вважається локма - обсмажені у фритюрі шматочки дріжджового тіста, просочені солодким сиропом.

Що пити будеш?

Після стількох незвичних страв і солодощів пити хочеться неймовірно. У Туреччині спрагу традиційно втамовують охолодженою водою (про її користь, як бачиш, знають і турки). Але якщо для тебе це занадто простий варіант, замов айран - холодний йогурт, розбавлений водою, або фруктовий фреш. А якщо хочеш збадьоритися, то спробуй, ні, не каву, а місцевий варіант чаю. До речі, саме чай є для турків головним джерелом кофеїну, адже в Туреччині його не заварюють, а варять і подають у спеціальних маленьких прозорих склянках, щоб показати незвично насичений колір напою і зберегти його гарячим.

З міцних напоїв зверни увагу на виноградну горілку з анісом - раки. Тільки от подають її на початку обіду, а не після, і не у всіх турецьких ресторанах (мусульманська країна все ж таки). І знай, що пити раки в чистому вигляді тут не прийнято. Попроси розбавити горілку холодною водою (з розрахунку 1:3) і будь готова побачити в чарці каламутну суміш, яку за білявий відтінок турки прозвали «левовим молоком». Закусувати ж раки найкраще мезе. Типовий набір цієї закуски включає в себе мариновані овочі, рибу, салати, холодні овочеві страви, маленькі пиріжки, смажені мідії або кальмари, яйця, фаршировані рибою і, звичайно, густий соус з йогурту з часником.

І якщо тобі довелося під час турецького обіду з «гамбітних» спонукань відмовитися від багатьох ласощів, не засмучуйся, ти можеш приготувати їх сама.

Імам Баялди (запечене м'ясо)

Інгредієнти:

- 400 г м'якоті яловичини

- 6 яєць

- 3 великих баклажана

- 1 склянка оливкової олії

- 1 велика цибулина

- 3 великі помідори

- 3 ст. ложки пшеничного борошна

- пучок зеленого салату

- сіль і чорний мелений перець за смаком

Приготування:

Промиті і обсушені баклажани запекти в духовці, очистити від шкірки, нарізати скибочками, посолити і залишити на кілька хвилин, щоб пустили сік. Дрібно нарізану цибулю і скибки помідорів протушкувати з 1 ст. ложкою оливкової олії, зняти з вогню і поперчити. Баклажани злегка віджати, запанірувати в борошні, змочити у збитому яйці і обсмажити на олії. М'ясо пропустити через м'ясорубку, посолити і поперчити.

У змащену маслом форму укласти шарами баклажани, рубане м'ясо і тушковані з цибулею помідори, чергуючи шари так, щоб зверху виявився шар баклажанів.

5 яєць, що залишилися, збити і залити ними укладені у форму продукти. Запікати в духовці протягом однієї години до утворення золотистої скоринки.

Подавати на стіл у формі для випічки.

Десерт «Хиткі міражі»

Інгредієнти:

- 500 г морозива

- 4 великих соковитих груші

- 1 склянка цукрової пудри

- 1 склянка води

- 100 г шоколаду

- 1/2 склянки сухого білого вина

- 1/2 ч. ложки ванільного цукру

Приготування:

Цукрову пудру змішати з 1 склянкою води і вином до повного розчинення. Додати ванільний цукор, прогріти цю суміш на сильному вогні протягом 10 хвилин і зняти з вогню. Груші очистити, розрізати навпіл, видалити серцевину, опустити в теплий сироп, поставити на вогонь і проварити 3 хвилини. Знявши з вогню, остудити, потім вийняти груші з сиропу, відкинути на друшляк і охолодити.

Перед подачею розкласти в креманки по 2 кульки морозива і 2 половинки груші, а потім полити розтопленим шоколадом.

Раніше ДеПо  розповів, як домогтися французької талії.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme