Кабмін дав старт медреформі: пацієнти обиратимуть лікарів (ХРОНІКА)

Сьогодні Кабінет Міністрів затвердив проект план провадження медичної реформи, розрахований на 4 роки

Кабмін дав старт медреформі: пацієнти об…

Відповідне рішення ухвалене під час засідання уряду, передає Depo.ua.

Головний принцип медреформи – гроші йдуть з пацієнтами, які укладатимуть контракти з лікарями, яких самі ж і оберуть, при чому за державний кошт.  

Запровадження нової моделі фінансування  охорони здоров'я заплнановане в три етапи - до 2020 року.

Отже, уряд розпочинає кардинальне реформування сфери охорони здоров’я. 

На першому підготовчому етапі у 2017 році буде запроваджено нову модель фінансування меддопомоги на первинній ланці, а також розпочнеться впорядкування мережі стаціонарів вторинного рівня через створення госпітальних округів.

У січень-червені 2017 року планується забезпечується можливість укладення договорів на первинне медико-санітарне обслуговування між громадянами та вільно обраними ними сімейними лікарями. 

Перший квартал 2017 року - затверджується перелік послуг, що входять до гарантованого рівня меддопомоги для первинної ланки, а також норматив на одного пацієнта для оплати послуг лікарю за надану допомогу.

На другому етапі - у 2018 -2019 роках планується введення в дію державного гарантованого обсягу меддопомоги на всіх рівнях та початок його фінансування через національного замовника.

На 3 етапі (2020 рік) – налагодження повноцінного функціонування нової системи фінансування охорони здоров’я

У Кабміні розраховують, що тривалість реформи дозволить забезпечити належний соціальний захист громадян, перепідготовку медичних працівників, акумулювати бюджетні кошти та залучити  інвестиції для розвитку і перепрофілювання  медичних закладів, створення електронних реєстрів, електронної системи обміну медичною інформацією.

Крім того, плануєються такі новації:

- запропонована модель обов’язкового державного медичного страхування використовується в багатьох країнах, зокрема, майже в половині країн – членів ЄС – Великобританії, Іспанії, Італії, Ірландії, Скандинавських країнах.

- громадяни здійснюють передоплату за медичне обслуговування у вигляді сплати загальних податків до держбюджету. Жодних додаткових податків чи платежів від громадян не вводиться.

- виплати для лікування окремої людини не прив’язані до розміру її індивідуальних внесків.

- медичні заклади переходять на договірні стосунки з державою і отримують фінансування залежно від кількості громадян, яким надали меддопомогу. Вони конкурують за пацієнтів.

- громадянин зможе вільно обрати лікаря, з яким підпише угоду на обслуговування. Кошти лікарю за пацієнта перераховують з держбюджету.

- вартість медичних послуг покривається страховою системою повністю або частково. У випадку часткового покриття, пацієнт буде здійснювати офіційну спів-оплату за послугу або ліки. Підходи до встановлення розмірів спів-оплати будуть чітко визначені і єдині для всієї країни.

- запровадження нової моделі фінансування здійснюється в межах частки видатків держбюджету, що виділяється на охорону здоров’я.

- добровільне приватне страхування може використовуватись для фінансування спів-оплати за послуги, більша частина вартості яких покривається державою,

- органи місцевої влади можуть з місцевих бюджетів оплачувати додаткові медичні послуги  для мешканців громади, а також забезпечувати розвиток комунальних закладів охорони здоров’я, наприклад,  купувати медичне обладнання.

В уряді констатують, що загальний обсяг витрат на охорону здоров’я в Україні приблизно такий же, як в Польщі, але на відміну від поляків, українці більшу половину витрат на лікування сплачують самостійно. 

Тому, згідно з планом:

- відбувається перехід від фінансування лікарняних стін та ліжок до оплати результату – фактично пролікованого пацієнта,

- гідна оплата праці лікаря, яка залежить від  результату – кількості пацієнтів, яким надано медичну допомогу,

всі державні та комунальні медзаклади отримають фінансову та управлінську автономію, що підвищить ефективність їх діяльності, стимулюватиме покращення якості надання послуг.

У перше півріччя 2017 році система первинної меддопомоги буде фінансуватися через фінансування з бюджетів міст обласного значення, районних бюджетів, бюджетів об’єднаних територіальних громад, а в другому  - через національного замовника (новий центральний орган виконавчої влади) із запровадженням оплати постачальникам на договірній основі. Цей орган також здійснюватиме контроль за дотриманням медзакладами належного виконання договорів на постачання мед послуг. При ньому буде утворено Раду пацієнтського контролю.

Державний гарантований пакет медичної допомоги поширюватиметься на всіх громадян України та включатиме:

- первинну медичну допомогу,

- екстрену медичну допомогу (у т.ч. в стаціонарі),

- основні види амбулаторних послуг за направленням лікаря первинної ланки (терапевта, педіатра, сімейного лікаря),

- сновні види стаціонарної меддопомоги за направленням лікаря первинної ланки чи лікаря-спеціалісти.

- амбулаторні рецептурні лікарські засоби, вартість яких відшкодовується через механізм реімбурсації (з 1 квітня 2017 року такий механізм застосовується для лікування серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу та бронхіальної астми),

- послуги первинної та екстреної меддопомоги покриватимуться державним медстрахуванням повністю. Вартість інших послуг буде покриватися повністю або частково.

- тарифи на оплату медпослуг будуть уніфіковані і єдині на всій території країни.

Крім того, планується:

- впорядковати мережу медзакладів  вторинної (спеціалізованої) допомоги в рамках формування госпітальних округів,

- перепрофілювати мало завантажені і погано оснащені лікарені, які не можуть надавати якісну допомогу. Хірург, що здійснює лише кілька серйозних хірургічних втручань на місяць, не може надати якісні і безпечні послуги, він втрачає кваліфікацію,

- гарантовати наявність сучасної багатопрофільної лікарні в кожному госпітальному окрузі

 Також розроблені критерії для визначення меж госпітального округу:

-          наявність принаймні однієї багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування

-          забезпечення доїзду до лікарні інтенсивного лікування за час, що не перевищує 60 хвилин

Госпітальні округи утворюються за пропозицією ОДА, затверджуються урядом.

***

15:19. Десять кроків до нової медицини: у МОЗ відзвітували про ухвалені документи

Кабінет Міністрів України ухвалив10 поставно, які закладають засади реформування системи охорони здоров’я в Україні

11:20. Гроші йдуть за пацієнтом: Кабмін затвердив концепцію медреформи на 4 роки

Сьогодні Кабінет Міністрів України затвердив план впровадження медичної реформи, розрахований на 4 роки

11:12. У МОЗ пропонують механізм співоплат людей та держави за лікарські послуги

У Міністерстві охорони здоров'я пропонують спільну оплату людей і держави, за послуги, які не покриває бюджет

"Ті послуги, які держава покрити не може, мають покриватись приватним медичних страхуванням та механізмом легальних співоплат", - заявив заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк.

11:00. Ковтонюк: Податки йтимуть не на "стіни лікарень", а на людей

Система медстрахування має перерозподілити кошти що йдуть на охорону здоров'я не на лікарні, а на послуги пацієнтам.

11:00. Пацієнти обиратимуть лікарів і укладатимуть з ними контракти за держкошт, – МОЗ

Уже з наступного року українці будуть укладати контракти з обраними лікарями, а держава оплачуватиме

"Буде вільний вибір лікаря, відкріпляємо  пацієнтів від дільниць, де вони перебувають. Кожен зможе обрати лікаря, якого він захоче. На контрактній основі – укладає угоду, що ми в тебе лікуємося. Ми оплачуємо - Національна служба здоров’я", - оголосив повідомив заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк і додав, що уряд планує до кінця наступного року створити цього національного страховика.

10:52. МОЗ: Пацієнти мають платити лише за "лічильниками"

Пацієнти мають платити за послуги і лише за "лічильниками"

"Дуже гарна аналогія з лічильниками. Ми повинні і в медицині поставити лічильники, і щоб пацієнти платили лише за послугу", - повідомив заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк.

10:45. Супрун обіцяє здешевшання ліків

За наступного року імпортні ліки мають подешевшати

Про це під час засідання уряду заявила виконувач обов’язків міністра охорони здоров’я Уляна Супрун.  Вона додала, що для цього уряд працює над спрощеною  реєстрацією ліків зі США, Японії та інших країн.

10:3 Гройсман планує на 20-30% зменшити смертність від серцево-судинних захворювань

Уряд за допомогою медичної реформи планує зменшити смертність від серцево-судинних захворювань на 20-30%

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme