Іван Драч про Росію, кування нації і пустобрехів у вишиванках: ТОП-12 цитат

Сьогодні виповняється рік по Івану Драчу. Видатний український письменник помер на 82 року життя

Depo.ua зібрав визначні цитати із творів та інтерв'ю письменника, які розкривають його світогляд.

"Бог все поставить на мiсце, а ти йому все ж поможи"

"Хто спить на землi — не боїться упасти"

"Коли людина не встане з колiн, то вона недалеко зможе пройти"

"Україно, дозволь мені серед твого безголов'я головою тривожною прорости!"

"Як заступник секретаря комсомольської організації я вів ідеологічне навчання в університеті. Кожної п'ятниці я на політінформації читав розповідь про те, що відбувається у світі. Раз я сказав, що "прокляті сталіністи душили танками наших людей у Караганді". На другий день виходжу з бібліотеки університету. Не встиг зоглядітися — мене двоє попід руки в машину посадили і везуть у КДБ..."

"Русскій мір" буде приходити завжди. Це лінія російського імперіалізму. Він може бути царським, комуністичним, путінським, але завжди буде залишатися імперіалізмом. Нам треба навчитися жити поруч з цією страшною імперіалістичної країною. Так, як євреї навчилися жити поруч з Палестиною. Нам нікуди діватися. Виходу немає"

"Дивіться на культуру та музику всеобійменно, вивчайте грунтовніше нашу. Наші знання про культуру, у тому числі про культуру нашого ворога, роблять нас багатшими"

"Біда мого виховання в тому, що я спершу сприймав російську культуру, а вже потім став читати "Будденброків", "Святого Йосипа". Ходив Парижем, дивився на пам'ятник Монтеню і думав: "Чого я так пізно до тебе прийшов?"

"Можна притулитися до землі - і буде енергія. Я можу навіть підзаряджати інших - я люблю своїх людей. Люблю також своє село, де черпаю енергію. Люблю місто, в якому живу, попри те, що воно до мене жорстоко ставиться, попри те, що воно вбило мого сина (син поета Максим помер через мозкову травму, але обставини залишаються невідомими - ред.) Я люблю Київ-убивцю. Намагаюся зрозуміти, за що. Це трагічно і боляче"

"Саме зараз, незважаючи на кровопролиття, кується нація"

"У всьому, що відбувається в Україні, винні насамперед ті п'ять президентів, двадцять прем'єрів, тисячі депутатів, серед них і я, грішний. Вину є на кого сперти, але справа в тому, як дати раду усьому цьому"

"Коли ми починали Рух, ми боролися за вільну людину у вільній, незалежній країні. На жаль, незалежність – яка б вона там не була! – є, а вільної, незалежної людини немає. У нас є пустобрехи у вишиванках, які цю вишиванку пускають аж до ширінки штанів, і часом, як дивишся на це все, то стає страшно"

Довідка. Драч народився у родині робітників радгоспу. Після закінчиння університету почав працювати у "Літературній газеті". В цьому ж виданні у 1961-му дебютував як поет: газета опублікувала його поему-трагедію "Ніж у сонці". Багато поезій Драча були критичними до радянської влади, але сам поет у 1959 вступив до КПРС і залишався членом партії до 1990-го.

Певний час підтримував зв'язки з дисидентами, але після серії арештів написав відкритий лист, де покаявся у спілкуванні з опозиціонерами.

Вийти з комуністичної партії вирішив, коли влада стала душити демократію у Литві.

"Ми з соратниками активно виступали проти цього, вийшли з КПРС. І стали думати, що і як робити, яку організацію створювати", - зазначав Драч у ЗМІ.

Так з'явився Народний Рух України, а сам поет обраний його першим головою.

У творчий доробок Івана Драча входять поетичні збірки "Соняшник", "Київське небо", "Шабля і хустина", "Храм сонця" та ін.

Написав сценарії до фільмів "Криниця для спраглих", "Дід лівого крайнього", "Вінчання зі смертю".

Отримав Шевченківську премію та Державну премію СРСР.

У 2006-му здобув звання Героя України.

Депутат Верховної Ради I, III і IV скликань.

У 2015-му у харківському видавництві "Фоліо" побачила світ збірка Драча "Сатирикон". У книзі є вірш-звернення "До мільйона московських хохлів", у якому поет запитує українців, що живуть в російській столиці, ким вони себе насправді почувають, а також поезія "Лугандонія". "Президенти — всі у схроні! Завжди — на кордоні я… А під серцем, як змія, клята Лугандонія!.." - пише Драч.

Головне фото: glavcom.ua

В матеріалі використані цитати Драча із інтерв'ю для facty.ua, 112.ua, "Укрінформ", gazeta.ua, Дивись.Info

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна