Іван Драч про Росію, кування нації і пустобрехів у вишиванках: ТОП-12 цитат

Сьогодні виповняється рік по Івану Драчу. Видатний український письменник помер на 82 року життя

Іван Драч про Росію, кування нації і пус…

Depo.ua зібрав визначні цитати із творів та інтерв'ю письменника, які розкривають його світогляд.

"Бог все поставить на мiсце, а ти йому все ж поможи"

"Хто спить на землi — не боїться упасти"

"Коли людина не встане з колiн, то вона недалеко зможе пройти"

"Україно, дозволь мені серед твого безголов'я головою тривожною прорости!"

"Як заступник секретаря комсомольської організації я вів ідеологічне навчання в університеті. Кожної п'ятниці я на політінформації читав розповідь про те, що відбувається у світі. Раз я сказав, що "прокляті сталіністи душили танками наших людей у Караганді". На другий день виходжу з бібліотеки університету. Не встиг зоглядітися — мене двоє попід руки в машину посадили і везуть у КДБ..."

"Русскій мір" буде приходити завжди. Це лінія російського імперіалізму. Він може бути царським, комуністичним, путінським, але завжди буде залишатися імперіалізмом. Нам треба навчитися жити поруч з цією страшною імперіалістичної країною. Так, як євреї навчилися жити поруч з Палестиною. Нам нікуди діватися. Виходу немає"

"Дивіться на культуру та музику всеобійменно, вивчайте грунтовніше нашу. Наші знання про культуру, у тому числі про культуру нашого ворога, роблять нас багатшими"

"Біда мого виховання в тому, що я спершу сприймав російську культуру, а вже потім став читати "Будденброків", "Святого Йосипа". Ходив Парижем, дивився на пам'ятник Монтеню і думав: "Чого я так пізно до тебе прийшов?"

"Можна притулитися до землі - і буде енергія. Я можу навіть підзаряджати інших - я люблю своїх людей. Люблю також своє село, де черпаю енергію. Люблю місто, в якому живу, попри те, що воно до мене жорстоко ставиться, попри те, що воно вбило мого сина (син поета Максим помер через мозкову травму, але обставини залишаються невідомими - ред.) Я люблю Київ-убивцю. Намагаюся зрозуміти, за що. Це трагічно і боляче"

"Саме зараз, незважаючи на кровопролиття, кується нація"

"У всьому, що відбувається в Україні, винні насамперед ті п'ять президентів, двадцять прем'єрів, тисячі депутатів, серед них і я, грішний. Вину є на кого сперти, але справа в тому, як дати раду усьому цьому"

"Коли ми починали Рух, ми боролися за вільну людину у вільній, незалежній країні. На жаль, незалежність – яка б вона там не була! – є, а вільної, незалежної людини немає. У нас є пустобрехи у вишиванках, які цю вишиванку пускають аж до ширінки штанів, і часом, як дивишся на це все, то стає страшно"

Довідка. Драч народився у родині робітників радгоспу. Після закінчиння університету почав працювати у "Літературній газеті". В цьому ж виданні у 1961-му дебютував як поет: газета опублікувала його поему-трагедію "Ніж у сонці". Багато поезій Драча були критичними до радянської влади, але сам поет у 1959 вступив до КПРС і залишався членом партії до 1990-го.

Певний час підтримував зв'язки з дисидентами, але після серії арештів написав відкритий лист, де покаявся у спілкуванні з опозиціонерами.

Вийти з комуністичної партії вирішив, коли влада стала душити демократію у Литві.

"Ми з соратниками активно виступали проти цього, вийшли з КПРС. І стали думати, що і як робити, яку організацію створювати", - зазначав Драч у ЗМІ.

Так з'явився Народний Рух України, а сам поет обраний його першим головою.

У творчий доробок Івана Драча входять поетичні збірки "Соняшник", "Київське небо", "Шабля і хустина", "Храм сонця" та ін.

Написав сценарії до фільмів "Криниця для спраглих", "Дід лівого крайнього", "Вінчання зі смертю".

Отримав Шевченківську премію та Державну премію СРСР.

У 2006-му здобув звання Героя України.

Депутат Верховної Ради I, III і IV скликань.

У 2015-му у харківському видавництві "Фоліо" побачила світ збірка Драча "Сатирикон". У книзі є вірш-звернення "До мільйона московських хохлів", у якому поет запитує українців, що живуть в російській столиці, ким вони себе насправді почувають, а також поезія "Лугандонія". "Президенти — всі у схроні! Завжди — на кордоні я… А під серцем, як змія, клята Лугандонія!.." - пише Драч.

Головне фото: glavcom.ua

В матеріалі використані цитати Драча із інтерв'ю для facty.ua, 112.ua, "Укрінформ", gazeta.ua, Дивись.Info

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"