Історія на тарілці: Як з'явилися чіпси

Хрумкі, солоні і з різноманітними смаками – чіпси вже стали частиною нашого повсякденного життя. Але хто знає, хто їх вигадав?

Історія на тарілці: Як з'явилися чіпси…
Фото: Shutterstock

 

 

Depo.ua продовжує рубрику "Історія на тарілці", в якій ми розповідатимемо не лише рецепти страв, але і цікаві факти про них.

Отже, сама назва "чіпси" походить від англійського "chips", що означає "шматочок", "скибочка".  А з’явилися вони абсолютно випадково: через вередливого багатія та винахідливого кухаря. Історія їх створення бере початок у 1853 році, коли Корнеліус Вандербільт – американський мільйонер, на банківському рахунку якогоу середині 19 століття лежало 11 мільйонів доларів (зараз це близько 15 мільярдів), зупинився в готелі "Moon Lake House", що знаходиться в Саратога-Спрінгс.

Під час обіду у готелі пану Вандербільту здалося, що шматочки приготованої картоплі нарізані надто товсто, через що він тричі зробив зауваження персоналу. Щоб провчити вередливого багатія, місцевий кухар Джордж Крам вирішив подати йому картоплю, нарізану завтовшки з папір і обсмажену у фритюрі і став чекати нової порції гніву. Однак несподівано, нова страва від шеф-кухаря припала до смаку Вандербільту. Він із задоволенням замовляв її кожного разу, обідаючи в готелі. Таким чином "чіпси Саратога", як їх прозвали, стали фірмовою стравою ресторану.


Фото: Shutterstock

Через сім років після того випадку Джордж Крам відкрив свій власний ресторан, де, окрім іншого, пропонували чіпси. З часом страва перекочувала і в інші заклади харчування – через простоту та швидкість приготування рецепт швидко розповсюджувався, і незабаром чіпси з'явилися в меню кращих ресторанів Америки.

І якщо до 1890 року чіпсами можна було перекусити виключно в ресторанах або закусочних, то Вільям Теппенден - власник невеликого кафе в Клівленді, докорінно змінив ситуацію.  Він був першим, хто почав продавати чіпси на вулиці в паперових пакетиках. Теппенден пішов на цей крок в пошуках нових клієнтів під час кризи. Він почав продаж чіпсів зі старого фургона.

Ще через 36 років народилася ідея пакувати чіпси в вощений папір. Її висловила Лора Скаддер. Така упаковка дозволила транспортувати чіпси і продовжити термін їх зберігання. Таким чином, вони з'явилися на полицях супермаркетів. Однак масове виробництво чіпсів стало можливо тільки після винаходу машини для чищення картоплі. Трохи пізніше з'являється і перша машина для промислового виробництва чіпсів. Її створив Фріман Макбет. Його винахід тут же придбала одна з фірм, яка і почала серійне виробництво.

Спочатку чіпси виготовлялися без додавання солі або будь-яких приправ. У 1940 році фірма "Tayto" вперше починає виробництво чіпсів з смаковими добавками і починає продавати їх з пакетиком солі.

Як приготувати чіпси вдома


Фото: Shutterstock

Варіант 1. Класичний

Інгредієнти: кілька великих картоплин, олія соняшникова, сіль, смакові приправи та трави за смаком.

Як готувати: Картоплю почистити або ретельно вимити. Нарізати на тонкі шматки ножем для чищення овочів. Шматочки викласти на тарілку, щоб зручно було брати по одному. У глибоку пательню або каструлю налити олію шаром 2-3 см і довести до кипіння. У киплячу олію закладати картоплю по одному шматочку, щоб вони не контактували між собою.

Виймайте, щойно шматочки підрум’яняться. Викладайте на тарілку, покриту паперовим рушником, щоб вбралися залишки масла. Посолити та приправити за смаком, поки чіпси гарячі.

Варіант 2. У духовці

Інгредієнти: 2 великих картоплі, рослинна олія, білий або чорний мелений перець, сіль, приправи та трави за смаком.

Як готувати: Миту і очищену картоплю нарізати тонкими скибочками. Отримані шматки викласти в салатницю або супову тарілку. Посолити, поперчити, приправити і акуратно перемішати, щоб не зламати часточки.

Викласти заготовки чіпсів на деко, щоб вони не торкалися одне одного, і поставити в розпечену до 180 градусів духовку. Пекти чіпси близько 10-15 хвилин і стежити, щоб вони не підгоріли. Дістати деко з духовки, викласти на тарілку, покриту паперовим рушником, щоб вбралися залишки масла, додати приправи і дати охолонути.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme