Історія на тарілці: Десерт, який можуть приготувати тільки п'ять людей у світі

Тільки монахи могли вигадати десерт, який інакше як солодким смаком гріха не назвеш. Паштел (паштейш) де Белен – крихітне тістечко, яке тане у роті, заради якого тисячі туристів приїжджають в Лісабон і яке визнано одним із семи гастрономічних чудес Португалії

Історія на тарілці: Десерт, який можуть…
Фото: Shutterstock

Depo.ua продовжує рубрику "Історія на тарілці", в якій ми розповідатимемо не лише рецепти страв, але і про те, як сталося, що вони з'явилися.

Взагалі-то правильна і повна назва тістечок – паштел-де-Белен, але в Україні вони більш відомі як паштейші, тому так і будемо їх далі називати.

Секрет популярності паштейшів – в неймовірно ніжному смаку. Вони посіли 15 місце в рейтингу найсмачніших делікатесів світу, проведеному The Guardian і були названі одним із семи гастрономічних чудес Португалії.

Як винайшли паштейш

Ченці монастиря святого Ієроніма (Жеронімуш) в громаді Санта-Марія-де-Белен в Лісабоні були майстерними кулінарами. Саме вони в кінці XIX століття придумали паштейші – кошички з листкового тіста з солодким заварним кремом. В ті часи яєчний білок використовували замість крохмалю, для придання цупкості чернечому одягу, а жовтки залишалися. Практичні ченці, які дуже полюбляли солодке, вигадали, як їх "утилізувати", створивши новий десерт.

Після зникнення релігійних орденів і напередодні закриття багатьох монастирів після Португальської революції 1820 року ченці, щоб поправити фінансове становище, стали продавати "Паштел-де-ната" (дослівно – тістечка з кремом) на прилеглій цукрової фабриці. У 1834 році, коли монастир Жеронімуш було закрито, секретний рецепт викупив власник цієї фабрики Domingos Rafael Alves і за кілька років відкрив кафе-пекарню Pasteis de Belem, що і донині робить знамениті тістечка.

Де спробувати справжній паштейш

З початку XX століття кондитерська належить одній родині і передається з покоління в покоління. Тільки п’ятеро осіб  знають секретний рецепт паштейшів, його передають перевіреним людям, які пропрацювали в у вище зазначеній паштеларії більше 15 рокі і фактично стали частиною сім'ї. 27 квітня 1918 була запатентована торговельна марка і з тих пір жодне тістечко, крім тих, які виробляються тут не можуть іменуватися Pastel de Belem

Поступово район Белем вростав в Лісабон і з появою трамвайного сполучення, популярність паштейшів, які продавалися тільки там, зростала з неймовірною швидкістю. З 60-х років XX століття, коли в Лісабон стали приїжджати туристи, слава паштейшів пішла гуляти світом.

Звісно ж, португальські кондитери вмирали від заздрощів і намагалися розгадати рецепт. І навіть змогли виготовити щось подібне. Але тільки паштейші з тієї самої паштеларії Pasteis de Belem вважаються справжніми. Всі інші називають Pasteis de nata.

Кафе, відкрите у 1837 році, тепер займає перший поверх цілих двох будинків і до нього досі стоять величезні черги, хоч зал вміщає аж 400 людей.

Як приготувати паштейш вдома

Листкове бездріжджове тісто-500 гр

цукор-200 гр

молоко-300 мл

борошно-40-50 гр

вода-130 мл

жовток (великі яйця) - 4 шт

шматочок цедри лимона

паличка кориці

Фото

Тут і далі фото з forum.say7.info

Фото


 

Фото

Тісто розкачати і згорнути в рулон
 

Фото

 

Фото


Нарізати шматочками десь по 2 см
 

Фото

Формочки змастити маслом, шматочки тіста покласти у формочки і пальцями розподілити всередині

 

Фото

 

Фото


Поставити їх на деко
 

Фото


Борошо з'єднати із 100 мл молока і розмішати
 

Фото

Решту молока влити в каструлю, покласти цедру, паличку кориці, дати закипіти і обережно влити молочно-борошняну масу, постійно помішуючи вінчиком чи дерев'яною ложкою.
 

Фото

Після закипіння залишити. В маленьку каструльку всипати цукор, влити воду, поставити на плиту і вимкнути через три хвилини після того, як закипить. З крему дістати цедру і паличку, цукровий сироп влити тоненькою цівкою в крем, розмішуючи вінчиком, процідити і дати охолонути.
 

Фото


 

Фото

Потім ввести жовтки і знову розмішати.
 

Фото


Крем має бути за густотою як тісто на оладки
 

Фото


Духовку розігріти до 240-250 градусів, випікати близько 17-18 хвилин, доки верх не візьметься золотавою скоринкою. 
 

Фото

Теплими обережно дістати з формочок і посипати корицею.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme