Історія на тарілці: П'яний півень, дипломатія і варвари

Така страва стане окрасою новорічного та різдвяного столу, адже півень у вині – це вишукано, смачно та оригінально 

Історія на тарілці: П'яний півень, дипло…
pixabay

Depo.ua розповідає у рубриці "Історія на тарілці" не лише рецепти страв, але і їхню історію – повну цікавинок та невідомих подробиць. 

Півень у вині: Цікаві факти про цю страву

курка у вині

Що ж відомо про півня у вині? Звісно, у багатьох ця страва асоціюється з Францією, Провансом, купою зелені та приправ та гарним посудом, у якому цю страву подають до столу. 

Для французів це така ж національна гордість, як, наприклад, Ейфелева вежа. Півень і сам по собі, без будь-якого вина, – символ галльського характеру.

Великий Поль Бокюз навіть зробив собі татуювання на передпліччі, коли перебував в полоні у німців: мовляв, ось вам, а Франція переможе!

Поль Бокюз

Але починався рецепт з зовсім іншої війни. Coq au vin — типова французька селянська страва, яка в наші часи набула статусу культової. Водночас з тим, коли "півень у вині" перекочував з сільської хатини в дорогі паризькі ресторани, з'явилася легенда про найдавніше походження цієї страви

півень

В стародавні часи, коли французи ще називалися галлами, їх взяло в облогу римське військо. Харчів залишалося вже не багато, десь на місяць, за стінами чекали десять римських легіонів, але було нудно, хоч в молоці зварися! Поки римське військо рило окопи, гали впивалися, чекали на підкріплення і не відмовляли собі в розвагах.

Тоді ж не народилися Шанель, П'єр Карден і навіть Людовік чотирнадцятий, тож і розваги в стародавніх французів були геть варварські. Гали взяли півня: старого, жилавого, але ще агресивного, трохи його придушили (за іншою версією навпаки роздраконили як бика комуняцьким прапором) і закинули в табір римлян. Мовляв – ідіть в ЛНР, кляті окупанти, ви нас не переможете.

Напівмертвий, але не переможений півень приземлився під стінами міста Алезія. Римляни здивувалися, але не дуже. Вони також зналися на збоченнях.

"Хоча… це ж не троянський кінь", - подумав кухар і прилаштував птаха до справи. Римська цивілізація на той час вже мала за спиною кілька століть, впродовж яких їхня кухня розвинулася майже до рівня молекулярної.

Юлій Цезар, який тоді особисто командував легіонами, наказав зварити півня з травами і прянощами у вині і запросив на обід одного з тих клятих варварів. Як ви вже здогадалися, смакували птахом, тушкованим в маслянистому винному соусі.

Так стародавні французи отримали один з перших уроків того, в чому згодом стануть неперевершеними: гастрономії і дипломатії.

…А якщо чесно, перший письмовий рецепт страви з'явився в 1913 році. Зате в наступні десятиліття півень у вині - coq au vin набув статусу загальнонаціональної кулінарної святині. Заведено відносити цю страву до бургундської кухні на тій підставі, що для її приготування частіше використовують бургундське. Хоча в Ельзасі півня в вині взагалі готують з білим і кажуть, виходить теж непогано. Ідея цієї страви полягає в тому, що повільне тушкування в вині дозволяє розм'якшити жорстке м'ясо півня.

В наші дні купити півня не так вже і просто, але як альтернатива годиться домашня курка. Нормальна, струнка курка, не бройлерний магазинний монстр.

Півень у вині: Простий та зрозумілий рецепт

Інгредієнти:

  • Молодий півень чи курка
  • Півпляшки червоного сухого вина
  • 3 цибулини
  • 2 моркви
  • чайна ложка суміші прованських трав
  • цибуля-порей - біла частина одного стебла
  • 2 зубки часнику
  • 50 г оливкової олії
  • 100 г печериць
  • 150 грамів бекону
  • Сіль, перець

Як приготувати півня у вині

Одразу зазначимо – рецептів цієї страви дуже багато, ми пропонуємо вам спробувати один з них, дещо спрощений. Шукати лук-шалот, поливати курку коньяком та підпалювати - воно вам треба?

І ще зазначимо, що ця страва містить вино і винний оцет, тож її не можна готувати в чавунному або алюмінієвому посуді без покриття: винна кислота вступить в реакцію з залізом і страва набуде брудно-сірого кольору.

І ще - бажано замочити курку на кілька годин у вині.

Моркву і цибулю очистити, нарізати: моркву уздовж на 4 частини, цибулю - поперек на 2 частини. 15 хвилин запікати овочі в духовці при 180 градусах.

Скибочки бекону підсмажити на пательні.

Курку розрізати на порційні шматки і обсмажити на оливковій олії до золотавої скоринки на середньому вогні, по 5-8 хвилин.

Посипати курку прованськими травами, посолити, поперчити, додати розчавлений часник і все перемішати.

На курку покласти гриби, нарізані тонкими пластинками, печені овочі і бекон.

Залити вином, накрити кришкою. Довести до кипіння і тушкувати на невеликому вогні 30 хвилин.

Нагріти духовку до 100 градусів і помістити туди курку, налити собі келих вина, послати когось за свіжим багетом і наступні 40 хвилин провести в очікуванні смачної, майже низькокалорійної страви.

Вийняти, викласти на блюдо. Соус процідити, за бажанням - трохи уварити до більш густої структури. Подавати з відвареною картоплею, карамелізованою цибулею, або просто зі шматками багету.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme