Історія дня: Як син теслі Джон Гаррісон моряків врятував

Сьогоднішній дудл Google присвятив годинникарю і винахіднику морського хронометра Джону Гаррісону

Історія дня: Як син теслі Джон Гаррісон…

Винахідник народився у 1693-му в родині теслі і з раннього дитинства допомагав батькові у його справі. Втім, ремесла кмітливому хлопцю було замало - у кожну вільну хвилину він вивчав фізику.

У 20 років створив з дерева годинникову шафу. Годинники загалом стали захопленням Гаррісона. Кілька з них збереглися до наших днів. Два виставлені в лондонському Музеї науки, один знаходиться у Йоркширі. Механізми, використані Джоном, для того часу були революційними. Зокрема, у його винаходах годинник продовжував йти, навіть коли власники бралися його заводити.

Втім, геніальність довго не приносила дивідендів. У 37 років чоловік гайнув у Лондон шукати кращого життя. Допомогла ж у пошуках пропозиція британського парламенту: на той момент вже понад 15 років політики обіцяли кругленьку суму у 20 тис. фунтів стерлінгів тому, хто винайде хронометр - пристрій, який дозволяє чітко визначати довготу під час морських подорожей.

Гаррісона представили королівському астроному Галлею і відомому годинникарю Джорджу Грехему. Останній зразу повірив у талант нового знайомого, позичив Гаррісону гроші та ще й домовився про фінансове забезпечення його експериментів.

Робота над хронометром тривала п'ять років. Коли ж пристрій був готовий, вирушив з моряками у подорож в Португалію. Новостворений гаджет бив рекорди точності. Втім, аби створити остаточну версію, знадобився не один рік. Зокрема, вже другу модель вдалося зробити в рази компактнішою.

Хоча моряки відгукувалися про роботу хронометрів схвально, британський парламент не поспішав з нагородою. Казав, мовляв, експериментів недостатньо. А коли Гаррісону було 72 роки, поставив нові умови. Тепер премію обіцяли віддати тоді, коли винахідник пояснить роботу свого механізму і поділиться секретами, а на їхній основі створять ще одну модель.

Вже дещо втомлений непослідовністю парламентарів Гаррісон звернувся до короля Георга III. Одну з моделей годинників випробували безпосередньо у королівській обсерваторії у Річмонді.

Симпатія монарха зробила свою справу. У 80 років Гаррісон зрештою отримав обіцяні гроші. Його ж пристрій допоміг врятувати тисячі життів.

Наразі на честь Гаррісона названо астероїд.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme