Аномальний холод чи тепло: Якою буде зима 2019-2020

Тема погоди взимку кожного року є дуже гарячою. Не став виключенням і нинішній – за словами одних синоптиків, на нас чекає зима волога і тепла. Інші ж кажуть, що на Україну сунуть рекордні заморозки
неймовірні холоди

Аномальний холод чи тепло: Якою буде зим…

Depo.ua пропонує ознайомитися із довгостроковими прогнозами на цю зиму.

За інформацією порталу  Severe-weather, де наведено дані кількох провідних метеорологічних агенств світу, взимку 2019-2020 у Європі переважатиме високий атмосферний тиск. Тобто, зима буде "м’якшою", ніж зазвичай і малосніжною. Втім, як зазначає український гідрометцендр, любителям зими засмучуватися все ж не варто, адже як і завжди спостерігатимуться періоди більш холодної погоди. Проте вони можуть бути менш тривалими і, наприклад, замість 20 днів з морозною погодою, буде лише 8 або 10 днів. За даними сервісу AccuWeather, періоди більш холодної погоди можуть йти з рекордними морозами зі снігопадами. 

"Найбільші холоди будуть на території від Фінляндії до України – їх принесуть вітри з Сибіру. Орієнтовно наприкінці січня-лютого 2020 року температура впаде до граничного мінімуму. Чекають і на потужні снігопади", - йдеться у повідомленні. 

Такі "стрибки" і складнощі довготривалого прогнозування метеорологи пояснюють "розхитаним" станом клімату.  У гідрометцентрі зазначають загальні тенденції: 

Зим "як в дитинстві" нам більше не бачити. Вони будуть переважно теплими, дощовими і… з хвилями екстремальних морозів.

Це пояснюють тим, що раніше стабільні зими нам забезпечувала Арктика. В полярних широтах маси холодного повітря оберталися навколо Північного Льодовитого океану, утворюючи циркумполярний вихор (свого роду пояс), який відділяв дуже холодне полярне повітря від повітряних мас помірних широт.

"А тепер Арктика стрімко теплішає, циркумполярний вихор слабне і тому тепле повітря з півдня часто проривається в Арктику, витісняє звідти холодне і в помірних широтах починаються арктичні морози. Згадайте, як замерзали США та Канада – таке запросто може трапитися у нас", - йдеться у повідомленні гідрометцентру.

Кліматолог, учасниця Міжурядової групи експертів з питань зміни клімату при ООН Світлана Краковська пояснює: погода стає більш екстремальною і відхилення від норм значно збільшується. Якщо раніше нам погоду формували переважно повітряні маси, які рухалися із заходу на схід - з океану, забезпечуючи досить м’який клімат, то зараз все частіше до нас заносить сухе гаряче повітря з півдня або холодне з Арктики. Саме тому тепер так часто трапляються хвилі надзвичайного тепла або холоду.

Такі сильні перепади, зазначають у гідрометцентрі, біда і для нашого здоров’я, і для наших міст (будівлі, дороги, комунікації руйнуються значно швидше), і для сільського господарства. Тим більше, що ці "стрибки" зазвичай супроводжуються смерчами, шквалами та іншими небезпечними явищами.

Чому довгострокові прогнози - ненадійні?

Вище зазначений прогноз являє собою середню картину за 3 місяці (грудень-січень-лютий) і показує переважний, але не постійний сценарій. 

"Навіть якщо моделі будуть абсолютно точними, це не означає, що такі погодні умови триватимуть 3 місяці поспіль. Між більш помірними показниками в середніх широтах все ще можуть бути холодні фронти і снігопади. Різниця в тому, що замість звичайних 10-20 снігових днів, наприклад, ви отримуєте тільки 3-6 (наприклад). Таким чином, моделі не передбачають, якою буде погода протягом 3 місяців поспіль, а тільки те, як вона може виглядати в 40-60% випадків", - пояснюють на Severe-weather.

В українському гідрометцентрі також наголошують, що "точно прогнозувати погоду з великою завчасністю неможливо (поки що!) і що найбільш достовірний прогноз можливий на 5 діб (на більш тривалі періоди його достовірність стрімко зменшується)".

Так, сезонні прогнози надають інформацію про основні тренди розвитку синоптичних процесів. Вони не показують як буде змінюватись погода кожного дня протягом зими, але можуть дещо розповісти про найбільш ймовірні синоптичні умови, осереднені за декілька місяців.

"Треба мати на увазі, що сезонні прогнози використовуються як настанова лише для великомасштабних процесів, усереднених протягом тривалих періодів часу. Наприклад для прогнозування шансів відхилення тренду від норми (тепліше, холодніше, нижчий тиск, підвищений тиск, ...), у континентальному чи глобальному масштабі, і ці дані є осередненими протягом 30-90 (або більше) днів. 

Сезонні прогнози не розкажуть вам про температуру в Києві 15 лютого 2020 року о 12:48, оскільки це поки що неможливо.

Суть сезонних прогнозів, наприклад, полягає в тому, щоб розрахувати протягом січня (або будь-якого іншого місяця) середній атмосферний тиск в Північній Атлантиці (або в будь-якому іншому регіоні) і чи буде отримане значення вищим або нижчим за норму для цього місяця (нормою вважається середнє багаторічне значення, розраховане відповідно до вимог Всесвітньої Метеорологічної Організації за 30-річний період). Або якою є ймовірність на встановлення стійкої антициклональної погоди в лютому над Сибіром, становитиме ця ймовірність 30% або 60%, і як цей відсоток змінюватиметься з часом (стає менш ймовірним або більш ймовірним). Це приклади інформації, яку можна отримати за допомогою довгострокових прогнозів. Потрібно розуміти, що такі прогнози – це не одне і теж з прогнозами погоди, які ми звикли дивитись по телебаченню", - наголошують у гідрометцентрі. 

Втім, знаходяться сміливці, які дають прогнози на місяці вперед, зазначаючи температуру. Так званий "народний синоптик" Леонід Горбань 18 листопада розповів журналістам 24 каналу, що значне похолодання розпочнеться із 26 листопада і саме тоді стовпчики термометрів опустяться до мінусових позначок, можливі дощі та мокрий сніг. Щоправда, це прогноз вже не справдився - відчутні морози вдарили ще 21 листопада.

Також, за його прогнозами, взимку температура буде постійно коливатися - на зміну теплим дням прийдуть морози. На початку грудня, за словами "народного синоптика", ймовірне незначне потепління до +3 +4 градусів, яке затримається в регіонах на тиждень.

Справжню зиму зі снігом Горбань обіцяє Україні з 12 грудня. Температура повітря знизиться до -4 -6 градусів і до 25 грудня впаде вже до -15 градусів. Однак, за його словами,  сам грудень цього року буде вологим і більш теплим, ніж в попередні роки.

"У Києві морози і невеликий сніг варто чекати з 9 грудня. Тоді стовпчики термометрів покажуть -4 -7 градусів. Зимова погода буде радувати жителів столиці як мінімум до кінця 2019 року. Однак, затяжних снігопадів Горбань не прогнозує", - йдеться у повідомленні.

Також народний синоптик передбачає, що з 7 по 12 грудня сніг випаде у всіх регіонах України. Швидше за все засніжить в Чернігові, Сумах, Луцьку та Львові. Згодом морози дійдуть і до Вінниці, Одеси та Миколаєва. А січень і лютий 2020 року, за його словами, буде ще холодніше. Україну остаточно засипле снігом і заступлять 20-ти градусні морози.

"Чекайте на рясні снігопади. Великих періодів відлиги не передбачається. Практично вся зима буде дуже сніжною", - каже Горбань.

Сам(а) собі синоптик

Якщо ви хочете перевірити народні прикмети, за якими погоду прогнозували наші пращури, то наближення зими - чудова нагода. Ось деякі з них:

Наші пращури робили прогнози погоди, спираючись на народні прикмети, за якими не тільки забобони, а й досвід поколінь.

Яка погода буде на 12 грудня, такою буде зима.

Якщо до свята Андрія не випаде сніг, то взимку буде тепло, якщо ж снігу багато — очікуйте сильних морозів.

Небо на Варвару (17 грудня) зоряне — скоро буде хуртовина і заметіль, коли зірок не видно — прийде відлига.

Іній на дереві пухнастий — до теплої погоди.

Грім взимку — до сильних морозів, блискавка — до заметілі.

Ворона вранці каркає, сидячи на верхівці дерева — попереджає про хуртовину.

Морозного дня на товщі льоду виступають краплі води — до відлиги.

Сильний сніг вночі за відсутності вітру — скоро буде тиха сонячна погода.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme