Хто такий Адам Осмаєв, в якого стріляли на Подолі

Біографія ветерана АТО, якого януковичська влада підозрювала у підготовці замаху на самого Путіна

Хто такий Адам Осмаєв, в якого стріляли…

1 червня 2017 року в Києві на вулиці Кирилівській кілер, замаскувавшись під французького журналіста, намагався вбити ветерана АТО, комбата Адама Осмаєва.

Адам Осмаєв народився в Грозному, чи то 1981, чи то 1984 року. Походить із впливової сім'ї гірських чеченців, у його батька був нафтовий бізнес. Дядько Адама, Амін Осмаєв, очолював Верховний Совєт Чечні, з 1996 по 1999 рік був головою Палати представників Народних зборів Чеченської республіки (проросійський орган влади), в ті ж роки був членом Ради Федерації Росії.

Адам навчався в Московському державному інституті міжнародних зносин (Росія) та Букінгемському університеті (Велика Британія).

В 2007 році в ФСБ Осмаєв проходив у справі можливого теракту в Москві – спочатку як підозрюваний, але пізніше був відпущений з-під варти як свідок. За інформацією ЗМІ, після того інциденту Адам виїхав з Росії до Великої Британії, хоч був відпущений під підписку про невиїзд – тому російська влада заочно заарештувала його, а потім оголосила у міжнародний розшук.

Пізніше опинився в Україні, де був затриманий 4 лютого 2012 року в Одесі. Осмаєву висунули зввинувачення за кількома статтями Кримінального кодексу України:

- стаття 263 (незаконне поводження зі зброєю та вибуховими речовинами);

- частина 1 статті 258-3 (створення терористичної групи чи терористичної організації);

- частина 2 статті 258 Кримінального кодексу України (терористичний акт).

Російські ЗМІ, зокрема, "Первый канал", розповідали, з посиланням на самого Осмаєва, що він готовив бойовиків для майбутніх терактів на Росії. Зокрема, однією із головних мішеней був вибраний тодішній прем'єр-міністр Володимир Путін, якого начебто збиралися підірвати під час руху в автомобілі невдовзі після президентських виборів.

14 серпня 2012 року Апеляційний суд Одеської області ухвалив рішення про екстрадицію Осмаєва на Росію. Та через тиждень цей процес був призупинений через заборону ЄСПЛ. На Європейський суд з прав людини вплинуло клопотання адвокатів, які стверджували, що на Росії Осмаєв може бути підданий катуванню.

Після втечі Януковича на Росію і зміни влади, 18 листопада 2014 року Приморський районний суд Одеси відпустив Осмаєва на свободу. Втім, свій вирок Адам все-таки отримав - 2 років 9 місяців 14 днів тюремного ув'язнення за незаконне поводження з вибуховими речовинами, необережне знищення чужого майна і підробку документа. Та на той момент Осмаєв уже відбув цей термін в слідчому ізоляторі, тому його звільнили. "Терористичні" ж статті, в тому числі й обвинувачення в підготовці замаху на Путіна, з Осмаєва були зняті.

Після звільнення Адам Осмаєв пішов добровольцем в АТО, а на початку лютого 2015 року, після загибелі командира Міжнародного миротворчого батальйону імені Джохара Дудаєва, Іси Мунаєва, Осмаєв очолив батальйон.

Дружина Адама, Аміна Окуєва – громадянка України, брала участь в АТО (зокрема, медиком-рятівником батальйону "Київ-2"), на парламентських виборах 2014 року балотувалася в народні депутати по мажоритарному округу №136, в Суворовському районі Одеси.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme