Хліб: користь чи шкода?

Найчастіша і найпоширеніша помилка в боротьбі за стрункість - це повна відмова від хліба

Хліб: користь чи шкода?…

«Ще б пак, адже це лише вуглеводи і калорії», - думаємо ми і... помиляємося. Адже немає іншого продукту, який здатний замінити хліб і компенсувати його корисність для нашого здоров'я.

ДеПо розповість усе про плюси і мінуси хліба.

Вуглеводи бувають різні...

Для початку розберемося з найчастішим і найвагомішим звинуваченням, висунутим хлібу: висока кількість вуглеводів. Їх справді чимало: у пшеничному хлібі 43-47%, а в житньому - 40-43%.

Але ж вуглеводи теж бувають різними. Якщо в цукрі й цукерках містяться так звані прості вуглеводи, які легко засвоюються і відкладаються про запас, то «хлібні» вуглеводи належать до складних. Вони забезпечують нас тривалішим зарядом енергії і набагато довше залишають після себе відчуття ситості.

А де решта?

Не повіриш, але в хлібі є ще й білок. Хоча в процентному співвідношенні його не так багато - всього 6-8%, зате яких важливих.

По-перше, за всіма законами харчування рослинного білка в раціоні повинно бути близько половини. Тому послідовники «кремлівської дієти», на думку деяких дієтологів, дуже ризикують, налягаючи лише на м'ясо.

А по-друге, у хлібі містяться незамінні амінокислоти - метіонін і лізин. Організм не може виробляти їх самостійно. Лізин потрібен для кровотворення. А метіонін взагалі вважають речовиною, що перешкоджає ожирінню й накопиченню жиру в печінці. Можна, звісно, пошукати заміну - метіонін, наприклад, міститься в яйцях і м'ясі, ось тільки на сумарній калорійності така заміна відіб'ється не найкращим чином.

Клітковині - слава!

Це третя перевага хліба. Ти, звичайно, знаєш, що клітковина прекрасно регулює роботу кишечника і піклується про його здоров'я, «підмітаючи» всі кути-закутки. А ще вона перешкоджає застою в жовчному міхурі та утворенню в ньому каменів: завдяки особливому компоненту - лігніну, який зв'язує і видаляє з організму жовчні кислоти.

А зовсім недавно з'явилися нові відомості про хліб, а точніше злаки, з яких потім виготовляють борошно. Вчені Корнуельського університету виявили, що клітковина, що міститься в злаках, містить набагато більше антиоксидантів, ніж фрукти й овочі. Адже ж антиоксиданти - наші головні «інструктори» з виживання в умовах мегаполісу. Вони допомагають пережити брак кисню і погану екологію, а також здатні зменшити кількість вільних радикалів - частинок, що ушкоджують клітини. 

Щоправда, одна важлива деталь - містяться ці корисності переважно у висівках. Тому хліб з висівками в 20 разів багатший антиоксидантами, ніж здобна булочка з рафінованого борошна.

Тільки «з висівками»

Саме така позначка на хлібобулочних виробах повинна привертати твою увагу. Хліб з висівками не просто не можна виключати з раціону. Його, навпаки, потрібно включати спеціально.

До речі, він має безліч переваг над білим:

- його калорійність, як мінімум, на 10% нижча;
- він багатий антиоксидантами;
- дозволяє зберегти 66% вітамінів групи В, що регулюють безліч обмінних процесів, у тому числі і функціонування нервової системи;
- висівки дозволяють зберегти до 80% мінерального складу цілісного зерна. Причому як широко поширених (калію, магнію, натрію, фосфору), так і рідкісних мікроелементів - марганцю, селену і хрому, які особливо важливі для підтримки жіночої краси.

Хліб з висівками чудово замінять:

- хліб зерновий. Його випікають із суміші роздроблених зерен пшениці і пшеничного борошна;
- докторські хлібці. Той самий хліб із висівками, тільки з «медичною назвою».

Білий чи чорний?

Житній чи пшеничний? Відповідь на це запитання тільки здається простою. З одного боку, калорійність житнього менша: 190 ккал у 100 г у порівнянні з 223 ккал. Тому дієтологи радять вживати його частіше.
Однак при деяких хворобах шлунково-кишкового тракту (виразкової хвороби, хронічних гастритах з підвищеною кислотністю) житній хліб - «табу», адже він може викликати погіршення стану. У таких випадках від пшеничного хліба все-таки краще не відмовлятися. 150 г на добу не завдадуть великої шкоди фігурі, а здоров'я зберегти допоможуть.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme