"Фабрика немовлят" і батьки за кордоном: Чому Україну сколихнув скандал із сурогатним материнством

У столичному готелі "Венеція" нині перебувають понад 50 немовлят, народжених від сурогатних матерів. Малюків мали відправити за кордон – але це неможливо зробити через карантин

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
"Фабрика немовлят" і батьки за кордоном:…

 

 

Depo.ua розповідає про нинішню ситуацію і загалом проблеми із сурогатним материнством в Україні.

13 травня уповноважена з прав людини Людмила Денісова опублікувала на своїй сторінці у Facebook відео однієї з київських клінік, на якому демонструються 46 дітей, народжених методом сурогатного материнства від іноземних громадян різних країн.

У публікації Денісова наголосила, що ролик підтверджує масовість та системність надання послуг сурогатного материнства даною клінікою, а також свідчить, що держава не вживає усіх належних заходів щодо захисту прав малюків, стаючи країною-донором дітей для іноземців без можливості контролювати їх подальшу долю.

Наступного дня, 14 травня омбудсвумен на прес-конференції щодо ситуації з дітьми повідомила, що нині у готелі перебуває 51 дитина, причому 15 малюків – вже з батьками. 

"На всіх дітей виписані свідотства про народження. Батьки всіх цих діточок – громадяни іноземних країн. Представники клініки нам розповіли, що батьки 15 дітей, які нині знаходяться в готелі, встигли приїхати до України ще до початку карантину і не можуть тепер виїхати", – каже Денісова.

За її словами, батьки інших дітей наразі не можуть потрапити до країни, аби їх забрати. Ці подружжя зверталися до МЗС України за допомогою, втім у відомстві відмовили та запропонували сім’ям звертатися до посольств країн, громадянами яких вони є, за дипломатичною нотою та подальшою  допомогою в індивідуальному порядку. 

"Але держави не змогли це зробити. Деякі посольства відмовилися і тому питання залишається невирішеним", – додала вона.

За інформацією Денісової від представників клініки, нині в Україні понад 100 дітей чекають своїх батьків у подібних медичних центрах.

"Вони зробили такий прогноз, що якщо буде продовжений карантин, то це вже буде не сотня дітей, а майже тисяча", – розповіла омбудсвумен, наголосивши, що зранку 14 травня провела нараду за участю представників МЗС та державної міграційної служби, і вони напрацювали механізм вирішення проблеми. Тепер батьки немовлят, народжених від сурогатних матерів в Україні, мають звертатися до неї із заявою, і вже вона допомагатиме їм вивезти дітей. Найближчим часом буде створено та надано родинам перелік документів, необхідних для звернення до МЗС.

Чому діти перебувають у готелі?

На прес-конференції Денісова пояснила, що готель, де наразі перебувають немовлята, належить клініці BioTex, яка і оприлюднила відео новонароджених.

"Це як відділення. Є оформлені документи між батьками, клінікою і цим готелем. Мої представники перевірили, там нібито чистенько, всі працівники охайні, там є камери, через які персонал спілкується з батьками. По черзі, там є графік спілкування. І вони на цю камеру показують дитину, як вона виглядає, як себе почуває", – розповіла Денісова. Вона додала, що до самої клініки питань нині не виникає.

Окрім цього, Денісова зазначила, що у неї є список ще 49 пар, тільки з цієї клініки, у яких найближчим часом також народяться діти. А таких закладів лише у Києві шість.

Сурогатне материнство – це законно?

В Україні сурогатне материнство офіційно легалізували після набуття чинності нового Сімейного кодексу у 2004 році. Згідно з ним, за репродуктивною допомогою можуть звертатися пари – як з України, так і іноземці, які перебувають у офіційному шлюбі і були визнані безплідними. Щоправда, і тут не обійшлося без дискримінації – у шлюбі мають перебувати чоловік і жінка. Згідно з 123 статею Сімейного кодексу України "Визначення походження дитини, народженої в результаті застосування допоміжних репродуктивних технологій", сурогатна мати не має батьківських прав на дитину, яку виношує. Тож у випадку зміни її думки  щодо передачі дитини, її майбутні батьки будуть убезпечені від втрати немовляти. До того ж, якщо у договорі є санкції за порушення, у випадку їх скоєння сурогатну матір можна притягнути до цивільної відповідальності. 

Сурогатне материнство в Україні регулюється Сімейним кодексом України, Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, Порядком застосування допоміжних репродуктивних технологій в Україні.

У багатьох країнах таку послугу надають за іншими правилами. Так, наприклад, у Великій Британії, Данії, Ірландії, Канаді та Бельгії дозволена так звана альтруїстична форма сурогатного материнства. У цих державах договори між сурогатною матір’ю та майбутніми батьками дитини позбавлені юридичної сили, а жінка, яка народила дитину, автоматично визнається її матір’ю і має право залишити немовля собі, навіть якщо воно не має з нею генетичної спорідненості. Таким чином батьківство над дитиною встановлюється через суд шляхом усиновлення.

За словами Людмили Денісової, сурогатне материнство в Україні – проблема, і державі необхідно законодавчо врегулювати це питання.

Зокрема, це необхідно і для встановлення кількості немовлят, які народжуються таким способом у країні щороку, адже точної статистики з цього питання Україна просто не має. 

"Зараз стало зрозуміло, що це не тільки ті 50 дітей, які у готелі. Їх набагто більше. Треба зрозуміти, чи немає зловживань цим процесом? Чи не є дитина жертвою торгівлі людьми? Цей процес потребує вивчення", – каже Денісова.

Вона також додала, що, можливо, сурогатне материнство потрібно залишити тільки для громадян України, а не для іноземців.

"Надання таких послуг іноземним громадянам може призвести, у першу чергу, до порушення прав дітей та до ситуації, у якій Україна не здатна захистити своїх громадян, – каже омбудсвумен. – Діти в Україні не повинні бути об’єктами торгівлі".

Чому за дітьми їдуть до України?

Дані, які опублікувало ВВС за 2018 рік свідчать, що попит на український ринок послуг сурогатних матерів лише за 2 роки, з 2016 по 2018 виріс чи не на 1000%. "Бум" почався після падіння азійського ринку, коли найпопулярніші точки – зокрема Індія, Непал та Таїланд почали забороняти подібні послуги на своїх територіях через низку повідомлень про жорстоку експлуатацію жінок.

Іноземців приваблюють цінові пропозиції на ринку та законодавство України, хоча, як йдеться у публікації ВВС, процес фактичного вивезення дитини з України може стати справжнім бюрократичним кошмаром.

Середня ціна всіх послуг в Україні – 30-45 тисяч доларів. Для порівняння, у США – від 100 тисяч доларів, у Греції – близько 70 тисяч євро. Втім, послугами сурогатних матерів в Україні користуються здебільшого іноземці – для внутрішнього ринку ціна зависока, у той час як на міжнародному – це одна із найбільш вигідних пропозицій.

За даними, опублікованими у виданні Аljazeera за 2018 рік, щорічно в Україні через сурогатне материнство народжується від 2000 до 2500 дітей, майже половина - через BioTexCom.

Втім, за словами Сергія Антонова, адвоката з Києва, який спеціалізується в галузі медичної та репродуктивної сфери, по мірі зростання попиту надходить все більше повідомлень про нібито експлуатацію як сурогатних матерів, так і майбутніх батьків.

"Комерційне сурогатне материнство  України є нерегульованим, і дві третини галузі працюють нелегально", – каже він.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme