Ексклюзивні поради, як зберегти сім’ю: Шейх Саід Ісмагілов

Ми виділили п’ять болісних питань, не вирішивши які розлучається більшість подружніх пар, і поставили їх представникам найпоширеніших в Україні конфесій

Ексклюзивні поради, як зберегти сім’ю: Ш…

Depo.ua зібрав поради і рекомендації від священиків про те, що робити, аби човен сімейного життя не розбився о побут. 

Наші експерти:

Петро Балог, священик-домініканець, викладач Інституту Релігійних Наук у Києві, душпастир у Львові.

Військовий капелан з протестантської церкви Анатолій Кушнірчук.

Олександр Дедюхін, полтавський священик, настоятель Свято-Миколаївського храму, блогер.

Помічник головного рабина України (рух Хабад) Давід Мильман.

Муфтій мусульман України, шейх Саід Ісмагілов. В сьогоднішньому випуску – його відповіді.

1. СІМЕЙНІ ОБОВ’ЯЗКИ

Depo.uaЧимало чоловіків і дружин постійно конфліктують через те, хто які обов’язки має виконувати. Дружини називають чоловіків лінивими, вважаючи, що ті їм мало допомагають в хатній роботі і з дітьми, чоловіки у відповідь звинувачують жінок, що ті дуже багато вимагають від них. Як ви вбачаєте справедливий розподіл обов’язків між чоловіком та дружиною?

Саід Ісмагілов: Іслам чітко регламентує у кого які обов’язки в родині. Відповідальність за родину покладена на чоловіка, він має працювати, заробляти гроші, та захищати свою родину у разі потреби. Тому Всевишній Аллах призначає чоловіка бути головним у подружжі, й нести відповідальність за свою родину: "Чоловіки стоять над жінками, тому що Аллах дав одним людям перевагу перед іншими й тому, що чоловіки витрачають на них зі свого майна. Добропорядні жінки віддані своїм чоловікам, зберігають честь і все, що Аллах велів берегти" (Коран 4:34).

Згідно з нормами Ісламу чоловіки мають працювати і заробляти гроші, а жінки не зобов’язані ходити на роботу, сфера їх відповідальності – народжувати та виховувати дітей, доглядати за ними та за спільним родинним домом. Проте, жінка може працювати і заробляти, але не за рахунок своїх жіночих обов’язків. Так саме і чоловік може працювати на домашньому господарстві і доглядати за дітьми, але не за рахунок своїх чоловічих обов’язків. Іслам називають консервативною і навіть архаїчною релігією. Я вважаю це безпідставними звинувачення. Жоден чоловік не здатен народити і вигодувати груддю дитину, адже для цього створена жінка. І так само жінка не має працювати на шахті, заводі, покладанні асфальту або в окопах захищати країну від агресора.

Хочу зауважити, що в родині, в якій панує здорова родинна атмосфера, не може бути проблем через розподіл внутрішніх домашніх обов’язків. Там де є любов та повага в подружжі, абсурдними виглядають питання, хто митиме посуд, або виноситиме сміття.

 

2. РІВНІ ПРАВА В РОДИНІ

Depo.uaЧи можливе в родині рівноправ’я між чоловіком та дружиною? Як слід приймати важливі рішення: один вирішує, а другий погоджується, чи подружжя все обговорює? 

Саід Ісмагілов: Що таке рівноправ’я в родині? Це як армійський розклад – чия черга заступати на вахту та виконувати обов’язки? Мені здається, що у щасливому подружжі  все вирішується автоматично, та не стає об’єктом активних родинних батальних дискусій. Якщо у вас будь-яке прибирання, миття посуду, або рішення якого кольору придбати шпалери приводить до конфліктів у родині, то може ви не з тою людиною одружились?  Мені здається, що людство ще не вигадало ідеальну формулу рівноправ’я в родині. Засновник Ісламу – Пророк Мухаммад (мир йому!) завжди радився зі своїми дружинами, і час від часу робив саме за їхніми порадами, оскільки їхня точка зору здавалася йому більш вдалою.

Стосовно керування майном, то в Ісламі не існує такого поняття як "спільне майно". В традиційній мусульманській культурі є майно чоловіка, і є майно дружини, і кожен має право власності лише над своїм майном. Хто за власні гроші придбав щось, будь то квартира або автівка, тому воно і належить. Якщо вони разом щось купували, то вони виступають як компаньйони, і рішають питання як співвласники. То ж як чоловік, так і жінка можуть керувати та приймати рішення виключно над тим, що належить їм по-праву.

 

3. СПІЛЬНЕ ДОЗВІЛЛЯ ПРИ РІЗНИХ ЗАХОПЛЕННЯХ

Depo.uaЩо робити подружжю, якщо з часом в них змінилися і стали зовсім різними хобі, захоплення, інтереси і вони зовсім по різному хочуть проводити вільний час? А нові захоплення одне одного їх ну зовсім не цікавлять?

Саід Ісмагілов: В Ісламі дозволено розлучення. Розлучення може відбутись і за ініціативою чоловіка, і за ініціативою жінки. Іслам як релігія милосердя, не примушує людей жити спільним життям, якщо вони вже чужі одне одному, в них немає спільних інтересів та духовної близькості. Не потрібно засмучувати одне-одного, якщо вам разом не цікаво.

 

4. ЯК РЕАГУВАТИ НА ВТРУЧАННЯ І КРИТИКУ ЙОГО ТА ЇЇ БАТЬКІВ

Depo.uaЧи мають право батьки втручатися в життя подружньої пари з настановами, порадами (про які їх не попросили), критикувати чоловіка чи дружину? І як в такій ситуації реагувати подружжю, щоб родичі не розсварили їх, не налаштували одне проти одного?

Саід Ісмагілов: В Ісламі не можна втручатись в подружнє життя, якщо про це не просила жодна сторона. Звісно, що батьки можуть давати поради, але в коректній формі, і так, щоб це не приводило до конфліктів у родині. Якщо в життя подружньої пари безпардонно втручається хтось зі сторони, то подружжя має захищати межі свого особистого життя

 

5. РОЗЛУЧИТИСЯ ЧИ "ЖИТИ БЕЗ КОХАННЯ"

Depo.uaЧи доцільно подружжю розлучитися, якщо чоловік і дружина дійшли до висновку, що вони більше не кохають одне одного? Чи не краще їм тоді піти кожному своїм шляхом?

Саід Ісмагілов: Всевишній Господь у Священному Корані дозволив розлучення. Це один з вагомих плюсів Ісламу, адже він не примушує за будь-що зберігати шлюб, коли вже чоловік і дружина вирішили піти кожен своїм шляхом. Щастя – одне з ключових елементів, що має бути притаманне мусульманину. Шлюб - це не окови і не тягар. Шлюб має бути щастям, а не проблемою.

 

П’ЯТЬ ПРИНЦИПІВ ДЛЯ ЩАСЛИВОГО ПОДРУЖНЬОГО ЖИТТЯ від Саіда Ісмагілова

1. Бути чесним, щирим та відвертим у своїх подружніх стосунках;

2. Сповідувати однакові, або близькі духовні цінності та релігійні погляди;

3. Бути відповідальним за свою родину;

4. Любити свою другу половину та дітей;

5. Вміти поступатись та знаходити компроміс.  

 

Читайте також: Ексклюзивні поради, як зберегти сім’ю: отець Петро Балог

 Ексклюзивні поради, як зберегти сім’ю: рабин Давід Мільман

NB

Шановні читачі, можливо, в деяких питаннях і відповідях цієї рубрики ви вбачатимете сексизм, або брак фемінізму, або навпаки - наступ на традиційні цінності.  Просимо врахувати, що розмова відбувається із священиками, а будь-яка релігія дивиться на сімейні стосунки під притаманним їй ракурсом.  Що аж ніяк не зменшує цінності наданих рекомендацій і порад, адже кожен досвідчений пастир - це джерело мудрості і життєвого досвіду.

Тож, просимо сприймати їх виключно як інформацію для роздумів. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme