Дикі шимпанзе полюбляють алкоголь

Виявляється, алкоголь люблять вживати не тільки люди, але й їх найближчі родичі серед приматів

Перший доказ самостійного вживання алкоголю дикими мавпами представлено в журналі Royal Society Open Science, передає depo.ua із посиланням на lenta.ru.

Як показало нове дослідження, африканські шимпанзе охоче користуються можливістю вкрасти і випити пальмове вино, виготовляючи для цього спеціальні чашки з листя.

Видання нагадує, що "гіпотезу п'яної мавпи", в якій йдеться про те, що здатність перетравлювати етиловий спирт виникла у приматів для того, щоб дозволити їм їсти підгнилі фрукти, біологи сформулювали 15 років тому.

У 2014 році ця гіпотеза підтвердилася, коли американські вчені з'ясували, що ключовий фермент для переробки етанолу мутував приблизно 10 мільйонів років тому. У підсумку метаболізм алкоголю у предків людини, шимпанзе і горил прискорився в 40 разів: примати змогли їсти гнилі фрукти без шкоди для організму.

Однак тільки в 2015 році португальські приматологі представили докази, що дикі мавпи здатні перетравлювати етиловий спирт - більше того, він їм подобається. З 1995 по 2012 рік вчені спостерігали (за допомогою прихованих камер) за зграєю з 26 диких шимпанзе в Босові (Гвінея). Місцеві жителі часто роблять надрізи на пальмах і збирають їх сік у пластикові відерця, де він починає бродити. Вранці селяни забирають готовий напій, міцність якого сягає 6,9 відсотка.

Коли людей поруч немає, до відер прямують шимпанзе. Мавпи споруджують чашки зі складеного листя і п'ють вино. За 17 років спостережень приматологи зафіксували 20 "п'янок" за участю 13 особин - самців, самок і молодняка. Вино пили з середньою швидкістю дев'ять ковтків на хвилину. Примітно, що інша половина зграї до алкоголю залишалася абсолютно байдужею. Також вчені жодного разу не помітили у мавп симптомів алкогольного сп'яніння.

Хоча систематичне вживання пальмового вина, здавалося б, однозначно вказує на тягу до алкоголю, приматологи попереджають, що в пальмовому соку міститься також сахароза, глюкоза і багато мікроелементів, необхідних шимпанзе. Щоб оцінити привабливість алкоголю, потрібно дати мавпам одночасно судини зі свіжим і загравшим соком, а потім порівняти їх реакцію.

Поки в "гіпотезі п'яної мавпи" доведено тільки те, що шимпанзе переносять етиловий спирт і не відчувають до нього відрази.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme