День тиші: Чи розповсюджується він на "Фейсбук" і що буде тим, хто агітуватиме

Завтра, 30 березня, в Україні так званий день тиші. Це означає, що в цей день заборонено будь-яку передвиборчу агітацію за будь-якого чинного кандидата в президенти України на виборах-2019. В соцмережах, тим часом, активно обговорюють, чи можна в цей день щось писати від себе особисто і яке за це буде покарання

День тиші: Чи розповсюджується він на "Ф…

Журналісти Depo.ua допоможуть розібратися в цьому питанні.

Загалом, мета, з якою придумали день тиші  - забезпечити виборцям самостійність вибору, захистити від можливого випадкового впливу, психологічного тиску. Але з розвитком соцмереж цей захід остаточно втратив сенс.

Почнемо з "Фейсбука", як найбільш політизованої соцмережі. Тут ви, і взагалі будь-хто, може писати про кандидатів в президенти що завгодно, адже більшість сторінок - анонімні навіть при тому, що там ваше фото, ваше прізвище і ваші дописи. Ви можете заявити, що хтось вами просто прикидається і не відповідати за зміст сторінки. Теоретично, нести відповідальність за порушення дня тиші своїми дописами у "Фейсбуці" могли б тільки ті, в кого особиста сторінка підтверджена і має отаку галочку.

В "Твіттері", "Телеграмі" та "Інстаграмі" підтверджених сторінок взагалі нема, тож там ви можете агітувати скільки заманеться.

Хоча і для власників підтверджених сторінок покарань за передвиборчу агітацію у день тиші в соцмережах, по інформації МВС, нема. Ба більше, ви можете позиватися до суду, оскільки обмеження волі на вільне вираження своїх поглядів суперечить Конституції України.

Агітація в Інтернеті заборонена лише для інтернет-ЗМІ. Забороняється вести агітацію в засобах масової інформації, за допомогою зовнішньої реклами, тощо.

Стаття 58 Закону про вибори президента України говорить, що такою агітацією є оприлюднення в друкованих, аудіовізуальних та електронних ЗМІ політичної реклами. Тобто блогери, волонтери, громадські активісти та інші не зареєстровані як ЗМІ лідери громадської думки можуть в цей день закликати голосувати чи не голосувати за ту чи іншу особу. Відповідальність за це для них, як повідомив на прес-конференції радник міністра внутрішніх справ Іван Варченко, не передбачена.

Разом з тим він додав, що попри відсутність покарання за агітацію в Інтернеті та в соцмережах, у МВС не радять цього робити, оскільки в Україні немає сталої судової практики щодо таких випадків, і невідомо, як суди можуть відреагувати на подібні правопорушення.

Як відповідатимуть за агітацію в день тиші ЗМІ теж не дуже зрозуміло. У відповідності до ст. 212-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення за проведення передвиборної агітації поза строків, у заборонених або невстановлених законом місцях, пересічного громадянина можуть оштрафувати на 30-50 неоподаткованих мінімумів, а посадових осіб – на 50-80.

Читайте також: Селфі з бюлетенем: Чи зможуть українці фотографуватися на виборчих дільницях

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme