Селфі з бюлетенем: Чи зможуть українці фотографуватися на виборчих дільницях

Чимало молодих людей ідуть на вибори, щоб зробити селфі. Але поліція лякає їх тюрмою

Сьогодні, 31-го березня, в Україні - перший тур президентських виборів. Українці, а здебільшого молодь, підуть голосувати і робити власні фотографії на виборчих дільницях.

Радник глави МВС Ігор Варченко на брифінгу в Києві раніше нагадував українцям, що фотографувати свої бюлетені під час волевиявлення вони не мають права. І окремо наголосив: "Жодних селфі в кабінках". 

Варченко послався на статтю 159-ту ККУ "Порушення таємниці голосування". За нею виборець, який продемонстрував своє волевиявлення, може бути притягнутий до відповідальності у вигляді обмеження волі терміном від одного до трьох років. Можна також відбутися штрафом від п'ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8500 - 17000 грн). І якщо проведення екзит-полів чи банальна розмова з друзями та дружиною про своє голосування під неї не підпадають, то селфі в кабінці, згідно із практикою інших виборів, може свідчити, що громадянин продав свій голос. А фотографія бюлетеня, навіть креативна - доказ для замовника. Бо на фотці бюлетеня буде продемонстрований кандидат, за якого українець віддав власний голос. 

Але що ж робити молодому чи звичайному українцю, який на вибори 31-го березня хоче йти виключно заради фоточки в Instagram чи "Фейсбук"?

Безумовно, фоточку можна робити поруч з дільницею, до заходу в кабінку або ж кидаючи бюлетень в урну (головне, щоб не було видно результату волевиявлення). Простіше кажучи - всюди, де це не порушуватиме 159-ту статтю ККУ і не розголошуватиме результат вашого, або будь-якого іншого волевиявлення. Якщо ви вже взяли бюлетень - сховайте свій телефон подалі, проголосуйте, вийдіть з кабінки чи на вулицю і там фотографуйтесь далі. Головне - робити це за межами кабінки. 

Також треба пам'ятати, що бюлетень не можна виносити з території дільниці. Члени дільничних та виборчих комісій чи інші члени виборчого процесу також несуть покарання за оголошення результатів волевиявлення. І взагалі будь-хто - навіть фотографи ЗМІ, якщо вони сфотографують ваш бюлетень, де буде видно, за кого проголосували, також порушує закон.

"Фотографування і відеофіксація будь-яким способом результатів волевиявлення виборців, у тому числі і виборцями особисто в кабіні для таємного голосування, а також демонстрація виборцем результатів волевиявлення виборців у приміщенні для голосування забороняється і є порушенням таємниці голосування", - говорить Закон "Про вибори президента України".

Поліція має право проводити поверхневий обшук, а також вилучати телефони та іншу техніку на виборчих дільницях, якщо в правоохоронців є підозра на фотографування бюлетенів. Українців навіть закликають стежити за такими випадками і викликати поліцію, якщо вони побачать, що на дільниці в кабінці хтось фотографується. 

Але чи насправді все так страшно і можна отримати реальний тюремний термін? За фото у кабінці з бюлетенем українця лише запідозрять у порушенні таємниці голосування. І це у випадку, якщо впіймають. Бо в самій кабінці знаходиться виключно один виборець. І здійснювати контроль за порушенням у вигляді фотофіксації бюлетеня - досить важко. Та якщо вже впіймали і є свідки - буде викликана поліція. Підозрюваний українець пройде процедуру встановлення особи, а також спілкуватиметься з правоохоронцями. І якщо він фотографію робив виключно для себе, що також потрібно довести - в нього є шанс уникнути покарання, видаливши фото та письмово пояснивши власні дії. Якщо ж правоохоронці запідозрять його в продажі голосу - це стаття 159 ККУ і далі лише суд. Причому, якщо ж ви таки "продали голос", то притягнуть і того, хто у вас його "купив" і заплатив гроші. 

Якщо згадати вибори 2014-го, спостерігачі громадянської мережі "Опора" зафіксували у день голосування десятки випадків фотографування в кабінках. На той час глава МВС Арсен Аваков також обіцяв жорстко карати за порушення, але за фото з бюлетенями не було кримінальних проваджень. І взагалі, з 2014-го року було порушено близько 300 кримінальних справ і тільки 10 завершилися судовими рішеннями. 

Висновок в цій історії простий: хочете фотографуватися - робіть це подалі від кабінки. Не треба уявляти, що це ліфт, як радили в одного з кандидатів, і робити там селфі з бюлетенем. Поважайте законодавство. І себе. 
 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна