Фото - для сімейного альбому: Чому батькам не треба розповідати в соцмережах про своїх дітей

Скандал навколо буцімто роману 8-річної дівчинки і 13-річного хлопчика, викладеного у вигляді провокативних сторіз в інстаграм вкотре підняв тему, яка є відносно новою для нашого суспільства. Чи мають право батьки публікувати в соцмережах фото та особисту інформацію своїх дітей. Навіть за їхньої згоди. І чи вартує невинне батьківське бажання похвалитися своєю дитиною ба навіть можливий заробіток на дитячому блогерстві усіх можливих проблем

Валя Котик
Журналіст відділу «Життя», редактор відділу «Молодий укроп»
Фото - для сімейного альбому: Чому  бать…

Наявності наступного питання багато хто може здивуватися: чи можна в Україні батькам публікувати фото своїх дітей без їхньої згоди?

"Що значить можна, - вигукнув би багато хто. - Це ж мої діти, що я вже, не маю права фотографією своєї дитини поділитися?"

Не переживайте, маєте.

Стаття 171 Сімейного Кодексу України забезпечує дитину правом бути вислуханою батьками, іншими членами сім'ї, посадовими особами з питань, що стосуються її особисто, а також питань сім'ї. Тобто по законодавству, дитина має право вимагати, аби контент, що її стосується, не був опублікований без її згоди. Або був видалений. 

Щоправда, немає закону, який би забороняв батькам публікувати щось про дитину без її дозволу. Тому закон тут скоріше на боці батьків. Звісно, якщо вони не поширюють дитячу порнографію…

Але уявімо, що така заборона би була. Батьки за законом зобов'язані в дітей дозволу на публікацію контенту за їхньою участю і не публікувати, якщо вони проти. Чи багато дорослих її би суворо дотримувалися? В країні, де ще не всі згодні з тим, що дітей не можна бити в цілях більш ефективного виховання. 

Якщо підлітки ще якось можуть дати собі раду і уникнути "примусового фотографування", а свої особисті справи тримати про собі, щоби залежним від соцмереж батькам не було чим про них поділитися, права молодших дітей на конфіденційність часто закінчуються там, де починаються бажання батьків отримати лайки і репости. І якщо мама, тато чи хтось зі старших родичів захоче зробити з дитини міні-міс-всесвіт-2021, фотомодель чи зірку інстаграму, він знайде спосіб переконати її, що вона цього теж хоче. Або мусить хотіти, бо це їй на користь і взагалі старшим краще знати.

До того ж, до певного віку дитина взагалі не може сказати "я проти". І при цьому вона вже може бути зіркою інстаграм з мільйоном підписників, які знатимуть, який йогурт вона їла, в який підгузок покакала і від якого бренду в неї комбінезон.

Щодо віку згоди - в Україні це 16 років. Щоправда вік згоди стосується сексуальних стосунків. Дозвіл на публікацію контенту про себе, в тому числі - сексуалізованого, дитина, якщо її взагалі хтось питав, може дати і раніше. Чи розумітиме при цьому дитина, на що погоджується? На вашу думку, чи розуміла 8-річна Мілана, які можуть бути наслідки цих сторіз і як це може вплинути на подальше її життя?

Ми не пропонуємо заборонити батькам викладати фото дітей, доки їм не виповниться 18 років і вони не дадуть на кожне фото окремий письмовий дозвіл, затверджений в нотаріуса. Але дитина довіряє батькам, хоче їх радувати і не хоче розізлити (принаймні до певного віку), тож вона може бути і не проти, що її фото, або якісь розповіді про неї публікуються в соцмережах. Їй може це навіть подобатися. Це може бути ваша спільна захоплива справа.

От тільки дитина ще не вміє рахувати на кілька кроків уперед.

Не завжди вміють і батьки. Шановні українські мами і тата, ми впевнені, що ви бажаєте своїй дитині найкращого і якщо і викладаєте фото і розповіді про них, то тільки з добрих намірів. І можливо, навіть не здогадувалися щодо наслідків, про які піде мова далі.

Ви можете зробити зі своєї дитини жертву булінгу

Всі ми пам'ятаємо як ніяково ставало, коли мама витягала альбом із дитячими фото, де ви смішні, в трусиках, в усіляких кумедних позах чи в дивному одязі, і заходилася показувати їх вашим друзям. Хлопцю, який подобається. Чи дівчині. Хотілося провалитися під землю і там згоріти від сорому.

А тепер батьки показують такий альбом в соцмережах. Всім! І ці фото хто завгодно може зберегти собі, фотошопити і поширювати. Уявіть себе на місці дитини, яка старанно вибудовує собі імідж, коли хтось із недругів знаходить і починає розсилати всім її "зашкварні" фото з раннього дитинства. Або свіжі, які вона вважає невдалими і які батьки опублікували без її дозволу.

Уявіть почуття, наприклад, 12-річної дівчини, яка витрачає купу енергії на власний вигляд, слідкує за луком і фігурою, коли раптом в інтернеті спливає її дитяче фото, де вона, така товстенька, зі складочками і перемазалася, наприклад, сливовим пюре.  Це для вас вона на цих фото - мила і солоденька, як маленька булочка. А для вашої 12-річної "булочки" це ганьба на весь клас. Добре, якщо одноклассники просто посміються. А відомі же випадки, коли через ганебні (на думку юного суспільства) світлини дитина ставала жертвою кібербулінгу.

Експерти з американської Академії педіатрії підтверджують, що дитина, фото якої публікували ще коли вона була немовлям, може мати низку психічних ускладнень під час розвитку. Адже підростаючи, дитина може стати об'єктом знущань від своїх одноліток, які знайдуть у соцмережах її дитячі смішні фото.

Дитина може відчувати, що ви її зрадили

Ваш чоловік миється в душі, коли ви вриваєтеся, фотографуєте його з купкою піни на голові і викладаєте це в сторіз. А завтра переповідаєте всьому фейсбуку історію вашої сестри, яка вперше закохалася в 30 і тепер трохи тойво. А післязавтра описуєте проблеми на роботі у вашої мами, в якої начальник - тиран, а підлеглі - нероби. Ви ж так не робите. Ну, принаймні, не спитавши в них дозволу. Тому що це їхнє особисте.

Але перше кохання вашої дитини, прийом ванни з піною і качечкою та розбірки в школі - це теж особисте. Не ваше, бо це ваша дитина, а її. 

За підрахунками експертів, кожна третя молода мама регулярно публікує в соцмережах фото свого немовляти. 92% європейських батьків перші два роки життя своєї дитини час від часу публікують її фото в соцмережах. Дослідження свідчать, що доки дитині мине п'ять рочків, батьки встигають опублікувати в соцмережах, в середньому, 973 її фотографії.

І це дитина ще не могла сказати, як вона ставиться до такої популярності. Дитячий психолог Світлана Ройз опитала дітей віком від 5 до 17 років і виявила, що 80% дітей віком 12-14 років погано ставляться до того, що батьки публікують їхні фото без їхнього дозволу. 61% дітей віком 9-17 років публікації про себе в соцмережах у батьків вважають вторгненням на особисту територію і неповагою. Навіть серед дітей 5-8 років 39% не схвалюють публікацію їхніх фото без попереднього погодження з ними.

"13-15 річні були категорично проти. Говорили навіть, що перестали довіряти батькам і проводити з ними час, щоб не потрапляти в приціл їхнього телефону. "У мене є мій instagram, мій профіль Вконтакте і мій канал Youtube, туди я викладаю те, що хочу", – приблизно так реагували підлітки", - написала Ройз на своїй сторінці у "Фейсбуці".

Тобто якщо ви похвалилися успіхами дитини в гуртку малювання проти її волі, це викличе в неї не вдячність, а бажання більше не показувати вам своїх робіт.

В дитини може розвинутися хвороблива залежність від соцмереж

Це ще один бік медалі. Крім вже загаданого ризику стати жертвою кібербулінгу, дитина може заразитися від батьків залежністю від соцмереж, вподобайок і репостів. Ставши з їхньою допомогою зіркою інстаграму ще в ранньому дитинстві, спостерігаючи, яке задоволення приносить пост, що гарно розійшовся, дитина може почати вже самотужки користуючись соцмережами, робити будь що, аби заробити для себе ще більше підписок, коментарів і впродобайок. 

І тут важливо згадати ще один аспект

В мережі на таких дітей полюють педофіли

Дитячі фото, просто негліже чи з еротичним підтекстом, їх дуже приваблюють. Ви хочете, щоби хтось задовольняв свої збочені потреби за допомогою зображень вашої дитини в ванні?

А якщо в дитини вже є власний акаунт і педофіл зможе з нею зв’язатися, прикинувшись добрим дядечком чи однолітком? Вирахувати її маршрут пересування? 

Проблеми в стосунках і при влаштуванні на роботу

Сьогодні ви активно ділитеся в соцмережах інформацією про здоров’я вашої дитини. Наприклад, в неї є особливості розвитку, які з часом можна буде максимально подолати завдяки терапії. Або дитину цькують в школі і ви це активно з усіма обговорюєте, розповідаєте про нові випадки. Або в дитини проблеми із вагою, з поведінкою, з навчанням тощо.

 Можливо ви навіть отримаєте корисні поради і підтримку завдяки своїм дописам. І колись потім їх видалите. 100%, що ви бажаєте своїй дитині тільки добра.

Але ваші дописи зможуть десь зберегтися. А спеціалісти з підбору персоналу на серйозних підприємствах дуже уважно вивчають інформацію про майбутнього співробітника. Також на цю інформацію можуть наштовхнутися колеги, друзі, кохані вашої вже дорослої дитини.  А вона би, можливо, хотіла її приховати. І важко спрогнозувати, як це може по ній вдарити.

За контент дітей відповідають батьки

В Україні це ще не отримало розвитку, а за кордоном вже є прецеденти. Наприклад 18-річна мешканка австрійської землі Карінтія позивалася до суду на своїх батьків за те, що вони надмірно захоплювалися публікуванням її дитячих фотографій. Протягом семи років тато і мама постійно публікували її особисті фотографії, що зображали, в тому числі, вміст її підгузника і моменти на дитячому горщику. Вони опублікували понад 500 світлин, які бачили більше 700 друзів її батьків.

Позивачка стверджує, що таким чином батьки перетворили її життя на пекло. До суду вона звернулася після того, як батьки відмовилися видаляти фотографії. Батько стверджує, що мав право викладати знімки в соцмережі, адже… він є їх автором. На жаль, невідомо, чим закінчился ця справа.

Щодо правового аспекту в Україні, уповноважений президента з прав дитини Микола Кулеба пояснює – питання доволі делікатне:

"Батьки несуть юридичну відповідальність за дитину до досягнення нею 18 років. Тож ніхто не може їм заборонити розміщувати фотографії дитини, якщо зміст цих фотографій не є продукцією порнографічного характеру", - повідомив. Але додав - батьки зобов'язані діяти в інтересах дитини, усе ж таки. - Не впевнений, що всі дорослі над цим замислюються, адже часто сам бачу в своїй стрічці, як батьки розміщують фотографії дітей — починаючи від фото у смішних костюмах до фото у купальниках. Звісно, я розумію, що батьки пишаються своїми дітьми й хочуть поділитися своїм щастям, але робити це потрібно так, щоби згодом це не мало гірких наслідків".

Читайте також - Скандал із поцілунками і провокаційними фото 8-річної українки і 13-річного росіянина: Чи сядуть батьки за ґрати

Мало віриться, що сучасні українські діти, фотографіями і розповідями про яких зараз завалені соцмережі, виростуть і підуть судитися з батьками через цей контент. Але батькам, які зараз викладають фото своїх дітей без їхнього дозволу слід бути готовими до того, що і їхні фото будуть так само прикрашати стрічки соцмереж. Адже навчити поважати особистий простір близьких можна тільки власним прикладом.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme