Чому держава не забезпечила школярів підручниками

Навчальний процес в школах в повному розпалі, але учням 1, 5 та 10 класів цього року не пощастило. Вони опановують нову шкільну програму навпомацки

Чому держава не забезпечила школярів під…

Прогнозований наклад підручників, який мав бути виданим за держзамовленням у 2018 -му, складає 18,5 млн примірників, що майже в 2,5 разів більше, ніж щороку. Це понад 300 назв підручників, на друк яких з держбюджету виділено 624 875,7 тис.грн.

Підручники, що відповідають вимогам нової програми, до шкіл в повному обсязі не доїхали. Тож сьогодні більшість учнів вищезазначених класів навчаються за старими книжками 2010 року випуску. На вимогу МОН видавці, задіяні в процесі випуску підручників, що отримали гриф міністерства, виклали pdf-версії своїх видань у вільний доступ. Але не всім школярам та батькам зручно ними користуватися.

В тому, що підручників досі в школах немає, міністр Лілія Гриневич звинувачує в першу чергу видавців. За її словами: "…блокування закупівель видавництвами відбулося через судові позови. Шляхом чого, видавництва змушують нас надавати грифи і допускати до друку відверто неякісні підручники", - зазначає міністр.

Крім того, Гриневич визнає ще декілька причин, що стали на заваді вчасного друку, а саме:

- великий обсяг підручників і обмежені поліграфічні можливості українських поліграфічних підприємств,

- погана процедура експертизи підручників,

- інстуційна слабкість в даному процесі.

На 1 жовтня 2018 року пояснення з боку МОН щодо реальних термінів доставки у повному обсязі підручників для 1, 5 та 10 класів до шкіл немає. Тож, що насправді відбувається за лаштунками видавничого процесу, автор дізнався у книгарів та експертів ринку навчальної літератури України.

Терміни випуску підручників від Кабміну відірвані від реалій

Як виявилось, згідно з розпорядженням Кабміну № 903-р від 13 грудня 2017 року "Про затвердження плану заходів на 2017—2029 роки із запровадження Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти "Нова українська школа", створений план експертизи та випуску нових шкільних підручників за яким передбачалось у:

1 кварталі - Створення стандарту освіти

2 кварталі - Створення програм і проведення конкурсу підручників

3 кварталі - Друк підручників (липень, серпень, вересень)

Держава планувала за період двох літніх місяців та вересня випустити 18,5 млн. підручників та доставити їх у школи. Але видавці стверджують, що уся вітчизняна поліграфічна галузь здатна надрукувати такий обсяг за 7,5 місяців. Причому за умови, що інших замовлень друкарні не прийматимуть. Про це члени Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів повідомили міністра Лілію Гриневич ще у вересні 2017 року.

Пізніше, 1 лютого 2018 року, під час широкого засідання МОН представники паперової галузі, поліграфісти та експортери паперу в Україну висловили спільну думку про те, що від початку озброєного конфлікту з Росією, закупівля паперу звідти неможлива. А в Європі, де офсетний друк випускається лімітованими партіями, Україна завжди знаходиться в листі очікування. Задля отримання необхідної партії українські експортери мають здійснити передоплату за 2 місяця. Власне, постачання у друкарні відбувається протягом 3 місяців через тривалий процес розмитнення та логістики. А вже після цього справа доходить до друку.

Міністр дала вказівку Інституту модернізації змісту освіти поквапити процес відбору, з чим фахівці державної установи не впоралися. Зрештою, винуваті були звільнені. Згодом набиратиметься новий колектив чиновників, які будуть відповідати за конкурс шкільних підручників в майбутньому.

Судовий позов видавництва "Ранок" та блокування випуску підручників з 3 дисциплін

Відпочатку, враховуючи усі існуючі проблеми та перешкоди, видавці, які брали участь у конкурсі з виконання цьогорічого Держзамовлення, планували триматися єдиної позиції та працювати злагоджено. Але усе пішло шкереберть, коли видавництво "Ранок", незадоволене результатами першого відбіркового етапу конкурсу підручників, що проводив Інститут модернізації змісту освіти, заблокувало процес випуску трьох підручників (Три підручники "Ранку" отримали незадовільну оцінку конкурсної експертної комісії на першому етапі та не пройшли у другий етап - оцінка на рівні користувачів- вчителів тощо, - ред.).

У травні 2018 року видавництво "Ранок" звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до МОН. Видавництво вимагало від суду рішення про визнання експертизи Інституту модернізації змісту освіти незаконною. Та наполягало на включенні підручників видавництва "Ранок" з трьох предметів для середньої школи :"Інформатика" (5 клас) "Біологія та екологія (10 клас)", "Хімія" (10 клас) до переліку підручників, що можуть друкуватися за кошти державного бюджету у 2018 році.

У відповідь на рішення суду МОН подало апеляційну скаргу до Київського Апеляційного суду, але до винесення рішення цією інстанцією конкурс на випуск підручників з трьох зазначених предметів був призупинений.

В результаті дев'ятьох судових засідань 24 вересня 2018 року Київським Апеляційним судом була винесена Постанова, якою скаргу МОН було залишено без задоволення. 27 вересня за наказом МОН підручники "Ранку" отримали Гриф "рекомендовано" (підручники "Ранку" з зазначених предметів були включені до переліку підручників що друкуватимуться за кошти державного бюджету, - ред.).

Зрештою, тільки у другій декаді жовтня МОН та ІМЗО повернуться до другого етапу конкурсу на випуск шкільних підручників з предметів "Інформатика" для 5 класу, "Біологія та екологія (рівень стандарт)"та "Хімія" (рівень стандарт)" для 10-го класу.

Ймовірно, у другій декаді жовтня Інститут розпочне другий етап процедури відбору підручників з трьох предметів. Далі відбуватиметься засідання тендерної комісії. І насамкінець буде виділений бюджет на друк накладів книжок, відібраних українськими вчителями.

Асоціація видавців та книгорозповсюджувачів 26 вересня направила лист до МОН з вимогою роз'яснення ситуації та встановлення нових термінів випуску підручників із зазначених назв. Детальну інформацію міністр Гриневич на фаховому рівні обіцяла представити 8 жовтня 2018 року.

Зважаючи на ці обставини та досвід попередніх років, видавців, чиї підручники беруть участь у конкурсі, турбує питання своєчасного фінансування. Вони стверджують, якщо МОН та Інститут з усіма процедурами не встигнуть до кінця 2018-го, - підручники з трьох предметів не з'являться до кінця навчального року взагалі... Але навіть найкращі перспективи отримання школярами довгоочікуваних підручників з "Біології та екології" (10 кл.), "Інформатики" (5 кл.) та "Хімії" (10 кл.), які окреслюють видавці - це березень 2019 року.

Ситуація з підручниками для 10 класу

Як стало відомо, МОН подовжило офіційні договори з видавцями, задіяними у процесі випуску підручників для 10 класу за державний кошт до 18 жовтня 2018 року. Експерти стверджують, що 70% з них таки дістануться шкільних навчальних закладів у листопаді. Ще 30% надійде до Нового року. Доречі, фінансування друку розпочалося наприкінці липня.

Абетки для першачків

14 вересня МОН заявило: "Для нас важливо, щоб підручники з базових предметів – букварі, підручники з математики та курсу "Я досліджую світ" – прийшли в школу швидше, аби вчителі могли з ними ознайомитись та почати роботу з дітьми. Загалом 2 тижні на доставку – нормальний термін, враховуючи досвід попередніх років.... - підручники мають бути в школах до 1-го жовтня.

В дійсності, у повному обсязі першачки отримають свої Абетки на початку листопада. Нещодавно під час робочої зустрічі, МОН наказало видавцям відкласти усе та займатися підручниками для 1 класу. На даний момент доставлено близько 40% книжок. Перші кошти на видання підручників для першачків почали надходити видавцям на початку серпня.

Щасливчики-п'ятикласники

Більше за всіх цього року пощастило п'ятикласникам (редакція - з переліку 1,5 та 10 класи) , адже вони отримали майже 85% своїх підручників. Згідно сайту МОН, кампанія з розвезення літератури для 5-го класу стартувала 14 липня та закінчилася наприкінці серпня. Йдеться про 48 назв. Ці підручники перевидавалися за старими оригінал-макетами. Ще за 16 назвами нових підручників для 5-го класу друк розпочався 23 липня. Більшість з них вже доставлена до шкіл. Експерти вважають, що сьогодні п'ятикласники забезпечені підручниками на 85% (редакція: виключаючи підручник "Інформатика").

Новий порядок закупівель підручників

На наступний рік передбачені чергові зміни.

22 серпня 2018 року вийшла Постанова кабміну №668 "Про порядок
використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення методичного та матеріально-технічного забезпечення діяльності навчальних закладів". Пункт 17 цієї постанови звучить таким чином:

- Придбання підручників і посібників здійснюється у порядку, визначеному законодавством, в осіб, які мають виключні майнові права на використання зазначених підручників і посібників, з передачею власниками виключних майнових прав на використання підручників і посібників МОН.

- Придбання електронних підручників і електронних посібників здійснюється у порядку, визначеному законодавством, в осіб, які мають майнові права на використання таких підручників і посібників, з передачею власниками невиключних майнових прав.

За словами видавців зазначеною постановою, МОН вирішило позбавитися у видавничому процесі проміжної ланки - видавців, які буквально взрощували своїх авторів роками. На їхню думку, ініціатива не корелюється із Законом України "Про авторські та суміжні права".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme