Бійня на річницю Майдану: Чому в Будинку профспілок з'явився фастфуд

У Будинку профспілок відкрили фастфуд. Націоналісти та активісти прибігли його обмальовувати, їх затримала поліція

Бійня на річницю Майдану: Чому в Будинку…

21-го листопада, на п'яту річницю Майдану, в оновленому Будинку профспілок відкрився американський фастфуд. Людям пропонують поїсти смаженої курочки у місці, де взимку 2014-го, під час штурму Майдану, згоріли люди.

Активісти здійняли гвалт в соцмережах. Вимагали навіть спалити цей фастфуд.

Звичайно, що увечері в центр столиці підтягнулися націоналісти з деякими активістами. Принесли шини та розмалювали стіни закладу. Поліція та нацгвардія, яка була стягнута в центр ще вдень через акції з вшанування "небесної сотні" та мітинги націоналістів біля стели, оперативно затримала найактивніших, використавши газові балончики. Під роздачу потрапив і активіст, брат нардепа Мустафи Найєма, юрист Масі.

Про те, що хлопців пакують і везуть до відділку повідомив лідер С14 Євген Карась.

В соцмережах одразу почали згадувати про "Беркут" і казати про реванш. Згодом всіх відпустили, та це не зняло питання наявності фастфуду. Швидше за все, він стане об'єктом подальших акцій радикально налаштованих хлопців. Яких справді можна зрозуміти. Досить цинічним виглядає відкриття фастфуду в будинку, де був штаб Майдану, який згорів під час штурму з кількома людьми всередині. Заради справедливості треба сказати, що вчора в Будинку профспілок також запрацював "Музей Майдану". не весь - відкрилася лише його частина.

Скандал із фастфудом - це далеко не перша історія з кафешками у цій будівлі. Спалахували протистояння і в 2015-му році навколо одного закладу з відомої мережі, потім в 2016-му через заклад "Каратель". Теж були акції, також брали участь націоналісти. Заклади з'їхали.

Та є в цій історії кілька моментів. В грудні 2014-го київський мер Кличко заявляв ЗМІ, що Будинок профспілок настільки пошкоджений пожежею, що його треба зносити і будувати новий.

Але реконструкція таки відбулася, бо постраждало всього 20% споруди. Держава не фінансувала проведення робіт, бо приміщення в будівлі їй не належать. Федерація профспілок України має в своєму розпоряджені понад 70% споруди. Все інше - власність Київської міської ради профспілок. Під час реконструкції були скандали з незаконною надбудовою на даху, яку потім демонтували під тиском громади.

У вересні цього року стало відомо, що в Будинку профспілок буде бізнес-центр "Майдан Плаза". Частину приміщень здають в оренду. Офіс на 4 людини з вікнами коштує від 1300 до 1600 доларів на місяць. А все тому, що у капремонт будівлі, як писало видання "Радіо Свобода", вклалася компанія ТОВ "ІТТ-Нерухомість", інвестувавши в 160 млн гривень. Взамін вона отримала у власність третину приміщень. Їх планувалося здавати в оренду.

Згідно із реєстром юридичних осіб Міністерства юстиції України, компанія "ІТТ-Нерухомість" має юридичну особу в Києві. Її кінцевими власниками є Марікка Теодолу та Рігінос Харалампос із кіпрської "Амервіно Інвестментс ЛТД". У ЗМІ також гуляла інформація, що ТОВ "ІТТ-Нерухомість" пов'язана з Андрієм Клюєвим та т.в.о міністра фінансів України Оксаною Маркаровою. От тільки директор ТОВ "ІТТ-Нерухомість" Назар Бенч все спростовував.

Згідно з проектом реконструкції, дві кімнати на нижніх поверхах мали віддати під музей, який вчора частково відкрився. Але через фастфуд про це практично не згадали.

Мережа фастфуду, який запрацював у профспілках, є американською. Вона також працює по франшизі. В соцмережах звернули увагу на те, що контакт відділу нерухомості українського представництва - російський.

Одразу ж з'явилися конспірологічні теорії, що це все справа рук Кремля і його провокація в пам'ятний для українців день, наруга над загиблими. Можливо, воно і так. Втім, спадає на думку зовсім інший момент. Це просто бізнес, не більше.

Реконструкція Будинку профспілок відбулася. Під "Музей Майдану" приміщення були надані. Далі компанія, яка оплатила роботи, власні приміщення здає бажаючим. Місце - справді досить людне. Кафе на перших поверхах і раніше були. І це дуже зручно, оскільки клієнти будуть завжди. Особливо у фастфуді. Бізнес-підхід не може передбачити, наскільки цинічним для українців є такий крок. Але і активісти, які одразу прибігли нищити заклад, який є приватною власністю, порушили закон.

Ситуація дуже нагадує випадок із "Іконами майдану", які власник магазину замалював і потім молодики С14 та інші націоналісти розбили йому вітрини, обмалювавши стіни.

З однієї сторони, зрозуміла травма української нації, яка за п'ять років ще не зникла. З іншої - у нас парки в центрі міст стоять на кладовищах, місцях розстрілів. Взяти ту ж Вінницю. У Маріїнському парку Києва від 1917 року було розміщено декілька поховань учасників революційних подій. І там теж працюють кафе. У Нью-Йорку замість зруйнованих "близнюків" внаслідок теракту 2001-го побудували нові з такою ж назвою World Trade Center. Там офіси, є кафе, поблизу фастфуди. А там загинуло ще більше людей. Життя продовжується. А бізнес - штука цинічна.

Перетворити "Будинок профспілок" виключно в мавзолей та "Музей Майдану" - неможливо. Бо той, хто оплатив реконструкцію, мав за це щось отримати. І тепер з цим майном може робити все, що заманеться. Це його приміщення.

Якщо ж активістам не подобається фастфуд, і вони претендують на те, щоб відрізнятися від дикунів своєю європейськістю, то потрібні зовсім інші акції. Дуже дивно, що юрист Масі Найєм не помітив у діях С14 з графіті статтю 194 ККУ "Умисне знищення або пошкодження майна", а також закликів своїх друзів із серії "спалити їх". Такі історії дуже нагадують часи анархії і відсутності поваги до закону як такої. Відповідно, і активісти нічим не відрізняються в таких випадках від звичайних дикунів.

Існують інші способи боротьби. Було б більш доречно принести під вхід у фастфуд сотні свічок, запаливши їх, провівши акцію, яка б розлетілася в ЗМІ. А також за можливості відмовляти людей заходити в це місце, зробивши його бізнесово непривабливим і збитковим. За якийсь місяць фастфуду б там не було. Або ж просто піти на діалог з власником приміщень, котрий здає їх в оренду, при цьому перевіривши законність їх отримання.

Втім, схоже, окремим активістам набагато вигідніше роздмухати скандал, конфлікт з правоохоронцями, обмалювавши скло закладу і стіну, підбурити людей на якісь радикальні дії, надавши історії ще й політичного забарвлення. Бо все це сприймається народом через призму розчарування у владі, яка дозволила фастфуд на пам'ятному місці.

Все це дуже сумно. Бо саме в такі моменти здається, що від лідерів думок, які сьогодні нещадно розносять систему в справі Каті Гандзюк, а завтра закликають спалити приватний об'єкт, бо він їм не сподобався, годі чекати чогось хорошого. Вони такі ж плоди цієї системи, тільки з власним баченням хорошого і поганого.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme