Битва скарг: Як Україна повертає собі кримське "Скіфське золото"

Сьогодні Апеляційний суд Амстердама винесе своє рішення у справі про повернення в Україну колекції Скіфського золота 

Битва скарг: Як Україна повертає собі кр…

Судового засідання в Амстердамі не буде, про рішення буде повідомлено у письмовому вигляді. Опублікувати його мають об 11:00 за місцевим часом на офіційному сайті суду.

Журналісти Depo.ua дізнавалися, як тривав процес повернення до України легендарної колекції "Скіфське золото", яка мала б стати символом головування європейського права, а натомість залишається заручницею гібридної війни.

Нагадаємо, виставка "Крим - золотий острів у Чорному морі" (понад 500 музейних предметів вартістю близько 10 мільйонів євро) 19 січня 2014 року проходила у Рейнському крайовому музеї у німецькому Бонні. Пізніше вона відкрилася в археологічному музеї Алларда Пірсона в Амстердамі. Виставка тривала з 7 лютого до 31 серпня 2014 року, однак, через окупацію Росією Криму не змогла повернутися в кримські музеї.

В той же час було внесено поправки в український закон, щоб на час анексії або окупації, предмети, що знаходяться поза межами, поверталися в Україну. Це дало можливість голосу і серйозних аргументів у Нідерландах.

14 грудня 2016 року суд Ніделандів постановив, що "Скіфське золото", у відповідності до конвенції ЮНЕСКО, згідно з якою витвори мистецтва повертають суверенній державі, що надала ці витвори у тимчасову експозицію, має бути повернуто на контрольовану українською владою територію а не в окупований Крим.

Кримчани, які клали на всі законні норми і правила, як тільки це почало стосуватися цінностей одразу ж згадали про закони і вимагають, щоб "Скіфське золото" повернулося до Сімферополя, звідки воно виїжджало в Амстердам. Центральний музей Тавриди, Керченський історико-культурний заповідник, Бахчисарайський історико-культурний заповідник і Національний заповідник "Херсонес Таврійський" заявили про намір судитися далі за коштовності держави, від якої вони "від'єдналися".

Про те, що було далі, Depo.ua розповіли в Міністерстві юстиції України.

За даними відомства, після того, як суд виніс вирок на користь України, росіяни подали заяву про апеляційне оскарження. В Мінюсті наголошують – не скаргу, а саме заяву про оскарження, цей документ не містив аргументів, що їх могла би оскаржити українська сторона. Тож, українським правникам не залишалося нічого іншого як чекати, поки кримські музеї наведуть свої докази і доводи.

Нарешті влітку 2017 кримські музеї подали саме апеляційну скаргу на рішення Окружного суду міста Амстердам та повний виклад аргументів на обґрунтування своїх вимог. Після цього, як повідомили нам в Мінюсті, 30 березня 2018 року Україна подала заперечення на їхню апеляційну скаргу. Далі апеляційний суд Амстердаму призначив справу до розгляду на 11 березня 2019.

Враховуючи, що Окружний суд міста Амстердам не визнав, що частина рішення, якою Музей Алларда Пірсона було зобов'язано передати колекцію України, підлягає негайному виконанню, колекція "Скіфське золото" залишилася в Нідерландах до завершення апеляційного провадження. При цьому прогнозів щодо цієї справи в Мінюсті офіційно не робили взагалі ніяких. 

11 березня суд Амстердама почав розгляд апеляції на рішення про повернення Україні "Скіфського золота". Представники кримських музеїв вирішили не брати участів в засіданні цього суду.

Як повідомили Depo.ua в Міністерстві культури, кримська колекція в Нідерландах тепер не експонується, її зберігають у сховищі Музею Алларда Пірсона. До речі, не безкоштовно, станом на липень 2017 набігло вже 111 689, 08 євро, які доведеться виплатити Україні.

Де "Скіфське золото" виставлять по поверненню в Україну в Мінкульті ще не вирішували, не виключають, що в Національному музеї історії України, а от після деокупації колекція повернеться на батьківщину, в Крим.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme