ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Битва скарг: Як Україна повертає собі кримське "Скіфське золото"

В грудні 2016 року суд Нідерландів постановив повернути у Київ колекцію предметів скіфської доби,  яку було вивезено із Криму на виставку до Європи. Чому рішення досі не виконується?

Depo.Життя
4 жовтня 2018 11:00
ФОТО: depo.ua

Журналісти Depo.ua дізнавалися, як іде процес повернення до України легендарної колекції "Скіфське золото", яка мала б стати символом головування європейського права, а натомість залишається заручницею гібридної війни.

Нагадаємо, виставка "Крим - золотий острів у Чорному морі" (понад 500 музейних предметів вартістю близько 10 мільйонів євро) 19 січня 2014 року проходила у Рейнському крайовому музеї у німецькому Бонні. Пізніше вона відкрилася в археологічному музеї Алларда Пірсона в Амстердамі. Виставка тривала з 7 лютого до 31 серпня 2014 року, однак, через окупацію Росією Криму не змогла повернутися в кримські музеї.

В той же час було внесено поправки в український закон, щоб на час анексії або окупації, предмети, що знаходяться поза межами, поверталися в Україну. Це дало можливість голосу і серйозних аргументів у Нідерландах.

14 грудня 2016 року суд Ніделандів постановив, що "Скіфське золото", у відповідності до конвенції ЮНЕСКО, згідно з якою витвори мистецтва повертають суверенній державі, що надала ці витвори у тимчасову експозицію, має бути повернуто на контрольовану українською владою територію а не в окупований Крим.

Кримчани, які клали на всі законні норми і правила, як тільки це почало стосуватися цінностей одразу ж згадали про закони і вимагають, щоб "Скіфське золото" повернулося до Сімферополя, звідки воно виїжджало в Амстердам. Центральний музей Тавриди, Керченський історико-культурний заповідник, Бахчисарайський історико-культурний заповідник і Національний заповідник "Херсонес Таврійський" заявили про намір судитися далі за коштовності держави, від якої вони "від'єдналися".

Про те, що було далі і відбувається зараз Depo.ua відповіли в Міністерстві юстиції України.

За даними відомства, після того, як суд виніс вирок на користь України, росіяни подали заяву про апеляційне оскарження. В Мінюсті наголошують – не скаргу, а саме заяву про оскарження, цей документ не містив аргументів, що їх могла би оскаржити українська сторона. Тож, українським правникам не залишалося нічого іншого як чекати, поки кримські музеї наведуть свої докази і доводи.

Нарешті влітку 2017 кримські музеї подали саме апеляційну скаргу на рішення Окружного суду міста Амстердам та повний виклад аргументів на обґрунтування своїх вимог. Після цього, як повідомили нам в Мінюсті, 30 березня цього року Україна подала заперечення на їхню апеляційну скаргу. Наразі завершено обмін письмовими поясненнями між сторонами, апеляційний суд Амстердаму призначив справу до розгляду на 11 березня 2019.

Враховуючи, що Окружний суд міста Амстердам не визнав, що частина рішення, якою Музей Алларда Пірсона було зобов'язано передати колекцію України, підлягає негайному виконанню, колекція "Скіфське золото" залишатиметься в Нідерландах до завершення апеляційного провадження, тобто як мінімум до наступної весни. При цьому прогнозів щодо цієї справи в Мінюсті офіційно не роблять взагалі ніяких.

Як повідомили Depo.ua в Міністерстві культури, кримська колекція в Нідерландах тепер не експонується, її зберігають у сховищі Музею Алларда Пірсона. До речі, не безкоштовно, станом на липень 2017 набігло вже 111 689, 08 євро, які доведеться виплатити Україні.

Де "Скфіське золото" виставлять по поверненню в Україну в Мінкульті ще не вирішували, не виключають, що в Національному музеї історії України, а після деокупації – повернеться на батьківщину, в Крим.

Більше актуальних новин читайте на Depo.Життя