Біль під час сексу: Відома гінекологиня розповіла, що робити

Ця проблема виникає у багатьох жінок, проте не всі здатні розібратися, що робити, якщо біль під час сексу трапляється постійно 

Журналіст відділу «Життя»
Біль під час сексу: Відома гінекологиня…
Фото: Pixabay

Відома гінекологиня Наталія Лелюх розповіла про те, що робити, якщо відчуваєте біль під час сексу (також читайте про секс під час місячних). Гінекологиня опублікувала пост, присвячений болю під час сексу, на своїй сторінці на Facebook.

Перш за все, якщо жінка одноразово чи постійно відчуває біль під час сексу, це ненормально. Наталія Лелюх наводить вісім випадків, які можуть бути причиною болю під час сексу, та розповідає, як зарадити у тій чи іншій ситуації.

"Сексом люди займаються для задоволення, а не для вимушеного розмноження. Біль же змушує думати, що з вашим тілом щось не так, що вам треба перетерпіти і змиритись. Потім потерпіти дискомфорт при сидінні, і крики команчів при сечовипусканні, і відчуття печіння в момент наступного контакту. Погодьтесь, що це все мало схоже на шлях до якісного оргазму", – пише Наталія Лелюх.

Причини болю під час сексу та їхнє вирішення

Недостатність змазки під час сексу

При терті мають бути амортизація і зволоження. Без них жінка потрапляє в коло хибних висновків і уявлень: вона "суха", значить – не збуджена, значить – фригідна, значить – так їй і треба. Втім, такі висновки і уявлення хибні.

Кожна жінка в різні періоди циклу і життя продукує різну кількість природної змазки. Модифікуючими факторами є вік, протизаплідні засоби, особливості харчування, вага жінки та прийом деяких медичних препаратів. Кількість слизу помітно збільшується в період овуляції, зменшується одразу після менструації. Якщо змазки малувато – тертя викликає мікротравми слизової, а вміст піхви у здорової жінки має кислу реакцію. На ранки потрапляє кислота і… коханий вже солодко спить, а вона стиха ковтає сльози.

Допомога. Можна використати лубрикант на силіконовій або водній основі навіть після сексу. Він спрацює, як зволожувач. Важливо, щоб лубрикант не містив спирту або ментолу. Також не варто спринцюватись антисептиками і мазатись маслами. Це ще більше подразнить слизову.

Другий спосіб швидкої допомоги в ситуації вагінального болю після сексу – прикласти лід. Але не безпосередньо на слизову, а на промежину. Лід потрібно загорнути в чисту тканину і прикласти холодний компрес на білизну. Потримати хвилин 10. 

При цьому таки доведеться сходити до гінеколога, щоб пошукати причину недостатнього зволоження.

Відсутність збудження перед сексом

Відсутність традиційного тригера для початку виробництва змазки обертається сухістю та болем.  Дії по швидкій допомозі ті самі, що і в пункті першому.

Допомога. Якісна прелюдія і розмови про секс між партнерами. І вчасне використання лубриканту до того, як почнеться тертя. При цьому лубрикант потрібен при будь-якій вагінальній стимуляції, коли вона відбувається "на суху". 

Невідповідність розмірів

Якщо пеніс партнера, або його пальці, або фалоімітатор мають значні розміри, то під час вагінальної стимуляції вони легко торкаються шийки матки і можуть травмувати її. Біль може бути схожий на менструальний. Може навіть супроводжуватись незначними мажучими виділеннями. Ну і, звісно, мікротравми в такому випадку легко перетворюються на макротравми з крововиливами.

Допомога. Тепла ванна, грілка на живіт та зволоження піхви. Не переплутайте, якщо просто пече слизова – холод на промежину, якщо і пече і болить низ живота, як при місячних – тоді тепла ванна. Також можете використати нестероїдні протизапальні препарати в якості знеболювальних. Якщо методи не допомагають, негайно зверніться до лікаря.

Знову допоможе якісна та тривала прелюдія, під час якої відбувається поступове значне розширення піхви, збільшується кількість природної змазки. Не поспішайте і спілкуйтесь один з одним. Додатково можна застосувати лубрикант і вибрати максимально комфортну позу. Уникайте поз, коли є ризик глибокого, але обмеженого проникнення. Наприклад пози doggy style та пози з високо піднятими ногами партнерки. Якщо під час сексу ви не наважились повідомити про біль, не мовчить після. Обговоріть це з партнером і знайдіть шлях до комфорту обох.

Ви полюбляєте жорсткий секс

Основні причини болю ті самі: тертя – мікротравми – подразнення слизової. Інколи навіть гематоми промежини та піхви. Гематоми, нестерпний біль, який не проходить після прикладання холоду та використання знеболювальних потребують термінового огляду лікаря для призначення адекватної терапії.

Алергія на лубрикант, сперму чи латекс

У жінок реально може бути алергічна реакція на білок сперми партнера. Тоді після сексу без презерватива та з еякуляцією всередину може з’явитись набряк, біль в піхві, почервоніння слизової і небажання повторювати це ще раз. Якщо це алергія, то перший секс може бути безболісним і приємним. А от вже друге побачення принесе сюрпризи. В найгіршому випадку для закоханих така алергія може проявитись не лише подразненням на слизовій, а й висипкою на шкірі, викликати свербіж і навіть закінчитись бронхоспазмом. На щастя, такі реакції зустрічаються дуже і дуже зрідка.

Допомога. Дії при подразненні слизової описані вище. Якщо стандартні процедури не допомогли, почервоніння починає нестерпно чухатись і якось складно дихати – вам терміново до лікаря. Якщо перша допомога спрацювала, то обговоріть історію зі своїм лікарем, вказавши марку презервативів та лубрикант. Якщо це дійсно рідкісна алергія на сперму, доведеться займатися сексом в презервативі.

Захворювання, яке призводить до болю

Таких захворювань декілька десятків. Вони можуть викликати глибокий біль, залежати від пози і інтенсивності сексу. Також, це можуть бути стани зі страхом вагінального проникнення. До речі, ці захворювання не обов’язково гінекологічні.

Допомога. Зверніться до фахового гінеколога. 

Низький рівень естрогенів

Естрогени – це гормони яких багато у жінки в репродуктивний період. Фізіологічно кількість естрогенів знижується під час вагітності та лактації, а також ближче до менопаузи. Саме ці гормони несуть відповідальність за продукцію природної змазки та овуляторного слизу в шийці. Тобто, їх нестача призводить до зниження зволоження, мікротравм, запалення, болю і розпачу. 

Що треба знати про "низький рівень естрогенів"?

- У жінок з "низькими естрогенами" часто порушується менструальний цикл в бік затримок і дуже помірних менструацій. В найгіршому випадку менструації можуть зникнути зовсім.

- Зниження рівню естрогенів відбувається у жінок, які занадто активно займаються спортом, різко обмежують калораж харчування та знаходяться в стані тривалого гострого стресу. І знову маркером буде зміна циклу або його відсутність.

- Пролактин – гормон грудного вигодовування та показник тривожності – блокує синтез естрогену, тому у жінок які мало сплять і у жінок, які годують грудьми, розвивається стан "знижених естрогенів".

- "Низькі естрогени" в менопаузі викликають розвиток сечо-статевого синдрому менопаузи, щ проявляється і циститами, і вираженою вагінальною сухістю.

Наталія Лелюх пояснює, що навмисно брала в лапки словосполучення "низькі естрогени", бо якусь конкретну цифру написати важко. Норма має широкі діапазони та прийнятні індивідуальні коливання. До того ж, тут важлива не стільки конкретна цифра, скільки комбінаторність з іншими гормонами.

Допомога. Звернутись до лікаря з проблемою вагінальної сухості і дослідити можливість гіперестрогенії. Жінкам з фізіологічним станом "низьких естрогенів" (лактація, спортивні змагання, менопауза та інше) 2 -3 рази на тиждень використовувати вагінальний зволожуючий засіб довготривалої дії (не плутати з лубрикантом), а безпосередньо під час вагінальної стимуляції використовувати лубрикант. Якщо мова йде про стан менопаузи (своєчасної, ранньої, медикаментозної) тоді лікар може призначити замісну гормональну терапію.

Овуляція

"І шо? – спитаєте ви. І ура! – відповім я. Овуляція – це примхлива пані і навіть до абсолютно здорової жінки вона приходить не кожного менструального циклу. В більшості випадків її хода тихенька, вона нікого не турбує, випускає яйцеклітину на побачення, і передає естафету жовтому тілу по синтезу прогестерону. Але бувають дивовижні збіги, коли овуляція раптом заходить, з ноги відкриваючи двері. Тоді жінка відчуває різкий біль внизу живота, який віддає в промежину і анус. Їй боляче сісти і боляче займатись сексом. Інколи збіг настільки дивовижно збігається, що овуляція відбувається саме під час сексу. І це дуже боляче. Аж до госпіталізації з підозрою на апендицит. Госпіталізуйтесь, але не забувайте попередити хірурга, що у вас середина циклу і перед тим, як вас повезуть в операційну сильно попросіться на УЗД", – пише Наталія Лелюх.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme