Авторка українського курсу по "Грі престолів": Слов'яни - це первісні люди

У Київському університеті імені Грінченка починається запис на факультативний курс для філологів "Гра престолів: міфи і ритуали"

Валентина Емінова
Головний редактор
Авторка українського курсу по "Грі прест…

Що в ньому викладатимуть і чим міфологія корисна для будь-кого з людей авторка курсу, доктор філологічних наук Юлія Вишницька розповіла журналісту Depo.ua.

Курси по "Грі престолів" є в Каліфорнійському університеті в Берклі і в Гарварді. В Берклі лінгвіст Девід Петерсон, який придумав валірійську і дотракійську мови, викладає спецкурс "Лінгвістика "Гри престолів" та мистецтво створення мов", а в Гарварді слухачам розповідають, як книжкова серія і телесеріал відображають, адаптують і переінакшують історію та культуру середньовічного світу Євразії.

Кадр з серіалу "Гра престолів"

Доцент кафедри світової літератури Інституту філології Київського університету імені Грінченка Юлія Вишницька розробила курс для філологів-літературознавців, взявши за основу міфологічний аспект "Гри". Важливою відмінністю її курсу є те, що матеріалом буде в першу чергу цикл романів Джорджа Мартіна "Пісня льоду й полум'я", і вже потім культовий серіал.

Це перший настільки резонансний спецкурс університету Грінченка, на нього величезний попит не тільки серед студентів інституту, а й з інших вишів. Після того, як відомості про нього потрапили в пресу, Юлія Вишницька спочатку злякалася, бо не звикла до такої уваги, а потім зраділа: раз є такий інтерес, значить їй вдалося знайти те, що буде цікаво студентам.

- А ви думали, що ваша ідея зі спецкурсом залишиться непоміченою?

- В мене навіть тисячної долі припущення не було, що це може "вистрілити". Я подала цей спецкурс, як годиться, на розгляд вченої ради і інформація про нього якось просочилася в соцмережі. Я думаю, що через студентів. Вже під кінець першого дня мені були десятки дзвінків, листів, запрошення на інтерв'ю. Я перелякалася, бо усвідомила, яка це тепер відповідальність. А потім зраділа, бо зрозуміла, що це цікаво людям.

- Ви спочатку ознайомилися з серіалом чи з книжками? Чи все починалося з новини про спецкурси в американських вишах і вам стало цікаво, що ж то за "Гра престолів"?

- Зараз мене як філолога цікавить, перш за все, художній текст. Чому "Гра престолів" наразі такий популярний серіал? Мабуть, тому що і в тексті є щось таке, що зачепило і режисера і всіх інших.

- Але почалося все з серіалу і новин?

- Так. Десь три роки тому мені трапилася на очі новина про Каліфорнійський університет. Тоді був і бум на "Гру престолів", всі її обговорювали. Ці два фактори підштовхнули мене подивитися, принаймні щоб знати, про що стільки розмов.

Подивилася перший сезон, потім другий, так і затягнуло. Я досі в захваті, там є речі, які зачіпають свідомість, емоції, психіку, торкаються якихось ниточок, може, навіть не усвідомлених нами. В підсвідомості, можливо. А міфологія - вона ж також працює на підсвідомості.

- Тобто ви зі студентами вивчатимете міфологію на прикладі текстів Джорджа Мартіна "Пісня льоду й полум'я"?

- Ми будемо вивчати міфологічний світ "Гри престолів" як однієї з реплік художніх текстів Джорджа Мартіна. Нас цікавитиме на тільки телевізійне втілення, а й ілюстрації на тему "Пісні льоду і полум'я", картини, пісні, настільні ігри.

- Розкажіть докладніше, як буде побудовано курс, що він являє собою. Як можна навчати філології завдяки культовому твору із внутрішнім світом?

- Я зараз не можу надати багато конкретики, бо є загальне бачення, а начинки ще нема. Коли ми – викладачі, пропонуємо свої вибіркові дисципліни на вчену раду, ми ще не знаємо, чи їх виберуть. І тільки коли новий спецкурс схвалено вченою радою і на нього записалися студенти, ми починаємо його розробляти.

Запис почнеться навесні, гадаю, що десь після п'ятого березня.

Щодо спецкурсів, я запропонувала крім "Гри престолів" ще три, і була майже впевнена, що вчена рада вибере "Гра як ініціація" - за мотивами "Голодних ігор". Там дуже цікаві міфосценарії ініціації: пройти випробування, щоб вижити, переродитися, знайти себе.

Моя докторська – з міфопоетики і семіотики міфу, я досліджувала міфологічні сценарії в сучасному художньому і публіцистичному просторі. Ввела таке поняття в літературознавство: міфологічний сценарій. Воно вже існувало в лінгвістиці, культурології, психології, а в літературознавстві ще не було. Я віднайшла, що є ядерні і базові міфосценарії - це такі, що повторюються в усіх сильних текстах, створених на мфіологічній основі. Зокрема в Джорджа Мартіна ці міфосценарії – протистояння добра і зла, світла й темряви, життя і смерті, дітей лісу і перших людей. Це називається опозитивний міфосценарій, він про протистояння двох точок.

Кадр з серіалу "Гра престолів"

Тобто ми досліджуватимемо міфи через міфологеми – сюжети, образи, які характеризуються глобальністю, універсальністю і мають широке поширення в культурах народів світу. Так само нас цікавитиме індивідуальна авторська міфологія, яку вигадав Джордж Мартін. Ми будемо спостерігати, як переплітаються ці міфології, тягти за ниточки і натрапляти на вузли: яка міфологія авторська, а яка вже існувала в світовій культурі. Тобто цей курс - не суто літературознавчий, там буде і психологія, і лінгвістика, і мистецтво, ми вивчатимемо мову, якою різні митці бачать і передають своє розуміння текстів Джорджа Мартіна.

- Вивчати варіанти розуміння одного і того ж тексту – чим це важливо?

- Ми живемо в такий час, коли все має дуже багато варіацій і не можна зациклюватися на своєму, на концепті, що є моє і чуже, і все чуже – не цікаве і не потрібне. Чим більше різноманіття в баченні цього світу, тим світ прекрасніший.

Важливо показати, як можна побачити одне і те ж різними очима.

- Чому важливо людині вивчати міфологію?

- Міфи – це повернення до першоджерел. Я думаю, що через міфологію ми можемо знайти дорогу до себе, це один із способів пошуку себе. В міфології ховаються рецепти гармонії мікросвіту людини з макросвітом, відгадки питань, на які людина інколи не може знайти відповідь.

Досліджуючи тексти для своєї дисертації, дуже часто я відчувала, що отримую відповіді на питання, які мене мучили, але які ще не вдавалося сформулювати. Я дуже змінилася після захисту дисертації в розумінні того, що таке інші. Я почала розуміти, що в іншого є право бути іншим і насолоджуватися життям. І це мені прийшло через міфологію.

Взагалі художня література несе терапевтичну функцію, тим паче, якщо вона створена на основі міфів. Це може теж одна з відповідей, навіщо вивчати міфологію.

- Ті, хто дивився серіал, припускають, що автори зобразили сім королівств, спираючись на існуючі народи і культури. Наприклад, Дорн населяють перси, дотракійці – це монголи, а на залізних островах мешкають – скандинави. Так воно і є?

- Так, автор не міг з нічого змоделювати свій світ.

- Як ви думаєте, чи є слов'яни там? Це який народ?

- Я так думаю, що слов'яни – це первісні люди (в книжці - це первісні люди, а в серіалі – здичавілі). Всі міфологічні маркери кажуть, що то вони, але точну відповідь зможу дати, коли розроблю повністю курс.

- Враховуючи, що запис ще не почався, про кількість студентів можна не питати, але скільки мають записатися, щоб спецкурс відбувся?

- Я читала про Гарвардський курс, що на нього записалося 27 студентів і зазначається, що це багато. В нашому випадку група має бути не більше 25 слухачів, а скільки груп буде сформовано і скільки буде охочих не з нашого університету – я не знаю. З наших студентів можуть записуватися тільки ті, хто зараз навчається на першому курсі - вони обиратимуть собі дисципліни на другий чи третій курс, щоб вивчати їх з вересня.

Курс розраховано на 120 годин, половина – лекції і практичні заняття, а половина – самостійна робота. Але для вільних слухачів скоріш за все буде в два рази менше, без самостійної роботи.

Київський університет ім. Грінченка. Фото: Facebook/Віктор Огнев'юк

Ця дисципліна для мене – вихід з зони комфорту. Я усвідомлюю, яка на мене чекає велика робота і завжди кажу студентам, які хочуть на цю дисципліну, що легко не буде. Робота з текстом буде дуже велика і там такі глибини, що занурюватися і занурюватися. Але це цікаво. Це так цікаво, що я вже не можу дочекатися, коли почну! Я хочу, щоб студенти критично мислили, щоб вони не отримували готових відповідей. Це не будуть такі лекції, що я буду стояти біля дошки і "віщати". Вони будуть побудовані на проблемних питаннях, зі спробами віднайти відповіді разом зі студентами і слухачами курсів.

- Як ваші колеги поставилися до вашої ідеї з "Грою престолів", особливо враховуючи резонанс?

- З того часу як я подивилася серіал, потім прочитала книжки, в мені зріло бажання щось таке зробити. Але я не могла сісти за спецкурс, бо писала докторську і всі сили були скеровані туди. І отак воно в мені зріло, я консультувалася з колегами. Дехто казав, що це "загравання зі студентами", мовляв, я взяла таку тему тільки через те, що це сподобається студентам. Ну так це ж і круто, ми ж працюємо для них!

Але загалом колеги-філологи, яких я дуже поважаю, в тому числі – з інших університетів, мене підтримали.

- Чи є задуми розробити спецкурси на матеріалі інших культових книжок в жанрі фентезі? "Хроніки Нарнії", "Володар перснів", "Гарі Потер"…

- Курс по "Володарю перснів" розробляв мій колега Микола Луцюк, це було чи в минулому році, чи кілька років тому. А я, мабуть, таки ще раз запропоную "Голодні ігри".

Читайте також: Чому укропам варто дивитися "Гру престолів"

Українські політики і "Гра престолів" (ФОТОЖАБИ)

Кого з "Гри престолів українці хочуть бачити своїм президентом (ОПИТУВАННЯ)

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme