Мутації, зараза на поверхнях та імунітет дітей: Що нового науковці дізналися про коронавірус

Пандемія коронавірусу набирає обертів у світі, але чимало фактів про збудник хвороби та її перебіг залишаються нерозкритими

Журналіст відділу "Життя"
Мутації, зараза на поверхнях та імунітет…

Науковці з різних країн продовжують заповнювати пробіли у знаннях про COVID-19, але чимало моментів все ще залишається нез'ясованими.

Depo.ua пропонує огляд останніх відкритів про коронавірус. 

Перші випадки хвороби були раніше

Науковці Національного інституту раку Мілана з'ясували, що в Італії коронавірус був ще за два місяці до того, як його вперше зафіксували в Ухані. Хоча за нинішньою офіційною інформацією, перший випадок в Італії діагностували 21 лютого, міланські вчені стверджують, що інфекція в країні з'явилася раніше.  

Про це йдеться у роботі, оприлюдненій у виданні Tumori Journal. Так, у 11% з 959 добровольців, які брали участь у серії аналізів щодо стану легень, виявили специфічні до збудника антитіла, що виробилися до лютого. 

Ще одне дослідження провели в Університеті Сієни. У чотирьох людей зафіксували антитіла у жовтні, а це означає, що вони вірогідно перехворіли на COVID-19 у вересні. 

Як пояснив Reuters співавтор дослідження Джованні Аполон, головний висновок дослідження полягає в тому, що коронавірус може циркулювати у популяції достатньо довго без відчутних піків у летальності – себто, на рівні країни майже не даючи про себе знати. Втім, потім кількість хворих може зростати аж до рівня пандемії. 

Коронавірус мутує всередині людського тіла

Медики на науковці з Массачусетса відстежували історію хвороби 45-річного пацієнта з COVID-19, який страждав на автоімунний розлад і регулярно вживав потужні імунодепресанти. Йому виписали противірусні препарати, і вірус відступив, але повернувся з новою силою. Так було ще двічі, а через п'ять місяців після першого позитивного тесту чоловік помер. 

Дослідники зробили висновок, що вірус може зазнавати значних змін, вже перебуваючи у людському тілі. Таким чином збудник адаптується до нових умов. 

У ще одній роботі дослідники з університетів Глазго і Сан-Франциско з'ясували, що через мутації збудника вже вироблені антитіла можуть не допомогти захиститися від повторного зараження. Так,  мутація N439K спостерігається у білку, який вірус використовує, аби атакувати клітини. Саме він і є ключовою мішенню для антитіл. Відповідно, зміненим кров'яні захисники його можуть просто не розпізнати. Наразі таку мутацію зафіксували вже у 12 країнах. 

Деякі діти захищені 

Науковці з університету Лондона дослідили кров людей, які на момент аналізу не стикалися з коронавірусом. Розглядали біологічні зразки, отримані до епідемії, або на самому її початку.  Виявилося, що у 5% з 302 дорослих були антитіла, здатні протистояти інфекції. У дітей від 6 до 16 років показник склав аж 60%. 

В лабораторних умовах науковці виявили, що наявні антитіла справді перешкоджають потраплянню нового коронавірусу у клітину. При цьому наразі вчені вважають, що сформувалися вони завдяки звичайним сезонним застудам – вірусам, які діти підхоплюють частіше. 

Збудник на поверхнях

Питання, наскільки небезпечні поверхні в плані зараження, залишається відкритим і через дев'ять місяців після офіційного старту епідемії. Вкотре дати на нього відповідь спробували науковці з Університету Медфорда у Массачусеттсі. Вони дослідили 33 поверхні у громадських місцях. Генетичний матеріал коронавірусу виявили на 8% зразків. Найбільше – на смітниках та на ручках магазинів алкогольних напоїв. Втім, рівень забруднення визначили як низький. Тобто, ризик захворіти для людини, яка торкнулася поверхні і потім не обробила руки антисептиком, невисокий. 

Втім, розслаблятися в цьому плані теж не варто: ці ж науковці з'ясували, що рівень забрудненості поверхонь – провісник зростання захворюваності. Так, найбільше генетичного матеріалу виявили за сім днів до чергового піку COVID-19. Таким чином отримані результати можна використовувати ще й для епідеміологічного прогнозування. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme