За що "Газпром" зрівняв поляків з українцями

Схоже, керівництво "Газпрому" вирішило не ускладнювати собі життя різними стратегіями піарної війни з різними опонентами. Одного разу написавши "казку про ненадійного транзитера", і відтестувавши її на Україні, російська компанія тепер міняє лиш назву країни

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
За що "Газпром" зрівняв поляків з україн…

Проблеми в "Газпрому" з поляками виникли давно і великі. Першопричина їх, як водиться, особливого стосунку до економіки не має. Просто бажаючи відмовитись від газового транзиту через Україну, Кремль, в силу географічних причин, вимушений відмовлятись і від газового транзиту через Польщу. Що, звісно, не радує Варшаву – яка, у свою чергу, жорстко й послідовно використовує своє членство в ЄС, аби обхідні газопроводи торпедувати на політичному рівні. Завдяки Польщі російський "Пінічний потік-2", який мав розширити транспорт газу по дну Балтійського моря, як писало Depo.ua, залишився без європейських інвесторів. Паралельно з тим Польща подала декілька позовів проти рішення Єврокомісії віддати росіянам всі потужності газогону Opal, який є відгалуженням від наявного "Північного потоку". Що з тих позовів вийде – покаже час, але поки що суд рішення ЄК призупинив – до завершення розгляду скарги.

І от коли в "Газпром" запропонував польській PGNiG підписати новий довгостроковий, на 25-30 років контракт на транспортування газу навзамін наявного, який закінчиться в далекому, здавалось би, 2022 році, ті відмовились.

А представник уряду Польщі з питань стратегічної енергоінфраструктури Петро Наїмський публічно повідомив, що після закінчення чинного договору країна не збирається купувати газ на довгостроковій основі. Польщу не влаштовує "економічна привабливість" такого рішення.

Тут в "Газпромі" зрозуміли, що настав час для початку бойових дій – але нічого нового вигадувати не стали. Заступник голови правління компанії Олександр Медведєв заявив, що в разі, якщо Польща відмовиться продовжувати довгостроковий контракт на транзит газу після 2022 року, безперебійні поставки до Європи можуть бути зірвані. Постраждати може декілька країн, серед яких – і Німеччина. Аргумент, який Росія використовувала під час всіх без винятку "газових воєн" з Україною, знову був випущений на світ – щоправда, тепер проти Варшави. Як продовжує він діяти і проти України – адже договір з нашою країною в "Газпрому" закінчується ще швидше, в 2019 році, а позиція Києва нічим не відрізняється від варшавської.

Втім, на критику "Газпрому" із Польщі оперативно відповіли щось із розряду "сам дурень". Зокрема, віце-прем'єр Польщі Матеуш Моравецкий заявив, що це саме російська компанія є "невизначеним партнером" для його країни.

А загалом, складається враження, що такий "уніфікований підхід" до піарного протистояння з опонентами може зіграти з "Газпромом" лихий жарт. Бо говорити про "ненадійність України" і будувати економічно невигідні, але необхідні для "покарання хохлів" обхідні газо гони – це одна річ. А от намагатись "нагнути" країну-члена ЄС, яка має якнайширші можливості для лобіювання своїх інтересів – це вже зовсім інше. Тут, напевно, більш доречним був би підкуп за допомогою знижки на газ. Чи навпаки – збільшення транзитної ставки. Але Москва вирішила зіграти на ескалацію. Чи то надто не люблять поляків, чи то ресурси для купівлі друзів закінчились.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme