Рівно 75 років тому світ занурився в полум'я Другої світової війни

1 вересня 1939 року на початку п'ятої ранку німецькі війська по усьому периметру кордону, без оголошення війни, почали масштабний наступ на Польщу

Рівно 75 років тому світ занурився в пол…

Першими постріли почули жителі Гданьську. Одночасно з цим сухопутні війська Німеччини перейшли кордон Польщі. Почалася оборона Вестерплатте - невеликого півострова в Гданьській бухті, в гирлі Мертвої Вісли (у самого входу в порт), пише ДеПо з посиланням на kp.ua.

Вже о 5 годині ранку словацькі солдати перетнули межу і зайняли села, окуповані Польщею 11 місяців тому. В цей же час були кинуті у бій і польські війська.

За годину, о 6 годині ранку, германські парашутисти почали операцію із захоплення моста у Тчева. До 7:30 польська оборона була прорвана, але в мить, коли солдати вермахту вже оволоділи мостом, польський капітан, що командував його обороною, встиг активувати вибуховий пристрій. Міст підірвали.

Польська армія чинила опір як могла, проте не була готова до наступу. Нацистське командування змогло швидко добитися масштабних оперативних результатів.

Франція, Велика Британія і країни Британської співдружності оголосили війну Німеччини 5 вересня, проте вони так і не надали Польщі ефективної і реальної допомоги.

Ця війна отримала найменування "дивної" - військові дії практично не здійснювалися аж до травня 1940 року, а якщо зіткнення і відбувалися, то велися на морі або мали локальне значення.

Німецькі війська, незважаючи на мужній опір польських воїнів, з 17 по 29 вересня зайняли райони Західної Білорусії і Західної України. Вже 28 вересня 1939 р. перша кампанія Другої світової війни була завершена. Польща перестала існувати. Того ж дня в Москві був укладений новий радянсько-німецький договір "Про дружбу і кордон", що закріпив розділ Польщі.

Нові секретні домовленості давали СРСР можливість "свободи дій" в створенні "сфери безпеки" у його західних кордонів. Закріплювали приєднання західних областей Білорусії і України. Дозволили Радянському Союзу укласти т.зв. "договори про взаємну допомогу" 28 вересня 1939 р. з Естонією, 5 жовтня - з Латвією, 10 жовтня - з Литвою.

До речі, за цими договорами СРСР отримав право розміщення в республіках Прибалтики своїх військ і створення на їх територіях морських і повітряних баз. Сталін пішов на передачу до рук гестапо багатьох сотень німецьких антифашистів, що ховалися в СРСР від нацистів, а також здійснив депортацію сотень тисяч поляків, як колишніх військовослужбовців, так і цивільного населення...

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme