Які реформи готує новий міністр охорони здоров’я

Уже на початку вересня Україна отримає нового міністра охорони здоров’я, а також концепцію розвитку цього надзвичайно складного напрямку

Які реформи готує новий міністр охорони…

Сьогодні на засіданні Кабміну було ухвалено рішення про те, що виконання обов'язків міністра охорони здоров'я ляже на відому волонтерку-діаспорянку Уляну Супрун. Варто зазначити, що Уляна Супрун народилася в місті Детройт в США. Восени 2013 року разом з чоловіком переїхала в Україну. Під час Революції гідності була в Києві на Майдані, працюючи в медичній службі. Згодом вона очолила гуманітарні ініціативи Світового конгресу українців і заснувала організацію "Захист Патріотів", яка займається тренуваннями з тактичної медицині і забезпечує українських бійців поліпшеними індивідуальними аптечками стандарту НАТО. У жовтні 2015 року Супрун стала консультантом парламентського комітету з питань охорони здоров'я. Напередодні за пропозицією президента Петра Порошенка вона стала заступником міністра охорони здоров'я. Офіційно в.о. міністра охорони здоров'я Супрун стане з 1 серпня.

Які реформи готує новий міністр охорони здоров’я - фото 1

За інформацією джерел Depo.ua в Кабміні, Супрун розглядається на посаду повноцінного міністра. Втім, дане призначення це має статися пізніше – вже восени, коли Верховна Рада повернеться з відпустки. Тим часом до рук нашого видання потрапив цікавий документ – проект концепції реформи фінансування системи охорони здоров’я, яка була підготовлена за участі зарубіжних експертів та громадськості. Саме ця концепція має стати одним з найбільш важливих документів, якими керуватиметься керівництво МОЗ.

Зокрема, у цьому документі йдеться про визначення державного гарантованого пакету медичних послуг, у якому передбачено чіткий перелік послуг, які надаються громадянам безоплатно. Враховуючи той факт, що наша умовно-безкоштовна система давно насправді перетворилася цілковито на платну, чіткий розподіл послуг дозволить запобігти корупції у медичній сфері.

Інша цікава новація, яку пропонують в МОЗ – новий механізм оплати медичних послуг. Діє принцип: "гроші йдуть за пацієнтом". Тобто найбільше державне фінансування отримують заклади, які обслуговують найбільшу кількість пацієнтів. Загалом, це логічна ідея, хоча, мабуть, не буде популярною в суспільстві. Водночас це майже гарантовано призведе до пришвидшення процесу укрупнення медичних закладів. Враховуючи той факт, що згідно з проектом даного документу передбачено надання фінансової та управлінської автономії закладам охорони здоров’я, все це дає змогу провести реальне реформування системи медичних закладів.

Ціль даної концепції полягає у формуванні госпітальних округів за принципом "золотої години" (час доїзду до лікарні - 60 хвилин). До складу таких округів входитимуть лікарня інтенсивного лікування та спеціалізовані медзаклади другого рівня. "Кожен госпітальний округ матиме сучасний медичний центр з висококваліфікованими кадрами", - говориться у проекті концепції. Наскільки є реальною дана ініціатива? У разі отримання нормального фінансування - цілком.

Окремим напрямком реформи стане низка рішень для підвищення доступності ліків. Зокрема, мова йде про запровадження механізму відшкодування вартості ліків за такими медичними станами як сердцево-судинні захворювання, цукровий діабет. Себто мова йде про життєво необхідні ліки для великої кількості пацієнтів. Відповідні ліки за рецептом можна буде придбати в аптеці зі знижкою. Поки розмір відшкодування визначається. Втім, мова, скоріш за все, йтиме про компенсацію 50-70% від загальної суми. Певні категорії отримуватимуть дані ліки взагалі безоплатно.

Ще одна важлива інновація - запровадження референтного ціноутворення. Себто встановлення граничних цін на ліки, з урахуванням цін в референтних країнах – в країнах-сусідах як-то  Молдова, Польща, Словаччина, Чехія, Латвія, Угорщина, Сербія тощо. Це має на меті забезпечити зниження цін на ліки. Також концепцією передбачається обмеження оптових та роздрібних націнок на ліки, встановлення регресивних націнок - чим вища ціна препарату, тим нижче націнка.

Загалом, у разі успішного просунення даного проекту у Кабміні з боку Уляни Супрун, не виключено, що Україну очікує досить серйозна модернізація вітчизняної медицини. Враховуючи її нинішній стан агонії – це буде вкрай на часі.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme