Гроші

Податкова псевдореформа. Порошенку час готуватися до Податкового Майдану

"Освячений" Радою реформ при президентові проект Податкового кодексу - це лише імітація реформи, що тільки поглиблюватиме кризу

09 грудня 2015, 12:00

Податкова псевдореформа. Порошенку час готуватися до Податкового Майдану

Сьогодні Кабінет міністрів має розглянути проект нового Податкового кодексу, який вчора обговорювався на засіданні Національної ради реформ. І хоча остаточного варіанту документу ще немає, вчора президент Петро Порошенко разом з Нацрадою реформ уже "освятив" наявний проект.

Зокрема глава держави дав доручення до Нового року ухватили зміни до податкового законодавства і бюджет на 2016 рік. "Мова йде про те, що прийняття бюджету та змін до податкового законодавства є умовою для отримання фінансування від Міжнародного валютного фонду. На сьогоднішній день фінансування МВФ є однією з ключових умов забезпечення фінансової стабільності держави", – окремо наголосив Порошенко.

Після засідання Нацради реформ, член комітету з питань податкової та митної політики Андрій Журжій в загальних рисах описав, якими мають бути податки після Нового року.

Ставка податку на прибуток складе 18%, з 2017 року - 17%, податок на доходи фізосіб-18%, ПДВ-20%, при цьому режим оподаткування лікарських препаратів буде збережений на рівні 7%; ЄСВ-20%, а з 2018 року єдиний соцзбір буде скасований, і ставка ПДФО збільшиться до 20%.

Крім того йдеться, що Мінфін при затвердженні проекту змін до Податкового кодексу на засіданні Кабміну, повинен врахувати всі норми щодо адміністрування ПДВ, запропоновані в депутатському варіанті реформи. Там, зокрема, мова йде про автоматичне відшкодування ПДВ для всіх платників. Президент запропонував, що всі нові норми в частині адміністрування повинні набути чинності з 1 квітня.

Спецрежим ПДВ для аграрного сектора також, незважаючи на вимоги МВФ, скасований не буде, але частина 75% ПДВ - сільгоспвиробники будуть перераховувати до бюджету, і лише 25% залишиться у розпорядженні бізнесу. Сьогодні аграрії акумулюють на рахунках всі 100% податку. Крім того, всіх підприємців, в першу чергу це стосується так званих "спрощенців", змусять використовувати касові апарати.

Як бачимо, якогось особливо радикального зниження податкового навантаження на підприємництво не передбачено. Відповідно, не з'явиться і жодних нових стимулів для розвитку економіки. Більше того, трьом категоріям підприємств життя навіть ускладнять і досить вагомо. Зокрема йдеться про "спрощенців", фармакологічну галузь та аграріїв. Не варто нагадувати, що всі ці три категорії надзвичайно важливі для економіки держави. А фармакологію та агропром взагалі називають локомотивами української економіки. При цьому не варто забувати, що ситуація на ринку лікарських засобів – це ще й дуже значний соціальний чинник, а кон'юнктура на світовому аграрному ринку на сьогодні мабуть найнесприятливіша з 2008 року через низькі ціни на зерно.

Отже, в ситуації з новим Податковим кодексом – ми маємо справу не з реформою, а з імітацією реформ, яка призведе виключно до поглиблення економічної кризи.

Складається враження, що команда Порошенка планувала провести через парламент проект податкової реформи від голови парламентського комітету з питань податкової та митної політики Ніни Южаніної, що б потім ще довго піаритися на тому, що, мовляв, ми різко влаштували покращення життя для бізнесу, але спротив з боку МВФ народив той варіант реформи, який маємо. Його називають компромісним, але по суті цей компроміс лише примара справжньої реформи.

Окрім суто економічних складнощів новий Податковий кодекс цілком може призвести і до соціальних майданів, не надто глобальних, але в умовах і без того розхитаної ситуації в країні ці соціальні хвилювання нічого хорошого не принесуть.

Отже Податковий кодекс стане новим ударом по Порошенку, хоча фіскальна політика формально не є сферою відповідальності президента. Але, вивівши питання податкової реформи на рівень Ради реформ при президентові, прем'єр Арсеній Яценюк зробив главу держави по суті співучасником цієї псевдореформи.

На жаль з податковою реформою Петро Олексійович в черговий раз підставився, як це вже було раніше в ситуації з законом про справедливий суд чи зі змінами до Конституції з питань судоустрою.

Податкова псевдореформа. Порошенку час готуватися до Податкового Майдану - фото 1

Більше економічних новин читайте на Depo.Гроші

Loading...
Loading...